Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koukej namačkat hlasy, pobízí stranický e-mail

  1:00aktualizováno  1:00
Politické ankety iDNES.cz jsou častým terčem "útoků". Některé strany se snaží ovlivnit hlasování ve svůj prospěch. Nevyhnuly se tomu ani virtuální volby senátorů. Automat iDNES.cz zaregistroval desítky pokusů o zmanipulování.

Do třetiny Senátu kandiduje 204 lidí. | foto: iDNES.cz

Například členové českobudějovické ODS dostali minulý týden od oblastního manažera strany tuto zprávu:

Vážení přátelé, na níže uvedené adrese je virtuální anketa voleb do Senátu 2006. Vaším příspěvkem k volební kampani může být právě toto hlasování, ve kterém podpoříte našeho kandidáta, senátora Pospíšila.

Podle asistentky Jiřího Pospíšila, který letos ve volbách obhajuje senátorské křeslo, byl e-mail pouze informační a nikomu nic nenařizoval. "To nebyl žádný příkaz, pouze informace o tom, že ta anketa na internetu je a kdo chce, tak se do toho zapojí. Posíláno to bylo pouze našim členům, kteří navíc podpořili pana Pospíšila v primárkách," řekla iDNES.cz Ludmila Švestková.

Koukej namačkat nějaké hlasy, píše se v e-mailu
Redakce iDNES.cz však obdržela i další e-mail, který údajně dostávají českobudějovičtí občanští demokraté.

Na iDnes je další hlasovací anketa, volí se senátor, koukej tam namačkat Pospíšilovi nějaké hlasy. Psali o tom z kanceláře nějaký mail, ale ten už jsi asi dostal. Chce to těch hlasů namačkat víc, (doplněn návod, jak postupovat, pozn. red.). On má Jura Pospíšil na to pár lidí a hlídají, aby ho nepřelezl třeba Tetter (Miroslav Tetter je protikandidát a současný budějovický primátor, pozn. red.) a mačkají jak diví, ale pro jistotu tam klikej taky. A pošli to dalším, ať Pospíšil vyhraje.

Švestková tvrdí, že o druhém e-mailu nic neví a že s ním nemá nic společného. "To je něčí hloupá iniciativa. Takové přihlouplé maily s použitím hrubých výrazů nám samozřejmě vůbec nepřidají. To je spíš něčí zlomyslnost. My jsme demokratická strana a nikoho nenutíme do ničeho," uvedla.

Ani senátor Pospíšil o podobném e-mailu nic neslyšel. "O ničem takovém nevím. Vypadá to spíš jako zlomyslný mail pro váš server. Nedovedu si představit, že by někdo v mém okolí něco podobného napsal," řekl iDNES.cz.

"Já bych se tím ale nevzrušoval, ve volbách je normální, že se taková věc objeví," dodal senátor s tím, že podobné výzvy stejně nic nemohou ovlivnit.

Stav hlasování ve virtuálních volbách iDNES.cz však vypovídá o opaku. Pospíšil byl v úterý dopoledne první s 930 hlasy a Tetter za ním zaostával o 300 hlasů.

V nedávné anketě MF DNES přitom jasně zvítězil Tetter. Většina lidí si tehdy přála, aby se senátorem stal právě současný primátor. Poměr hlasů byl: Tetter 25, Pospíšil 6.

Podle člena českobudějovické ODS, který si nepřál zveřejnit své jméno, se ale ankety v jejich obvodě "ovlivňují jako na běžícím páse".

Kritika se v oblastní radě ODS moc nenosí
"Do nedávné tištěné verze psali lidé z ODS pod různými jmény. Jediný kritický hlas, který se z ODS ozval, měl za následek, že onomu člověku hrozí vyloučení z ODS a jeho místní sdružení má být za trest připraveno o licenci. Já jsem také do oné ankety přispíval pod falešným jménem, protože mám strach o živobytí," napsal iDNES.cz nejmenovaný člen.

Tím kritickým hlasem je Karel Kladenský, který do ankety uvedl, že bude volit nezávislé, protože mu vadí vyšachování největšího z pěti budějovických sdružení ODS. V pondělí dokonce na protest vystoupil ze strany.

"Na oblastní radě jsem byl označen za šílence a nepřítele. Rozhodl jsem se kvůli nesouhlasu s vedením českobudějovické ODS ze strany vystoupit. Tento krok učinily přede mnou již desítky členů poté, co tehdy největší sdružení v Českých Budějovicích bylo kompletně vyšachováno z komunální kandidátky," řekl večer iDNES.cz Kladenský.

Ankety iDNES.cz hlídá automat
Ankety iDNES.cz se snaží někdo ovlivnit poměrně často. Občas některému z kandidátů přibude za noc i několik stovek hlasů.

Hlasování ale hlídá technické zařízení, které sleduje počet hlasů u jednotlivých IP adres. Je možné proto registrovat jen jistý počet hlasů z jedné IP za konkrétní časový interval. To, co je navíc, automat v určitých časových intervalech smaže.

"Máme s anketami dlouhodobou zkušenost, která nás k tomuto řešení přivedla. Funguje automaticky a nikoho nezvýhodňuje. Nemá proto smysl prosedět celé odpoledne u počítače a "fedrovat" svého oblíbence," říká vedoucí zpravodajství iDNES.cz Naděžda Petrová.

Snahu o ovlivnění senátní ankety zaregistrovala počítadla iDNES.cz za týden hlasování ve všech volebních obvodech. Hlasy se průběžně smazávají u většiny kandidátů, u někoho jsou to desítky, u jiných stovky neoprávněných hlasů.

PRŮBĚŽNÝ STAV HLASOVÁNÍ NAJDETE ZDE

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz