Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krajané o volby zájem nemají

  12:46aktualizováno  12:46
Ať se čeští poslanci snaží, jak chtějí. O parlamentní volby v České republice není mezi krajany příliš velký zájem. Necelý měsíc před uzavřením volebních seznamů se jich zaregistrovalo například na velvyslanectví ve Washingtonu a na generálních konzulátech v New Yorku a v Los Angeles jen několik desítek.

Zájem o volby není ani mezi českými ilegálními pracovníky, kterých je ve Spojených státech asi 15 až 20 tisíc.

Zprávy o volbách přitom mají většinou všichni po internetu nebo je dostávají prostřednictvím krajanského tisku, v bulletinu rozesílaného velvyslanectvím ve Washingtonu, v brožurách zasílaných zastupitelskými úřady krajanským organizacím a v úřední poště rozesílané jednotlivcům.

Poslanci sjednotí konec voleb

Krajanům vadí obrovské vzdálenosti
Washingtonské velvyslanectví má na starosti 35 států. Losangeleský konzulát obsluhuje i tak vzdálená místa jako Aljaška nebo Havajské ostrovy. Podle vyjádření generální konzulky v Los Angeles Margity Fuchsové jsou obrovské vzdálenosti v USA problémem pro osobní přítomnost krajanů ve dnech voleb.

"Je to pro ně hodně, hodně nepohodlné a ztěžuje to situaci," řekla Fuchsová. Mnozí krajané volali po korespondenční volbě amerického vzoru, který připouští zaslání volebního lístku poštou. Donedávna se však nemohli na americkém území ani českých voleb zúčastnit.

Volební byrokracie

Podmínkou účasti ve volbách je v případě českých občanů trvale žijících v zahraničí předchozí zápis do zvláštního seznamu voličů, který povede každý zastupitelský úřad pro svůj volební obvod. Český občan, který požádá o zápis do zvláštního seznamu voličů nejpozději 40 dnů před volbami, musí prokázat svoji totožnost, české státní občanství a místo svého bydliště v USA. Podle generálního konzulátu ČR
v New Yorku bude v den voleb nezbytnou podmínkou účasti předložení platného českého cestovního pasu.

Senátoři se rozjeli za krajany v Austrálii
O okolnostech schvalování volebního zákona jedná v Austrálii trojice senátorů z komise pro krajany. Australským Čechům vysvětlují, proč nemohou hlasovat korespondenčně.

V Austrálii trápí krajany stejný problém jako v USA - velké vzdálenosti zastupitelských úřadů. "My jsme vlastně neudělali za těch 12 roků nic jiného, než co realizoval bolševik," řekl člen komise senátor za ODA Karel Barták.

Podle něj půjdou volit spíše lidé, kteří bydlí v blízkosti zastupitelského úřadu. Senátoři, kterým se korespondenční způsob hlasování nepodařil prosadit, budou podle Bartáka ve svém úsilí pokračovat i v příštím volebním období.

Barták spolu s Irenou Ondrovou (ODS) a Věrou Vašínkovou (ČSSD) chtějí u krajanů zjišťovat, jaký rozsah práv na českém území by jim měl zaručovat připravovaný krajanský zákon.

V Německu jsou na tom krajané lépe, zájem přesto nemají
Čeští občané, kteří budou chtít v červnu volit v Německu, mohou využít hned čtyř míst. Hlasovat bude možné na konzulátech v Berlíně, Mnichově, Drážďanech a Bonnu.

Komunita lidí s českými pasy v Německu, kterou tvoří převážně emigrace z doby po roce 1968, je početná. Přesná čísla však neexistují. Odhady hovoří řádově o několika desítkách tisíc lidí, možná 60 tisících. Navíc bude moci volit nemálo lidí, kteří jsou v zemi krátkodobě či dlouhodoběji pracovně.

Konzuláty přesto zatím neregistrují velký zájem potenciálních voličů, ale s blížícími se volbami nevylučují, že se lidé budou o informace víc zajímat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...Najdete na iDNES.cz