Kraj bude mít více partnerů

Olomoucký kraj - Dánsko, Irsko, Švýcarsko, Německo, Itálie, Polsko. To všechno jsou minulé i budoucí cíle služebních cest hejtmana Olomouckého kraje. Nový kraj se totiž rozhlíží a hledá své partnery. "Budoucí Evropa je Evropou regionů. To je ideový důvod, proč chceme partnery. Další důvody jsou praktické, regiony s delší tradicí nám mohou dát informace a poradit, jak získat peníze," řekl hejtman Jan Březina (KDU-ČSL).

Jednoho partnera už kraj má. Ještě loni, kdy Olomoucký kraj neměl své představitele, za něj smlouvu o spolupráci podepsal přednosta okresu a olomoucký primátor s dánským krajem Vejle.

Letos se vedení kraje rozhodlo podepsat nejméně další tři mezinárodní smlouvy. Začít hodlá s Polskem. "Bezprostředně za hranicí žije 5 milionů lidí. To je velmi důležité pro obchodní kontakty. Nejde jen o oficiální výměny delegací. Chci, aby měla spolupráce hospodářský základ,"  tvrdí hejtman Březina.

První muž kraje již několikrát jednal s kolegy-maršálky dvou sousedních vojvodství. "Uvažujeme o spolupráci s Dolnoslezským krajem i s Opolským," potvrdil minulý týden kraj.

"Spolupráce s Polskem je pro nás nejvýznamnější také proto, že když s polským krajem vytvoříme příhraniční region, budeme mít možnost čerpat peníze ze speciálních programů Evropské unie," míní šéf odboru strategického rozvoje kraje Stanislav Losert.

Polonista Václav Burian z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci tyto kontakty kraji rovněž schvaluje. "Spolupráce je naprosto logická. Je to náš jediný zahraniční soused. I blízkost jazyka může hrát roli," soudí Burian.

Vedení kraje  si od spolupráce slibuje, že se mu tím podaří tlačit na českou vládu, aby více zprůchodnila severní hranici. "Také můžeme lépe rozvinout cestovní ruch v Jeseníkách a polské kraje nám nabízejí k dispozici svoji kancelář v Bruselu," říká hejtman.

Zatím se však rozhovory točí jen kolem toho, zda spolupráce ano, či ne. Pouze s dánským krajem Vejle si už kraj mění informace i odborníky. V říjnu  do Olomouce přicestují zástupci dánského Vejle, aby se stvrdila již podepsaná smlouva o spolupráci.

Kraj chce spolupracovat dokonce s celou skupinou regionů ze západní Evropy. V ní je region z Irska (Urdach), Itálie (Reggio Emilio), Německa (Enzkreis) a Španělska (Asturia). Proto hejtman pojede zanedlouho do Enzkreis, kde se zástupci regionů sejdou.

"Nabízejí nám své zkušenosti a de facto kancelář v Bruselu k užívání. Také pomoc při vypracovávání projektů pro EU," uvedl hejtman.

Olomoucký kraj však zřejmě nebude při spolupráci jen brát, ale i dávat. Vážně se uvažuje o spolupráci s jugoslávským krajem Vojvodina. "Je naší povinností, abychom informace, které jsme kdysi získali od lidí ze Západu, a naše zkušenosti, zase předali dál," míní Stanislav Losert.

"Ze začátku to pro nás nemusí být tak výhodné, ale časem by však mohly regionální firmy proniknout na tamní trh," míní Losert.

Politici se ale vždy nemusí trefit do zájmů podnikatelů v regionu. "Pro nás je nejdůležitější spolupráce, která již funguje. Dřív než se takto prověří, smlouvu o partnerství nepodepisujeme," říká například šéf Okresní hospodářské komory v Olomouci Jaroslav Havelka.

Představitel hospodářské komory tvrdí, že v obchodních kontaktech nerozhoduje vzdálenost ani vyspělost země. "Partnerem může být každý, kdo je seriózní," dodal. Například: s dánským Vejle podnikatelé žádnou spolupráci nemají, s Polskem se teprve domlouvá.

Kolik ale stojí třeba jen krajský úřad spolupráce, která ještě vlastně ani není? Přestože byl hejtman dosud oficiálně dvakrát v Bruselu a dvakrát v polském Opole, stálo to kraj všehovšudy 8,5 tisíce korun.

"V prvním případě hradila náklady EU, ve druhém hostitelé. Platili jsme jen cestovní výlohy a kapesné včetně řidiče," uvedl mluvčí kraje Tomáš Kocych.

Na cestování zastupitelů je v rozpočtu 700 tisíc korun, stejná částka čeká na výjezdy úředníků.

Zatímco politici vyčerpali zatím 18 procent, zaměstnanci 7 procent. "Krajský úřad neplatí všechny cesty. U plánované cesty hejtmana do Švýcarska s prezidentem Havlem nebo do Anglie s ostatními hejtmany zaplatíme dokonce jen kapesné," uvedl mluvčí kraje Tomáš Kocych.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video