Koupání je bezpečné, ale horko začíná vodu kazit

Praha - Přestože voda v pražských přírodních koupalištích a bazénech - a to dokonce i voda ve Vltavě - je podle měření hygieniků nezávadná a dovoluje koupání, ve druhé polovině srpna se může především v přírodních koupalištích prudce zhoršit. "Na konci prázdnin obvykle zaznamenáme zvýšené hodnoty fetoplanktonu, zelených organismů, především vodního květu. Ten při větším množství kazí kvalitu vody, protože hnije," uvedl Městský hygienik Jaromír Sobota.

Tento fakt potvrzují i každoroční pozorování pražských potápěčů. "Například ve Vltavě v tomto období pod vodou nevidíte ani na špičku nosu, neprůhledná řasa dosahuje podle našich zkušeností tloušťky až devět metrů," tvrdí například Jan Plánička z potápěčského centra A-Team.

Z hygienického hlediska je však i vltavská voda nezávadná. To vyplývá i ze zkušenosti dalšího z potápěčů Petra Votavy. "Pod vrstvou řas je vltavská voda krásně čistá až průzračná," prohlásil Votava.

Deštivé červencové počasí mohlo kvalitu vod ovlivnit, jak řekl Jaromír Sobota, snad jen u přírodních nádrží, které mohly být znečištěny kontaminovaným splachem z přívalových srážek. Vážný případ znečištění však hygienici nezaznamenali. Za celé letní období nemuseli na žádné ze sedmnácti sledovaných vodních rekreačních ploch zastavovat ani omezovat provoz.

"Pouze jsme na rybníku Šeberák a na koupališti Džbán zjistili určitý počet netoxických rostlinných bakterií, takzvaných sinic. Především alergikům proto doporučujeme, aby se tam po každém koupání osprchovali," doplnil Sobota.

Odborníci tvrdí, že současné vysoké teploty rozmnožování bakterií urychlují. Jak často hygienici kvalitu vody kontrolují? Podle Jaromíra Soboty jsou majitelé koupališť povinni jednou měsíčně odevzdávat vzorky vody příslušné pobočce hygienické stanice. Takzvané superkontroly provádějí ve vytipovaných koupalištích hygienici sami, a to jednou za čtrnáct dní.

Ačkoli provozovatelé řady koupališť se i během deštivých týdnů snažili podmínky pro koupání zpříjemnit, navštěvovaly je pouhé desítky lidí, což v mnoha případech znamenalo méně než desetiprocentní zaplněnost. Jak proměnil ekonomicky katastrofální situaci právě uplynulý víkend?

"Návštěvnost se výrazně zlepšila, čekáme na to jako na spásu. Zatím chodilo v průměru dvacet lidí, i když jsme bazén přitápěli až na třiadvacet stupňů. V neděli ale již přišlo osm set lidí," řekl Jaroslav Vencl, strojník na koupališti Petynka, které má kapacitu až tisíc pět set lidí.

Dosavadní katastrofální návštěvnost potvrdila i provozní plaveckého stadionu na Slavii Irena Nejedlá. "V červenci to byla hrůza. Průměrně přicházelo padesát šedesát lidí a to se k nám vejde více než dva tisíce návštěvníků. Snad se to o víkendu zlepší," doufala Nejedlá.

Vyšší návštěvnost očekávali také na plaveckém stadionu v Podolí. Podle tamní pokladní se již v sobotu v poledne počet zájemců značně zvýšil. "Už v pátek si přišlo zaplavat přes dva tisíce lidí, čekáme, že jich přijde v příštím týdnu ještě více," řekla pokladní. "Před týdnem jsem tady neměl ani nohu, včera však přišlo více než tři sta lidí," sdělil provozovatel koupaliště Lhotka Miloslav Povýšil a dodal, že rybník zaměstnanci napouštějí pitnou vodou, kterou každých deset dní obměňují.

Včerejší slunečný den byl podle psychiatra Jana Cimického především balzámem pro duši. "V průběhu léta potřebujeme načerpat určité množství světelnosti, dá se říci, že jedna část v našem mozku působí jako citlivá fotobuňka," uvedl Cimický pro ČTK. "Slunce potřebujeme, v posledních dvou týdnech, kdy bylo pošmourno, už jsme v ordinaci zaznamenali nástup podzimních depresí," dodal.


 

 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video