Kraj má program rozvoje

  10:58aktualizováno  10:58
Vysočina - Program rozvoje kraje Vysočina schválili krajští zastupitelé. Jedná se o materiál, který vymezuje zásadní priority rozvoje kraje a plánuje jeho rozvoj pro následující roky. Přestože program vytvořila regionální koordinanční rada, v době, kdy ještě kraj neexistoval, podle Marie Černé, předsedkyně výboru regionálního rozvoje, nic nebrání tomu, aby byl jako výchozí studie používán.

K programu rozvoje kraje je možné navrhovat změny či úpravy, přičemž první připomínky budou zapracovány do aktualizované podoby dokumentu. Podle Černé byly připomínky velice různé. „Často se objevovalo, že v materiálu je málo rozvinutá oblast životního prostředí, a to jak ze strany zástupců samotného úřadu tak i neziskových organizací a potom to byly připomínky týkající se větší podpory sportu a tělovýchovy v rámci kraje," řekla Černá.

Například třešťský starosta Vladimír Lysý připomínkoval otázku úložiště jaderného odpadu, čištění rybničních soustav, vyhlášení přírodního parku Javořicko a vytvoření podpůrného programu pro rozvoj drobných ubytovacích kapacit. Doplnění a zpřesnění informací o jaderné elektrárně a přípravě úložiště jaderného odpadu požadoval i Zdeněk Nadrchal z občanského hnutí Bezjaderná vysočina, který současně navrhl úložiště odmítnout.

O podobě programu kraje krátce diskutovali pouze komunističtí zastupitelé. Jejich stanovisko nakonec shrnul Jan Slámečka: „Co se týče potřeb občanů, našli jsme tam některé nevyváženosti, například to, že některé akce jsou podrobně rozpracované a jiné ne, stejně jako financování. Je nám ale jasné, že kraj takový dokument potřebuje, a proto ho podpoříme."

Poté, co byl Program rozvoje kraje Vysočina schválen zastupiteli, začnou se jednotlivé odborné komise rady kraje a další odborní pracovníci zabývat připomínkami. Akceptovatelné připomínky budou zapracovány do nového dokumentu tak, aby zastupitelé mohli souhrnný materiál programu rozvoje kraje projednat a schválit již na listopadové schůzi.

Aktualizaci by mělo hradit ministerstvo pro místní rozvoj, které pro každý kraj počítá s částkou půl milionu korun a peníze podmínilo čerpáním v letošním roce. „Nebude to ale program navždy.  Bude se operativně dopracovávat tak, jak se třeba mění územní plány různými změnami a doplňky, které reagují na momentální potřeby," vysvětlila Černá s tím, že zřejmě na listopadovém zastupitelstvu se bude jednat také o tom, v jakém režimu a v jakém časovém období budou další připomínky přijímány.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz