Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kovanda vedl poslední schůzi NATO-Rusko

  0:02aktualizováno  0:02
Brusel - Po pěti letech existence se v pondělí v Bruselu sešla zřejmě naposled Stálá smíšená rada NATO-Rusko na úrovni velvyslanců. Příští týden na zasedání ministrů zahraničí v Reykjavíku bude, pokud se nestane nic nepředvídaného, nahrazena daleko ambicioznějším útvarem, nazvaným Rada NATO-Rusko. Schůzi spolupředsedal - po boku generálního tajemníka NATO George Robertsona a ruského velvyslance Sergeje Kisljaka - český velvyslanec Karel Kovanda.

Na Čechy prostě přišla  řada - v Reykjavíku bude ostatně na ministerské úrovni ve stejné pozici Jan Kavan.

Kovanda v tom nicméně vidí jistou symboliku: "Před čtyřmi lety nám aliance jako budoucímu členovi otevřela dveře do všech orgánů s několika výjimkami. Jednou z nich byla právě smíšená rada s Ruskem, protože Rusové si nepřáli, abychom tam zasedali, dokud nebudeme formálně členy. Připadá mi proto symbolické, že posledním jejím schůzím spolupředsedáme právě my."

V Moskvě souběžně jednal zástupce generálního tajemníka NATO Günther Altenburg s náměstkem ruského ministra zahraničí Jevgenijem Gusarovem.

Výsledkem tohoto již pátého kola rozhovorů má být konečná dohoda, kterou v Reykjavíku parafují šéfové diplomacií 19 zemí NATO a jejich ruský protějšek Igor Ivanov. Slavnostní podpis se pak uskuteční na nejvyšší úrovni 28. května v Římě.

"Zatímco dnes se vzájemně informujeme, budeme v budoucnosti u vybraných otázek spolurozhodovat a tato společná rozhodnutí budeme uplatňovat v praxi," vyložil Kovanda rozdíl mezi dosavadní a budoucí spoluprací mezi NATO a Ruskem. V Reykjavíku bude dohodnut okruh problémů, kterým se bude rada o 20 členech věnovat, aniž by se spojenci předem radili o společném postoji.

Tento okruh se bude postupně rozšiřovat; na každý rok se bude schvalovat jakýsi plán práce. Za uplynulých pět let podle Kovandy "vykrystalizovala" celá řada námětů, kde mezi aliancí a Ruskem v podstatě nejsou rozdíly.

Po útlumu způsobeném kosovskou krizí se práce obnovovala jen těžce; významným podnětem se stala pomoc západních zemí při zjišťování okolností tragédie ponorky Kursk. Po událostech z loňského 11. září se záhy ukázalo, že boj proti terorismu je jednou z oblastí, kde se NATO a Rusko liší jen v odstínech; většina zájmů je zde jasně společná.

Praha nebyla zpočátku srozuměna s nadšením některých spojenců, kteří se do spolupráce hrnuli bez rozmyslu, a vysloužila si i kritické poznámky, že vazbě na Rusko brání. "Nesdíleli jsme tento huráoptimismus," vzpomíná Kovanda, podle něhož se situace v alianci rychle uklidnila a převládl střízlivější přístup.

"Jednání se vyvíjelo pak v souladu s naším očekáváním. Neřekl bych, že jsme ustoupili - k českému přístupu, podepřenému zkušeností, se naopak přiblížila celková pozice aliance."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...Najdete na iDNES.cz