Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraje musí sečíst škody do konce týdne

  17:07aktualizováno  17:07
S posledním srpnovým dnem skončil v krajích zasažených povodněmi nouzový stav. Zároveň začal běžet sedmidenní zákonný limit na sčítání škod. Kraje tak musí do konce týdne nahlásit ministerstvu financí, co velká voda vzala a zničila. Někde už mají škody skoro sečtené, jinde naopak vládne pocit, že se termín nedá stihnout. Ten, kdo však nebude v registru postižených povodněmi zanesen, od státu pomoc nezíská. To se týká podniků i jednotlivých občanů.

"Jsme v hrozné situaci, škody na ministerstvo financí dodáme, ale čísla asi nebudou kompletní. Když se zákon připravoval, asi nikdo nepočítal s tím, že budeme počítat škody po pětisetleté vodě," říká mluvčí středočeského hejtmana Petr Husák. "Mám pocit, že to nemůžeme stihnout," dodává.

Kvůli prodloužení termínu na odevzdání seznamu poškozených se podle Husáka středočeský hejtman Petr Bendl obrátil i na předsedu parlamentu Lubomíra Zaorálka.

Sčítání škod probíhá i na jihu Čech. Lidé tu mají formuláře krajskému úřadu odevzdat nejpozději do čtvrtka. Úřad má pak dva dny na jejich zpracování. "Je to ve fázi, kdy se  nám podařilo dostat formuláře na patřičná místa. V pondělí je dostali v obcích, teď to záleží na nich a pak na tom, jak to zvládneme my. Teď je to v rukou občanů a obcí," popsala situaci mluvčí jihočeského hejtmana Marie Ptáčková. "Snažíme se v danou chvíli dělat maximum," dodala.

Rozsáhlá fotogalerie

Všechny články o záplavách najdete zde.

Na severu už podklady zpracovávají. "My jsme se na to připravovali už od začátku nouzového stavu. Hejtman už v polovině srpna obcím ohlásil, že je nutné počítat s tím, že lhůta je krátká," řekla mluvčí ústeckého hejtmana Romana Konečná. Dodala, že škody se začaly sčítat kolem 20. srpna.

Ministerstvo financí má rovněž sedm dnů na to, aby podklady z krajů zpracovalo. Pak podklady předá ministerstvu pro místní rozvoj. Následně pak obě ministerstva společně zpracují strategii obnovy území. "Takto společně zpracovaný materiál má za úkol ministr pro místní rozvoj předložit do dvaceti dnů vládě," informovala Eva Nováková z tiskového odboru ministerstva financí. Tato dvacetidenní lhůta rovněž běží od ukončení nouzového stavu.

 "Samozřejmě se budeme snažit brát ohled na to, že ty škody narůstají, neustále se sčítají. Kapacity jsou prostě takové, jaké jsou. Takže bych v tom neviděl zákonný problém," naznačil v Českém rozhlase jistou toleranci ministerstva pro místní rozvoj jeho mluvčí Petr Dimuna.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Najdete na iDNES.cz