Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj už má i agrární komoru

  9:17aktualizováno  9:17
J i h l a v s k ý k r a j - Krajskou agrární komoru ustanovili v minulých dnech představitelé Okresních agrárních komor z Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Do budoucna se k ní připojí i Agrární komora v Pelhřimově. Předsedou byl zvolen František Endrle. Ten bude souběžně s novým postem dále předsedou OAK v Havlíčkově Brodě. Na židli místopředsedy usedl Josef Matějček, předseda OAK z Třebíče. V křesle předsedy Krajské agrární komory se budou okresní předsedové střídat v ročních intervalech.

"Vznikli jsme jako volné sdružení a rádi bychom koordinovali a hájili zájmy okresních komor v našem nově vzniklém kraji," vysvětlil nový předseda KAK František Endrle. Dále uvedl, že si jako jeden z prvořadých úkolů stanovili ochraňovat a prosazovat potřeby podnikatelských subjektů v zemědělství za předpokladu, že jsou členy OAK. "Bylo nezbytné, abychom i my zemědělci vzali v potaz to, že existuje nový kraj a přizpůsobili se tomu. Bylo důležité to udělat včas a nezaspat tu správnou dobu," dodal.

 "Aktivita založit KAK pochází od nás, zespoda. Nabízíme tím vstřícnou ruku ke spolupráci státním a samosprávným orgánům zřizovaným na Krajském úřadě v Jihlavě, řekl ředitel OAK v Havlíčkově Brodě Petr Zgarba. Podle něj má každý okres v novém uskupení právo veta. Také není jedna komora druhé žádným způsobem podřízena ani nadřízena. "Chceme jako nepolitické sdružení také spolupracovat se všemi parlamentními politickými stranami. Cíl této spolupráce vidíme v hospodářském rozvoji Jihlavského kraje," doplnil Zgarba.

"Náš kraj má osmdesát pět procent půdy ve znevýhodněných oblastech. Všichni zemědělci na Vysočině máme teda stejné problémy. Proto až budeme mít určité požadavky vůči Krajskému úřadu, tak se všechny okresy určitě shodneme," vysvětlil předseda OAK v Jihlavě Antonín Lenikus. Ten si myslí, že ustanovení nové komory bude dobré také pro samotný Krajský úřad. Ten nebude muset jednat s každým okresem zvlášť, ale s jednotným, silným partnerem.

V oblasti zemědělství a lesnictví bylo vloni zaměstnáno na Vysočině podle Českého statistického úřadu nadprůměrných 13,5 procenta všech pracovníků. Průměr v celé zemi je přitom jen 4,26 procenta. Velikost tohoto odvětví na Vysočině chtějí zemědělci prosadit k plnému využití státních programů a programů vypsaných Evropskou unií, například Sapardu a Phare. "Chceme také navazovat a rozvíjet spolupráci s podobnými institucemi v zahraničí," dodal ředitel Zgarba.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz