Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuty za porušení zákazu kouření dostalo přes sto hospod. Hlavně na udání

  0:01aktualizováno  0:01
Za porušení zákazu kouření zaplatilo již více než sto restaurací a hospod. Celkem 243 tisíc korun. Nejvíce pokut uložili hygienici ve Středočeském kraji, nejvyšší částku však vybrali v kraji Ústeckém. Na severu Čech rozdali pokuty za 120 tisíc, a to hlavně na udání, která dostanou dvě až tři denně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Namodralý dým a popelníky na stolech štamgastů vyšly Nikol Šimůnkovou z Dubí u Teplic pěkně draho. Nejprve přišlo udání a hned po něm kontrola hygieniků. Byli nesmlouvaví. Hospodě U Krausky vyměřili pokutu, která se rovná jejímu měsíčnímu výdělku.

„Samozřejmě jsme věděli, že se tady nesmí kouřit,“ přiznává Šimůnková. „Jenže vyhazujte neustále před hospodu kuřáky, staré štamgasty,“ dodává.

Stojí u výčepu, vedle ní sedí na stoličce výčepní a znuděně lelkuje. O pult se opírá postarší muž, za ním u podlouhlého stolu sedí u piva druhý. Jinak je tu mrtvo. A smutno. Ještě nedávno bývalo u všech pěti stolů plno a za závěsem u kulečníku se střídala jedna parta za druhou.

„Kouřili tady všichni, hosté i výčepní. A nikomu to nikdy nevadilo,“ vzpomíná Šimůnková, mluví upřímně, bez vytáček. „Kouřili, i když se to nesmělo. Doufali jsme, že se na to nepřijde.“ Jenže přišlo. Kouření v Krausce, jak se hospodě přezdívá, se ani utajit nemohlo. A nejen to. Někdo pivnici kvůli kouření udal.

„Kontrolu prováděli pracovníci hygieny na základě stížnosti od občanů,“ potvrdil Tomáš Pykal, velitel dubských strážníků, kteří hygienikům asistovali.

Kontroloři šli najisto a výsledek byl takový, jaký autor udání očekával. „Bylo tady zakouřeno, to je fakt,“ říká Šimůnková. A také popelníky plné nedopalků, na nichž ležely zapálené cigarety, ke kterým se nikdo nehlásil. Logicky. Kuřák by totiž dostal pokutu až pět tisíc korun.

„Čí byly, se nezjistilo. Kontroloři také tvrdili, že obsluha byla podnapilá a arogantní. Jo a nad pultem jsme neměli tuhle cedulku,“ ukáže palcem za sebe na zeď, na níž už teď visí zarámovaný list papíru s fixou napsaným „zákazem prodeje alkoholu a tabákových výrobků osobám mladším 18 let“.

Pokuta byla citelná: patnáct tisíc korun. „Je to zhruba tolik, co po odečtení všech nákladů vydělám za měsíc,“ říká Šimůnková.

Podle zákona, který platí od loňského 31. května, má hospodský povinnost vyzvat hosty, aby nekouřili. Pokud to ignorují, mohou dostat pětitisícovou pokutu. Jestli ho obsluha vyzvala, nebo ne, nikdo nedokáže. Záleží i na tom, jestli výčepní svým hostům zjevně kouření umožní. Hospodští mohou dostat pokutu i za to, že svůj podnik neoznačí zákazy.

Prázdná hospoda

U Krausky je teď už všechno přesně podle zákona. Na dveřích je nalepená cedulka s odpovídající velikostí minimálně dvanáct krát šestnáct centimetrů s poměrem šířky a výšky tři ku čtyřem, se symbolem plápolající cigarety v červeném kruhu přeškrtnuté červeným pruhem a nápisem Zákaz kouření. A nad pultem visí zmíněná cedule. „Tu mi dali na hygieně. Teda dali, vlastně jsem si ji tam koupila, stála mě těch patnáct tisíc,“ řekne Šimůnková s nadsázkou, v níž je cítit hořkost.

Už se tady nekouří. Jenže jakmile odešli hygienici a po nich se rozplynul dým, zmizeli spolu s ním i hosté. „Když prší nebo mrzne, zůstanou doma, protože nechtějí chodit kouřit ven,“ říká Šimůnková. „Mysleli jsme, že je nahradí nekuřáci. Ale nestalo se. Maminky s kočárky a dětmi nikde,“ pokrčí rameny. Zdraví hostů u Krausky protikuřácký zákon příliš nevylepšil. Změnilo se jen to, že chlapi teď chodí kouřit ven a s nimi i jediný zdejší štamgast-nekuřák.

„Když už se všichni ostatní zvednou a odcházejí před hospodu, vím, že to nebude na jednu cigaretu, ale vytáhnou rovnou dvě tři. No a přece tady nebudu sedět půl hodiny sám v prázdné hospodě. Tuhle jsem se vrátil ze záchodu a skoro jsem se tady bál,“ ušklíbne se stálý host.

A s hosty chodí ven kouřit i výčepní. Celou směnu bez cigarety by v čistém a nezačouzeném lokále nevydržel.

Sčítání přestupků

Pokuty si hygienici v hospodách nevymýšlejí podle sympatií, prohřešky sčítají a na výpočet mají přesnou metodiku. Nejaktivnější jsou hygienici ve středních Čechách, kteří od začátku fungování protikuřáckého zákona, tedy od loňského posledního květnového dne až do letošního 12. března, uložili 34 pokut za celkem 64 tisíc korun. Nejdražší jsou v Ústeckém kraji, kde hygienici rozdali už 32 pokut v celkové výši 120 tisíc korun. Jinde šlo jen o tisícové sumy a třeba na Pardubicku a Plzeňsku nedali pokutu ani jednu.

„Abychom cíleně chodili po hospodách a utrhávali kuřákům cigarety od úst, tak to opravdu neděláme,“ vysvětluje pardubickou nulu v tabulce Jaroslava Jelínková, ředitelka odboru hygieny výživy.

Zdejší restaurace obcházeli hygienici loni v létě, kdy se porušení zákazu řešilo ještě domluvou. Teď už vyrážejí jen na udání. Ta byla zatím jen dvě – v Pardubicích a Chrudimi. „Ani jedno se nepotvrdilo, v restauracích sice bylo zakouřeno, ale s cigaretou v ruce jsme nikoho nepřistihli, obsluha si všechny povinnosti splnila,“ dodává Jelínková.

Ústecký kraj je jiný. „Stížnosti dostáváme dvě až tři denně a všechny musíme prověřit,“ říká ústecká hygienička Simona Gunarová. Občas pořádá s kolegy a policisty cílené kontroly a někdy se vydávají za hosty a sledují chování kuřáků a výčepních přímo na place.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Zneužil jedenáct holčiček, stojí v obžalobě vedoucího tanečních kroužků

Petr D. z Prahy navenek vystupoval jako zkušený a seriózní pedagog a tanečník.

Čtyřicetiletý Petr Dostál z Prahy čelí obžalobě z toho, že pohlavně zneužíval i znásilňoval holčičky z mateřských škol,...

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Je tu už 120 rodin, které by se postaraly o syrské sirotky, řekl Jurečka

Místopředseda lidovců Marian Jurečka na konferenci KDU-ČSL 15. září 2018 v...

Vláda a ministerstvo vnitra by měly podle vedení lidovců udělat maximum pro to, aby české rodiny, které chtějí pomoci...Najdete na iDNES.cz