Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce zamezit stavbě jaderného úložiště

  21:26aktualizováno  21:26
Jihlava - Odpůrcům výstavby úložiště vyhořelého jaderného odpadu v oblasti v okolí Růžené na Jihlavsku se objevila další naděje. Domnívají se totiž, že pokud vedení Jihlavského kraje odmítne zařadit úložiště do nyní připravovaného územního plánu Javořické vrchoviny, stát bude muset lokalitu Růžená vyjmout ze současného seznamu osmi lokalit, z nichž bude v dalších letech vybírat tu nejvhodnější.

Jejich naděje však může být mylná. Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), která se přípravou a tipováním lokalit z pověření vlády zabývá, tvrdí, že i později bude možné úložiště do územního plánu začlenit. "Územní plány jsou dokumenty, které se vyvíjejí a zohledňují poslední vývoj," řekla mluvčí SÚRAO Věra Šumberová.
Územní plán slouží především k zajištění ochrany přírody. Bez něj by mohlo hrozit, že bude do jím zahrnutého území umístěna kupříkladu úložiště, či obecně třeba průmyslová výroba , kterou zde kraj nebude chtít. Kraj je totiž jedním z klíčových účastníků přípravy plánu, jejichž stanovisko je pro zpracovatele plánu (v tomto případě jím dosud je a zřejmě i nadále bude ministerstvo pro místní rozvoj) závazné.

"Plán prozatím nepočítá s výstavbou úložiště v lokalitě Růžená, a pokud tam úložiště nebude zapracováno, bude se tomu muset správa úložišť podřídit," řekl zástupce hejtmana Jihlavského kraje Petr Pospíchal.

V současnosti SÚRAO připravuje geologické průzkumy osmi lokalit v republice, které mají celkovou rozlohu 290 kilometrů čtverečních. Podle harmonogramů by přibližně kolem roku 2016 měl být výběr lokalit na základě průzkumů jejich vhodnosti či nevhodnosti zúžen na jednu finální a jednu záložní variantu. Podle současných předpokladů by úložiště by mělo začít sloužit kolem roku 2065.

"V této fázi by bylo neracionální všechny lokality ve všech územních plánech vymezovat, protože v závěru bude potřeba jen jednoho úložiště o relativně velmi malé rozloze," řekla mluvčí SÚRAO Šumberová. "Teprve poté se úložiště  může promítnout do územních plánů a SÚRAO v tomto směru zahájí řízení," dodala.

Samotná lokalita Růžená je nyní předběžně vytyčeným územím o rozloze více než dvaceti čtverečních kilometrů. V závěru by podzemní úložiště mělo podle SÚRAO zabírat na povrchu země plochu asi dvaceti hektarů.

Ano, či ne úložišti na Vysočině? Zatímco ekologické iniciativy Bezjaderná Vysočina a Venkov má budoucnost v současnosti zastávají jednoznačně negativní stanovisko, postoje zástupců obcí se různí. Některé jsou prozatím zdrženlivé a jednoznačný názor nevyslovují, jiné úložiště odmítají a zároveň žádají po SÚRAO dostatek objektivních informací o jeho dopadu na okolí.

V otázce, zda chtít, či nechtít úložiště, je však podle zástupců obcí rozhodující psychologický dopad jeho existence. "Jednou z nezpochybňovaných priorit kraje je turistika a udržení zemědělské produkce z hlediska osídlenosti venkova. Z tohoto hlediska by však atraktivita této části území Vysočiny existencí úložiště na jeho území trvale klesla," řekl starosta Třeště Vladimír Lysý. "Budeme podporovat cokoli, co bude v tomto směru průchodné, aby možnosti rozvoje těchto priorit nebyly ohroženy," dodal.

Územní plán Javořické vrchoviny - který je mimo jiné podmínkou pro to, aby mohla být vyhlášena stejnojmenná chráněná krajinná oblast - by měl být dokončen na přelomu roku a v následujícím půlroce by jej měla projednat a schválit vláda.
SÚRAO tvrdí, že na zahájení výzkumných prací není nutné, aby byla možná existence úložiště do plánu zahrnuta. Později ji však prý bude možno do plánu doplnit. "Nyní ani ze zákona nemůžeme v ruce mít podklady pro zařazení do územního plánu," řekla Šumberová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V ostudné části Liberce bude obří bytový dům, jeho podoba se má změnit

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Ukončit zákopovou válku se španělským investorem se rozhodl primátor Liberce Tibor Batthyány. Jeho rozhodnutí nebránit...

Zeman o Pochem: Hamáček mi slíbil jiného kandidáta na ministra zahraničí

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu předseda sociální demokracie Jan Hamáček slíbil nového kandidáta na post ministra...

Hybridní hrozby? Nesmysly, které jste přednášela, řekl Babiš poslankyni SPD

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Andrej Babiš se při interpelacích opřel do poslankyně SPD Karly Maříkové. Premiéra v demisi se ptala, proč ministr...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz