Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kožený chce do Bruselu

  9:07aktualizováno  9:07
Zájem o české křeslo v Evropském parlamentu přichází i ze zámoří. Ve volbách chce příští rok kandidovat i finančník známý pod přezdívkou "pirát z Prahy" Viktor Kožený. Zakladatel Harvardských investičních fondů potvrdil svůj záměr v rozhovoru pro ČRo1-Radiožurnál.

Jeho kandidatura prý nemá nic společného s tím, že by se chtěl vyhýbat trestnímu stíhání, při kterém mu v České republice a ve Spojených státech hrozí mnohaleté vězení.

"Absolutní nesmysl, já jsem vyjádřil svůj zájem o politiku už před rokem 2000 a ten zájem je kontinuální a neměl nic společného s nějakým vyhýbáním se stíhání, které je naprosto nesmyslné," řekl rozhlasu.

Kožený: Jistota lepšího života
Chce kandidovat jako nezávislý pod heslem "Muž, který mění svět a jistota lepšího života".

"Můj program je založen na maximální federalizaci administrativy v rámci Evropské unie, která ušetří ČR ročně nad sto miliard korun z rozpočtu, a na ztrojnásobení až čtyřnásobení platů občanů během pěti až deseti let," prohlásil pro ČTK Kožený.

Dosáhnout toho chce masovým přeškolovacím programem do moderních odvětví. Slibuje také zásadní reformy zdravotnictví, školství a obrany, které "vylepší životy a služby všem občanům".

"Budu kandidovat jakožto nezávislý, což nevylučuje potenciálně buď individuální kandidaturu nebo založení nové strany, ale v žádném případě nezvažuji připojení se k nějaké existující straně."

Nikdo z českých politiků prý nedovede Čechy k prosperitě
Dodal, že volební kampaň zahájí v Česku začátkem příštího roku: "Kampaň bude provedena v České republice, v médiích, částečně z Bahamské republiky a doufám, že i spousta právních věcí se v té době vyjasní, takže třeba i přijedu do České republiky."

Žádný ze současných českých politiků není podle Koženého schopen vést občany k prosperitě.

"Miliony voličů však dobře ví, že Kožený je nejlépe kvalifikovaný kandidát se znalostmi, zkušenostmi, úspěchem a mnohdy nekonvenčním myšlením, který...v Bruselu i EU prosadí ekonomické zájmy ČR jako nikdo jiný," napsal Kožený

Může kandidovat i jako Ir
O možnost být za Českou republiku zvolen do Evropského parlamentu může Viktor Kožený usilovat i přesto, že má irské občanství.

Rozhlasu to potvrdil ředitel institutu pro evropskou politiku Europeum David Král.

"U nás na základě zákona o volbách do Evropského parlamentu je umožněno kandidovat jak českým občanům, tak občanům kteréhokoli jiného státu Evropské unie, kteří pobývají v České republice nejméně po dobu 45 dnů a jsou zapsáni v evidenci obyvatel," konstatoval.

Viktor Kožený bude v 18:20 hostem ČRo1-Radiožurnálu v pořadu Radiofórum.

ČTĚTE TAKÉ:
Soud vydal na Koženého mezinárodní zatykač

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Najdete na iDNES.cz