Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koza utekla ze zoo vstupem pro návštěvníky, měsíc už běhá po skalách

  18:49aktualizováno  18:49
Pracovníci zoologické zahrady v Děčíně se už více než měsíc pokoušejí odchytit kozu šrouborohou. Ta ze zoo utekla na nedalekou Pastýřskou stěnu přímo vchodem pro návštěvníky. Chovatelé řeší, jak ji lapit, aby se nezřítila z vysoké skály.

Zaměstnanci dosud nepřišli na to, jak zvíře polapit. V úvahu sice připadla střela z uspávací pistole, jenže u té hrozilo, že by se po jejím zásahu omámený čtvernožec zřítil ze skály. Pastýřská stěna se totiž nachází vysoko nad řekou Labe.

"V sobotu jsem byl dva metry od ní. Byla na převisu pode mnou. Kdybych jí na rohy hodil smyčku, zřítit bychom se mohli oba," popsal komplikace při odchytu zoolog Roman Řehák. Koza totiž váží kolem 50 kilogramů, takže člověka bez problémů strhne s sebou.

Jedinou šancí tak je na zvíře hodit síť u nedalekého krmelce. Sem ale přijde, až napadne sníh a na Pastýřské stěně nebude mít dostatek potravy. Při současném počasí se mu ale daří dobře, na nové prostředí si již zvyklo, takže nijak nestrádá.

Pastýřská stěna v Děčíně

Pastýřská stěna v Děčíně

Strádání zvířete nehrozí

"Vede zde celkem pohodový život, takže jí žádné strádání nehrozí," popsal Řehák. Protože koza zatím ke krmelci chodí nepravidelně, začnou ho ošetřovatelé hlídat, aby zjistili, kdy je největší šance útěkářku lapit.

Pokud ji lidé na Pastýřské stěně potkají, nemusejí se jí bát. "Není nebezpečná, navíc je plachá, před lidmi uteče," vysvětlil Řehák.

Není to první útěk koz šrouborohých ze zoo. Nejprve to zkoušely přes střechu ve výběhu. "Kozy jsou inteligentní, když jsme jim to znemožnili, skákaly přes plot," líčí zoolog.

Proto se plot dvakrát zvyšoval, ale i ten současný "zběh" překonal. "Téhle koze se to podařilo, navíc ze zoo odešla úplně v klidu. Ven se totiž dostala turniketem pro návštěvníky," dodal Řehák.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

D1 u Humpolce ve směru na Prahu jede jedním pruhem, kolony se rozjíždějí

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz