Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce kontrolu nad památkami

  21:18aktualizováno  21:18
Vysočina - Vedení kraje chce prosadit, aby na jeho území vznikla samostatná plnohodnotná pobočka Státního památkového ústavu. Kraj si od jejího zřízení slibuje sjednocení správy památek a lepší přehled o financování jejich provozu a oprav. Ministerstvo kultury se zřízením pobočky ústavu nesouhlasí.

Nyní o památky v kraji pečují památkové ústavy v Brně, Pardubicích a Českých Budějovicích. Po zániku okresních úřadů by měly památky přejít pod správu kraje. Vláda ale rozhodla, že čtyři národní kulturní památky - zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou, Náměšti nad Oslavou a v Telči, s kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou - už od 1. ledna příštího roku přejdou z okresních úřadů pod správu Státního památkového ústavu v Brně.

Kasteláni těchto památek se obávají, že přechodem pod Brno ztratí možnost samostatného rozhodování, jak nakládat s příspěvky ze státního rozpočtu a vlastními výdělky.

A kraj dodává: jakákoli komunikace ohledně chodu těchto památek bude o mnoho složitější než dosud, protože nad nimi nebudeme mít kontrolu. "Jedna z možností rozvoje kraje je založena na cestovním ruchu. Pokud kraj nebude mít možnost zasahovat do chodu památek, může nastat problém s komunikací. Tyto památky bychom rádi zařadili do nějakých cestovních tras a pokud na to nebudeme moci mít díky jejich zařazení pod státní památkový ústav v Brně žádný vliv, může to být problém," řekla Martina Matějková, krajská radní odpovědná za kulturu.

Zřízení státního památkového ústavu na území kraje Vysočina pokládá ministerstvo kultury prozatím za vyloučené. Argumentuje s tím, že státní památkové ústavy vznikly mnohem dříve než čtrnáct nových krajů. "Státní politika nemůže takto odrážet to, co se děje ve veřejné správě. Kdyby se kraje zrušily, zase by se pak rušily i památkové ústavy? Ne, jsou tady proto, aby něco spravovaly. Dodržují léty danou kontinuitu," řekla mluvčí resortu kultury Dita Fuchsová.

Kasteláni věří, že se jim možnost samostatného hospodaření podaří obhájit. "Zdá se, že se snad podaří udržet model, při kterém by hrady a zámky sice už neměly právní subjektivitu, ale byla by nám zachována možnost hospodařit s penězi, které nám budou přiděleny od státu, a s přebytkem - v případě dobrého hospodářského výsledku," řekl kastelán náměšťského zámku Marek Buš.

Podle prvního zástupce krajského hejtmana Miloše Vystrčila je  nařízení vlády špatné: zřizovatelem všech památek by podle něj mohl být kraj. "To, aby s památkami kraj nezacházel nepřijatelným způsobem, lze ošetřit zákonem nebo vyhláškou s pochopitelným respektováním stanovisek památkářů. Není snad nutné, aby nad tím musel přímo coby jejich zřizovatel bdít památkový ústav. Ten se tímto stává pro památky v podstatě provozní organizací, což je činnost, kterou by měli provádět kasteláni," řekl Vystrčil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Letní teploty se udrží i nadále, v průběhu týdne ale místy sprchne

počasí (ilustrační snímek)

Letní počasí vydrží i v tomto týdnu. Sluníčko ale už v úterý na některých místech vystřídá oblačnost, přeháňky pak...

Zmizet chtěl sám, myslí si manželka pohřešovaného olomouckého radního

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Policisté už třetí týden pátrají po vlivném politikovi ČSSD z Olomouce Miroslavu Petříkovi. Ve středu 9. května ho...

Čísla na lampách, stromech i přejezdech zachraňují životy. Lidé o nich nevědí

Lampy jsou štítky označeny zejména v krajských, případně větších městech a těm...

Každý železniční přejezd a v některých městech i každá lampa mají na sobě štítek s číslem. Mnoho lidí však neví, k čemu...

Najdete na iDNES.cz