Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj má memorandum o rozvoji železnice

  8:26aktualizováno  8:26
Zlínský kraj - Vlakem ze Zlína přímo do Vsetína, Valašských Klobouk či slovenského Púchova? To byla lákavá myšlenka, na jejíž realizaci začal ve třicátých letech minulého století pracovat Jan Antonín Baťa. Půl století se však nic nedělo a již vybudované části trati zarůstaly vegetací. Teď se nápad na prodloužení železniční trati z Vizovic dál na východ objevil opět po dlouhé době v oficiálním dokumentu.

Dvoustránkové Memorandum o spolupráci při řešení dopravní obslužnosti a rozvoji železniční infrastruktury ve Zlínském kraji podepsali v budově krajského úřadu hejtman František Slavík, zlínský primátor Tomáš Úlehla a generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený. Jako třetí bod, který se zabývá výhledovými rámcovými prioritami, obsahuje i zmínka o rozšíření stávající železniční sítě a návazností ve východní části kraje. V příloze k dokumentu se hovoří zcela konkrétně o prodloužení železniční trati Otrokovice - Vizovice a jejím napojení na trať Hranice na Moravě - Horní Lideč - Slovensko. Pro tento návrh by měla být vypracována studie proveditelnosti.

„V takových dokumentech je potřeba zakotvit velké ideje, které nejsou záležitostí několika málo let. Je to náročný projekt, pro který by bylo potřeba zajistit financování. Asi by bylo dobré mít projekt, abychom o tyto prostředky mohli požádat Evropskou unii,“ domnívá se náměstek hejtmana Josef Mikeska. Je přesvědčen, že železnice z Vizovic na východ by měla smysl pro pohyb pracovních sil i zboží mezi Zlínem a Vsetínem a pro těsnější kontakty se Slovenskem.

V současnosti lze ze Zlína cestovat na východ kraje jen oklikou přes Otrokovice, Hulín, Holešov nebo Uherské Hradiště, Bojkovice. Ze Zlína do Vsetína je to nyní vlakem 87 kilometrů, do Valašských Klobouk dokonce 104 kilometrů. Nová trať by tyto vzdálenosti zkrátila asi na polovinu.

„Pro napojení Zlínského kraje se Slovenskem by tato dopravní cesta byla jistě velmi prospěšná. Tato myšlenka zajímá i nás,“ potvrdil ve Zlíně generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený. Předpokladem dalších úvah o výstavbě trati na východ je však i podle něj nejdříve studie proveditelnosti.

Podle Zeleného se v Česku mnoho let žádná nová železniční trať nepostavila. Podobná myšlenka jako na Zlínsku však v této době vznikla i v Čechách, kde by se mohla prodloužit trať z Milovic směrem na Mladou Boleslav.

„Jako správce infrastruktury Českých drah bych trať z Vizovic dál na východ uvítal,“ souhlasí se staronovou myšlenkou také vrchní přednosta Správy dopravní cesty Zlín Gabriel Jursa.

Podepsané memorandum obsahuje i řadu bližších a konkrétnějších záměrů. Měl by se rozšířit integrovaný dopravní systém v souměstí Zlín - Otrokovice s možností napojení na aglomeraci Uherské Hradiště - Uherský Brod. Další samostatný integrovaný dopravní systém s vazbou na železnici by se měl vytvořit v oblasti Valašského Meziříčí a Vsetína.

V dokumentu se hovoří o zdvojkolejnění a elektrifikaci trati Otrokovice - Zlín - Vizovice a o modernizaci železniční stanice Zlín střed. Zde se počítá s novou výpravní budovou v blízkosti nadjezdu a se vznikem terminálu pro železniční, příměstskou i městskou dopravu. Nerealizovaná studie terminálu leží ve stolech už od roku 1994. Memorandum také počítá s prodloužením podchodu na nádraží v Otrokovicích směrem na západ k podniku Barum Continental. Uvažuje se rovněž o rekonstrukci výpravní budovy stanice v Uherském Hradišti a zřízení ČD centra.

„Na splnění memoranda bude spolupracovat zastupitelstvo i krajský úřad, aby bylo možno jeho podstatu naplnit,“ slíbil při podpisu hejtman Zlínského kraje František Slavík.

Společné  memorandum se pro Zlínský kraj připravovalo asi osm měsíců. České dráhy už podobný dokument podepsaly  s dvanácti kraji.

Líbí se vám myšlenka na prodloužení železniční trati z Vizovic dál na východ?  Hlasujte v ANKETĚ!

Zlínský hejtman František Slavík a generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený podepisují společné memorandum o rozvoji železnice v kraji

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Pelikán zprostil funkce soudkyni Královou, která rozhoduje poslanecké trafiky

Soudkyně Helena Králová při příchodu do soudní síně Obvodního soudu pro Prahu...

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...Najdete na iDNES.cz