Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kožený před soud

  21:25aktualizováno  21:25
Uspořádal hostinu za třináct tisíc liber, na které byl hlavním chodem lev. Možná se bude muset spokojit s chlebem a vodou. Pokud bude policie úspěšná, skončí Viktor Kožený ve vazební věznici. Jakkoli je nepravděpodobné, že hrdina kuponové privatizace bude doma souzen, bylo by to dobré. Jen soud může odpovědět na otázku, zda byl Kožený geniální megaloman, nebo zloděj ve smokingu.

Jisté je, že byl výtvorem i obětí své doby. Jisté je, že připravil desítky tisíc lidí o peníze. Jisté je, že chytrou fintou vydělal velké jmění a při pokusu o podobnou kličku jinde větší část tohoto jmění pozbyl. Jisté je i to, že pokud bude obviněn, s ním bude obviněn i způsob české privatizace. Viktor Kožený byl jejím symbolem i hybatelem.

Připomeňme tu dobu. Národem milovaný premiér hlásá, že důležitá je ekonomika, právo přijde až potom. Je to on, kdo se svými nejbližšími spolupracovníky vymyslí národní loterii, v níž se každý může stát lidovým kapitalistou. Lidé však tomuto lákadlu nevěří. Jakže, vyměnit kupony za akcie? Papír za papír? Zájem je malý.

Přichází kouzelník Kožený a jako David Copperfield slibuje: Dejte mi zlaťák, já vám dám deset. Kuponová knížka stála tisíc korun, malí akcionáři mají dostat desetkrát tolik. Díky obratné reklamě uvěří zástupy a svěří Koženému moc nad podstatnou částí ekonomiky. Stává se bohatým, obdivovaným a slavným, nejvyšší státníci před ním smekají.

Léta přešla. Čas se proměnil. Kožený ustupuje do pozadí. Stává se Irem a cestuje na Bahamy. Zatím jeho fondy chudnou za přispění desítek lidí, které dosadil do představenstev. Akcionáři jsou netrpěliví. Některé vyplácí, jiné ne. Znovu čaruje kouzlí směnky a ropné společnosti.

Na jeho kouzla už nikdo nevěří. Z hrdiny budování kapitalismu se stává pirát z Prahy. Jakkoli si s Koženým zahrála doba, před soud beze vší pochyby patří. Desítky miliard někam zmizely. Byla to nešikovnost, nebo krádež? O tom musí rozhodnout mechanismus spravedlnosti. Západní společnost má smysl tehdy a jen tehdy, když bohatství nestojí nad zákonem.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz