Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj nechce zavřít obchvat Třemošné, doprava v regionu by zkolabovala

  11:40aktualizováno  11:40
Ani týden po rozhodnutí soudu okamžitě uzavřít silniční obchvat Třemošné, se na nové silnici nic nezmění. Dál bude sloužit motoristům a hluk bude obtěžovat obyvatele části Třemošné, na jejichž podnět vydal soud předběžné opatření. Názory na obchvat lidi v obci rozděluje a atmosféra houstne.

Kvůli soudnímu verdiktu zasedala v pondělí i ve čtvrtek ráno bezpečnostní rada Plzeňského kraje. Konstatovala, že uzavření obchvatu by mělo fatální důsledky pro celou oblast.

Součástí obchvatu jsou totiž i přeložky původních silnic a uzavření stavby by znamenalo úplné odříznutí Třemošné od světa a přerušení důležitého tahu z Plzně na Most prakticky bez náhrady.

Plánek obchvatu Třemošné

"Budeme se snažit informovat soudkyni o následcích, které by nastaly, kdybychom usnesení naplnili. Bezpečnostní rada dospěla k názoru, že by to znamenalo kolaps na silnici I/27 a paralyzaci Třemošné," řekl krajský šéf Ředitelství silnic a dálnic Zdeněk Kuťák.

Soudní rozhodnutí o předběžném opatření ŘSD stále nemá. Ale ani ve chvíli, kdy ho bude mít v ruce, silnici hned nezavře. Vzhledem k obrovským komplikacím, které by nastaly, požádá krajský úřad o stanovení dopravních opatření a objízdných tras, posouzení únosnosti mostů a další opatření, která jsou u uzavírek obvyklá. Kraj má na takové rozhodnutí podle informací iDNES.cz 30 dní.

Současně kraj a ŘSD jednají od začátku týdne se sdružením Orlík o tom, jak by bylo možné vyjít obyvatelům v nejbližším okolí obchvatu vstříc. "Věřím, že se najde nějaké řešení, aby nebylo nutné usnesení soudu o předběžném opatření naplnit, nebo aby bylo alespoň nějak modifikováno," doufá Kuťák.

Připomněl, že by uzavírka odřízla od silnice nejen obyvatele Třemošné, ale také třeba firmy Čepro nebo Jaderné strojírenství.

"Bezpečnostní rada Kraje vzala na vědomí informaci z ŘSD, policie, hasičů, záchranářů a odboru dopravy krajského úřadu. Rada vyzvala ŘSD, aby dle zákona požádala krajský odbor dopravy o stanovení objízdné trasy - v případě, že obdrží usnesení soudu, které se bude shodovat s dostupnými informacemi z veřejných zdrojů. Tato objízdná trasa bude stanovena v rámci správního řízení v zákonné lhůtě," sdělila mluvčí hejtmana Petra jarošová.

"Doufám, že zvítězí zdravý rozum. Uděláme vše proto, aby byla celá situace zdárně a rychle vyřešena. Naděje vkládám do pondělního jednání, kterého se zúčastní všechny zainteresované strany včetně zástupců občanského sdružení Orlík Třemošná," uvedl hejtman Milan Chovanec.

V Třemošné houstne atmosféra

Riziko uzavření obchvatu dělá zlou krev i mezi obyvateli Třemošné. Občané z lokality Orlík jsou kvůli svému protestu a požadavku odhlučnit silnici terčem kritiky ostatních.

Ve městě se objevily i letáky kritizující občanské sdružení. Ve středu večer asi 30 aut a několik motorek jezdilo ulicemi kolem jejich domů a dělali úmyslně velký hluk. Situaci přijela řešit i policie.

"Bydlíme tu celý život a na obchvat jsme dlouho čekali. A teď když ho máme, tak tady pár lidí, kteří si tu postavili baráky teprve nedávno, dělá obstrukce. Podle územního plánu bylo jasné, že si kupují pozemek přímo u obchvatu, tak ať teď neprotestují," řekl na adresu lidí z Orlíka Kamil Helus.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz