Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj podpoří práci v terénu

  19:29aktualizováno  19:29
Pardubice - Ještě v letošním roce by mělo pardubické K-Centrum zaměřené na snižování rizik způsobených užíváním drog rozšířit počet svých terénních pracovníků, kteří by za drogově závislými lidmi jezdili po celém Pardubickém kraji.

Tento způsob pomoci toxikomanům prosazuje i rada Pardubického kraje. Na takzvaný "harm reduction" program, tedy službu zaměřenou na minimalizaci škod způsobených užíváním drogy, uvolnil kraj pro letošní rok ze svého rozpočtu tři sta tisíc korun.

„Není to sice moc, ale pro začátek by K-Centrum mohlo pro terénní programy v kraji přijmout jednoho až dva nové pracovníky,“ sdělila krajská protidrogová koordinátorka Jiřina Ludvíková.

Kraj se s občanským sdružením K-Centrum shoduje na tom, že není nezbytně nutné budovat v regionu další centra, ale že je možné využít pardubickou organizaci jako základnu pro pravidelné výjezdy terénních pracovníků. „V tomto jsme s vedením K-Centra zajedno,“ uvedla Ludvíková.

Konkrétní projekt na rozšíření sítě pracovníků vedoucí K-Centra Michal Zahradník nyní připravuje. „Měl by být hotový do poloviny dubna. Naše představa je taková, že bychom koupili jeden starší automobil a přijali člověka, který by s ním objížděl Pardubický kraj,“ vysvětluje Zahradník. Terénní pracovník by například mohl pomáhat udržovat síť externích spolupracovníků. To jsou lidé starší osmnácti let, kteří jsou sami závislí na drogách, ale není proti nim vedeno žádné trestní stíhání. V komunitách toxikomanů vyměňují použité injekční jehly a jsou vyškolení i v poskytování první pomoci.

Dohromady utratí Pardubický kraj v letošním roce za protidrogové programy jeden a půl milionu korun. Z toho sto tisíc vydá na koordinaci protidrogové politiky, půl milionu na léčbu a resocializaci, šest set tisíc na primární prevenci a tři sta tisíc na služby "harm reduction".

Jak tyto peníze budou na konkrétní úkoly rozděleny, však zatím kraj neurčil.

„Výběrová řízení jsme dosud nevypsali, ale vyhlásíme je nejpozději do konce dubna. V letošním roce podpoříme především ty obce a organizace, které už mají připravené konkrétní programy,“ uvedla Ludvíková.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz