Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj přestal diktovat školám, kde mají zveřejňovat známky žáků

  12:01aktualizováno  12:01
Karlovarský kraj přestane nutit "své" střední školy, aby používaly jediný internetový portál, Školu OnLine. Ředitelé, kteří si marně stěžovali na poruchy a nedokonalost Školy OnLine, si tak mohou od příštího školního roku vybrat jiný systém - třeba Bakaláři nebo SAS. Rozhodla o tom krajská rada.
Karlovarský kraj už školám nebude diktovat, kde mají zveřejňovat známky svých žáků. (Ilustrační foto)

Karlovarský kraj už školám nebude diktovat, kde mají zveřejňovat známky svých žáků. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Rada tak zrušila verdikt minulého vedení kraje. Pro rodiče žáků se nic nezmění, dál díky přístupovému heslu na internetu uvidí známky a docházku svých dětí. Systémy jsou totiž podobné.

Výhodu to přinese kantorům, kteří se trápili se Školou OnLine, když do ní zadávali známky a další údaje, třeba o probrané látce.

"Výhoda Bakalářů je ta, že data máme u sebe na disku a pod kontrolou. U Školy OnLine jsou někde na serveru firmy, která službu poskytuje. A když nemáme připojení na internet, tak nemáme ani data. Škola OnLine je poruchová," řekla Martina Fenclová, administrátorka systému na Gymnáziu a Obchodní akademii Chodov.

Chodovská střední škola patří právě k těm, které uvažují o změně. "Rodiče jsou spokojeni. Vidí na internetu rozvrh, docházku, co se děti učí, průběžně známky, známky na vysvědčení," vyjmenovala Martina Fenclová.

Menší školy chtějí Bakaláře

Nová krajská vláda se už vloni na podzim po volbách ptala šestadvaceti ředitelů škol, který systém by chtěli používat. Dvanácti z nich vyhovuje Škola OnLine, dalších dvanáct chce přejít k jednoduššímu programu Bakaláři a dva upřednostnili systém SAS.

Projekt Škola OnLine

Školy měly zahodit třídní knihy a být on-line...
o starostech učitelů čtete zde

"Jsou velké rozdíly ve velikosti škol a jejich vybavení. Vyzkoušený Bakalář je přijatelnější hlavně pro ty menší," vysvětlil krajský radní pro školství Vratislav Emler.

Aby si mohli ředitelé vybrat, vypoví kraj smlouvu firmě CCA Group, u níž si internetový školský portál v roce 2007 pro všechny školy objednal. Za instalaci Školy OnLine jí zaplatil 1,9 milionu korun a celkem i za údržbu a servis 4 miliony. Výpovědní lhůta je šest měsíců, proto ke změně může dojít až od 1. září.

Krajský radní Emler se vyhnul odpovědi na otázku, zda tedy kraj tehdy utratil peníze zbytečně. "Beru to jako cenu za rozšíření výpočetní techniky mezi kantory v kraji. Počítače používají a učí se s nimi dál pracovat."

Zlikvidovat elektronické třídnice by považoval za cestu špatným směrem, protože počítače budou hrát v životě školy i rodiny čím dál větší roli.

Škola OnLine

rok 2007
Karlovarský kraj rozhodl, že všechny střední školy se připojí ke školskému portálu Škola OnLine. Provozovatelem je firma CCA Group, jíž kraj celkem zaplatil čtyři miliony korun.

rok 2009
Kraj zruší smlouvu s CCA Group a nechá školy, aby si samy vybraly, zda budou používat systém Škola OnLine, nebo jestli přejdou k programu Bakaláři či SAS.

Podle Emlera bylo chybou, že minulá krajská vláda školám nadiktovala, jaký systém mají používat.

"Školu OnLine vymysleli počítačoví odborníci a přizpůsobili ji školám. Nebrali ale v potaz připomínky kantorů. Dodnes třeba učitel nemůže zapsat jednomu žákovi za den více než jednu známku," zmínil Emler.

Teď přijdou na řadu loga

Peníze (571 tisíc korun), které dával kraj firmě CCA Group ročně na údržbu a provoz Školy OnLine, rozdělí krajská vláda od příštího školního roku mezi jednotlivé školy podle počtu jejich žáků. Přispěje jim tím na chod systému, který si samy zvolí.

Podobný přístup nabídla krajská rada středním školám, které vloni hlasitě protestovaly proti centrálně nadiktovanému jednotnému logu. Teď si mohou ředitelé vybrat, jestli chtějí používat zažitá tradiční loga.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz