Kraj má program rozvoje

Vysočina - Program rozvoje kraje Vysočina schválili krajští zastupitelé. Jedná se o materiál, který vymezuje zásadní priority rozvoje kraje a plánuje jeho rozvoj pro následující roky. Přestože program vytvořila regionální koordinanční rada, v době, kdy ještě kraj neexistoval, podle Marie Černé, předsedkyně výboru regionálního rozvoje, nic nebrání tomu, aby byl jako výchozí studie používán.

K programu rozvoje kraje je možné navrhovat změny či úpravy, přičemž první připomínky budou zapracovány do aktualizované podoby dokumentu. Podle Černé byly připomínky velice různé. „Často se objevovalo, že v materiálu je málo rozvinutá oblast životního prostředí, a to jak ze strany zástupců samotného úřadu tak i neziskových organizací a potom to byly připomínky týkající se větší podpory sportu a tělovýchovy v rámci kraje," řekla Černá.

Například třešťský starosta Vladimír Lysý připomínkoval otázku úložiště jaderného odpadu, čištění rybničních soustav, vyhlášení přírodního parku Javořicko a vytvoření podpůrného programu pro rozvoj drobných ubytovacích kapacit. Doplnění a zpřesnění informací o jaderné elektrárně a přípravě úložiště jaderného odpadu požadoval i Zdeněk Nadrchal z občanského hnutí Bezjaderná vysočina, který současně navrhl úložiště odmítnout.

O podobě programu kraje krátce diskutovali pouze komunističtí zastupitelé. Jejich stanovisko nakonec shrnul Jan Slámečka: „Co se týče potřeb občanů, našli jsme tam některé nevyváženosti, například to, že některé akce jsou podrobně rozpracované a jiné ne, stejně jako financování. Je nám ale jasné, že kraj takový dokument potřebuje, a proto ho podpoříme."

Poté, co byl Program rozvoje kraje Vysočina schválen zastupiteli, začnou se jednotlivé odborné komise rady kraje a další odborní pracovníci zabývat připomínkami. Akceptovatelné připomínky budou zapracovány do nového dokumentu tak, aby zastupitelé mohli souhrnný materiál programu rozvoje kraje projednat a schválit již na listopadové schůzi.

Aktualizaci by mělo hradit ministerstvo pro místní rozvoj, které pro každý kraj počítá s částkou půl milionu korun a peníze podmínilo čerpáním v letošním roce. „Nebude to ale program navždy.  Bude se operativně dopracovávat tak, jak se třeba mění územní plány různými změnami a doplňky, které reagují na momentální potřeby," vysvětlila Černá s tím, že zřejmě na listopadovém zastupitelstvu se bude jednat také o tom, v jakém režimu a v jakém časovém období budou další připomínky přijímány.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video