Kraj chce více malých okresů

Olomouc - Ještě blíž k lidem, než si představuje stát. Takovou by chtěl mít Olomoucký kraj v budoucnu státní správu. Samospráva se proto snaží v Praze prosadit, aby vzniklo více pověřených obcí třetího stupně (malých okresů), kde by lidé mohli vyřídit některé věci místo na zrušených okresních úřadech. Podle nynějšího plánu vnitra by se po zániku pěti okresů část kompetencí přenesla na 11 radnic měst z Olomouckého kraje. Krajští radní přitom navrhují ještě o 5 obcí více.

"Obrátili se na nás starostové obcí a také na základě diskuzí s některými z nich jsme rozšířili seznam o dalších pět obcí. Předpokládáme, že s ministerstvem vnitra o něm budeme diskutovat," řekl hejtman Jan Březina (KDU-ČSL).

Stát nyní předpokládá, že kompetence okresu by mohla vykonávat tato města: Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Mohelnice, Litovel, Šternberk, Uničov, Olomouc, Prostějov, Přerov a Hranice.

Krajští radní nyní navrhují tento počet doplnit o města Javorník, Hanušovice, Konici, Kostelec na Hané a Lipník nad Bečvou. Z původního výběru tak vypadly například Zlaté Hory, Kojetín a Němčice nad Hanou.

Krajská samospráva chce vyjednat správu i pro obce, které nesplňují limit spádovosti pro nejméně 15 tisíc obyvatel. "Myslíme si, že právě kvůli své poloze v kraji by se například Javorník nebo Hanušovice mohly centry stát, i když nesplňují kritéria," řekl Březina. Například Lipníku nad Bečvou zase chybí do limitu jen kolem pěti set obyvatel z okolí.

Hejtman tvrdí, že nejde jen o velikost obvodu, ale především o to, jak obtížné je pro obyvatele dostat se do pověřené obce. "Například ze Zlatých Hor je mnohem lepší spojení do Jeseníku než z Javorníku. Kojetín je jistě přirozeným centrem, ale mikroregion má dobré spojení do Prostějova," zdůvodnil hejtman výběr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video