Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj, kde už neplatí staré mýty

aktualizováno 
Sever Moravy a Slezsko jsou průmyslovou oblastí, kterou lemuje krásná příroda.
Sever Moravy a Slezsko jsou průmyslovou oblastí, kterou lemuje krásná příroda. Kraj tak skýtá příležitosti nejen k investování, ale také k odpočinku.

Severní Morava a Slezsko

Ostrava - Moravskoslezský kraj splývá mnoha lidem v klišé: černá Ostrava. Jak už to bývá, toto klišé neplatí. Moravskoslezský kraj, to není jen Ostrava - třetí největší město v zemi. A ta zase už není tou černou Ostravou, jako v dobách budování socialismu. Průmyslovou oblast, kde se postupně těžký průmysl mění v průmysl lehký, svírají ze dvou stran hory - z jedné strany malebné Beskydy, z druhé strany drsnější Jeseníky. "V Praze mi nechtějí věřit, že teď jsem na horách za dvacet minut," říká rodilá Pražačka, která se před třemi měsíci přestěhovala do Ostravy. Opravdu cesta autem z třísettisícové Ostravy do Beskyd trvá ani ne půl hodiny. Cože? V Ostravě se netěží uhlí? Tuto otázku slyší často pracovníci ostravského Hornickéno muzea. Z čím větší dálky návštěvníci přijíždějí, tím větší je jejich údiv. "Některé návštěvníky zavedeme na vyhlídku radnice, aby se mohli rozhlédnout po kraji. Mnozí nevěří svým očím. Čekali špinavé město, ale tím už Ostrava dávno není," říká zástupce ředitele muzea Rodan Broskevič. V letech 1992 až 1995 byly postupně uzavřeny všechny ostravské šachty. Ani hutnictví, "ocelové srdce republiky", už zdaleka nebije tak silně jako před deseti lety. Naprostá většina hutních firem propustila tisíce zaměstnanců, nevyrábí již zdaleka tolik oceli jako dříve a investovala stamiliony korun do ekologie. Průmyslová aglomerace se výrazně změnila. "Je nutné o tom přesvědčit i lidi, kteří zde byli před deseti lety a smýšlejí o něm pořád stejně," říká hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Zároveň však upozorňuje i na to, že komplex z hornictvím poničeného kraje mají i samotní obyvatelé. "Mnoho lidí si ještě neuvědomilo, že se nemusí za svůj kraj stydět, že je to podle mého názoru nejpestřejší kraj v zemi, který se stále vyvíjí." Sociolog Juraj Hon tvrdí, že mínění obyvatel Ostravska o kraji se v posledních letech lepší. "Názor obyvatel například z Čech a okolí se ale příliš nemění. Připomeňme si, jak se v dobách federace smýšlelo o Košicích," říká Hon a dodává: "Teď je tím městem daleko od Prahy až u hranic Ostrava."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz