Česnek je pro zloděje lákadlem, pěstitelé proto musejí úrodu strážit. Někde pole hlídají vlastními silami, jinde si raději připlatí za hlídače. (Ilustrační snímek)

Česnek je pro zloděje lákadlem, pěstitelé proto musejí úrodu strážit. Někde pole hlídají vlastními silami, jinde si raději připlatí za hlídače. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Z polí na Slovácku zase mizel česnek. Někde si raději najali hlídače

  • 4
Policisté vyšetřují už pátou krádež česneku na Slovácku za posledních pár dní. Malí i větší pěstitelé tak přišli ještě před začátkem sklizně o více než 300 kilogramů zeleniny, předtím je navíc trápily mrazy. Česnek je lákavou kořistí, zloděj dostane za kilogram až 200 korun.

Na česnekových polích řádily nejprve mrazy, kvůli kterým je úrody málo. Na to, co zbylo, si nyní dělají zálusk zloději. Na pultech tak bude kvalitních českých česnekových palic zřejmě méně než loni a bude dražší.

Prodejci česneku ve Zlínském kraji

Agro Okluky, Dolní Němčí

vlastní česnek budou zemědělci prodávat na vrátnici družstva

Antonín Světinský, Dolní Němčí

prodává česnek ze svých polí

Ladislav Švestka

nabízí česnek z Valašska na webových strankách, podívat se můžete zde

Horňácká farma, Hrubá Vrbka

prodávají vlastní biočesnek

Policisté z Uherského Hradiště vyšetřují už pátý případ krádeže česneku za posledních pár dní. "Často zmizí celá úroda," potvrdil mluvčí Aleš Mergental.

Prázdné pole zůstalo po zlodějích na poli v Kunovicích i v zahrádkářské kolonii v Uherském Hradišti. O úrodu přišel i pěstitel v Boršicích. Zatím poslední hlášení po víkendu je z Nivnice. A to policisté ani neví o všech krádežích.

"My jsme to ani nehlásili. Ukradli nám zhruba tolik, co loni," smutně konstatoval Miroslav Bahula z družstva v Dolním Němčí.

Právě tato obec je pěstováním česneku vyhlášená po celé zemi. Česnek, který roste na polích v obci i okolí, patřil k nejlepším už před třiceti lety. A platí to pořád. I proto možná každý rok tato oblast tolik přitahuje zloděje.

Místním družstevníkům ukradli před dvěma týdny asi 150 kilogramů česneku. Přitom ještě nebyl dostatečně zralý a pole pracovníci hlídali. "Po loňských zkušenostech už jsme ho vlastními silami kontrolovali, a přece to nestačilo," postěžoval si Bahula.

Hlídače mají na svých polích i manželé Světinští ze stejné obce. Také měli loni špatnou zkušenost. "Teď ho jen tak snadno nedáme," upozornil Antonín Světinský.

V jiných regionech v kraji se zatím tolik nekrade. "Tento nešvar k nám ještě nepřišel," řekl Lubomír Dosoudil. V Morkovicích na poli, o které se stará sám s rodinou, letos sklidí přes 200 kilogramů česneku. Hlídače si stejně jako většina pěstitelů dovolit nemůže. "Každý den bych zaplatil tisícovku. To je nesmysl," zdůraznil.

Kromě zlodějů se ale zemědělci musí letos vyrovnat s menší úrodou. V zimě část sadby zmrzla a pak přišla sucha. "Hlavičky budou sice kvalitní, ale menší," naznačil Bahula.

Český česnek? Chtějte vidět certifikát

Jestli se letošní nepříliš dobrá úroda projeví na ceně česneku, nechtějí pěstitelé zatím prozradit. Většinou totiž v těchto dnech ještě čekají, až dozraje. Pak ho budou pár dní sušit a teprve pak ho nabídnou zákazníkům. Podle oficiálních informací by se letos měla cena pohybovat v rozmezí 150 až 200 korun za kilogram.

Už před rokem ale na internetu stál česnek z Valašska 180 korun a prodejce odeslal k zákazníkům každý týden na 300 kilogramů. "Kupují ho hlavně lidé z větších měst po celé republice," popsal Ladislav Švestka, který prodej zajišťuje. Podobná je aktuálně i cena na zlínském tržišti Pod kaštany.

Každý prodejce navíc tvrdí, že česnek je skutečně český, vypěstovaný v Uherském Ostrohu nebo Bánově. Stojí od 160 do 180 korun. Odborníci ale radí nebrat podobná prohlášení příliš vážně.

"Nejlepší je zajít přímo za pěstitelem," radí Jan Kozák, který patří mezi přední české odborníky na česnek. Další variantou je chtít od prodejce certifikát, který letos začalo vydávat sdružení Českomoravský česnek v Buchlovicích. Získat ho může jen kvalitní český česnek.


Video