Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kouchner slovně napadl Dienstbiera

  21:27aktualizováno  21:27
- Šéf civilní správy OSN v Kosovu (UNMIK) Bernard Kouchner slovně napadl zpravodaje OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiřího Dienstbiera, když mu vzkázal:"Pane Dienstbiere, držte hubu." Kouchner tak zareagoval v kosovském správním středisku Prištině na novinářský dotaz, v němž byl obviněn, že nechává v Kosovu beztrestně působit extremisty a zasahuje do záležitostí policie.

Reakce Jiřího Dienstbiera

"Nevím, kde se vzala tato Kouchnerova zloba, protože já jsem nekritizoval přímo jeho, ale já kritizuji ty, kteří bombardovali Jugoslávii a teď nejsou schopni splnit závazky, jež na sebe vzali. To je mimo jiné dodat dostatek peněz a dostatek policistů a soudců, kteří by (v Kosovu) naplňovali rezoluci Rady bezpečnosti 1244. Takže nevím, o co se pan Kouchner vlastně opírá," řekl v první reakci.

V telefonickém rozhovoru vedeném ze Sarajeva, kde je nyní na další pracovní cestě, nicméně hned dodal, že i když jej přímo nekritizoval, šéf UNMIK je pochopitelně také zodpovědný za to, že zmíněná rezoluce není naplňována.

Zvláštní zpravodaj je přesvědčen, že jedinou možnou cestou ze slepé uličky v Kosovu je bez ohledu na vynaložené prostředky realizace rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN, která předpokládá autonomii provincie, ale v rámci JSR.

"Pan Dienstbier mne naprosto nezajímá. Tuto osobu nechci přijímat a už nikdy ji nepřijmu," prohlásil podle agentury AFP Kouchner na tiskové konferenci, kterou uspořádal v kosovském správním středisku Prištině.

Viditelně rozhněvaný Francouz prohlásil, že "ten chlap přijede jenom na dva dny, aby pak vytruboval do světa pravdu. To je nejen nečestné, to je ostudné."

Bývalý francouzský ministr zdravotnictví dále zvyšoval hlas a v angličtině pokračoval: "Myslíte si, že jsem pro zabíjení? Myslíte si, že jsem věnoval svůj život, 30 let, boji za lidská práva a pan Dienstbier...zná pravdu?"

Řekl, že do policejního vyšetřování "zasáhl jen jednou, a to za zvláštních okolností". Svůj výbuch hněvu potom završil slovy: "Pane Dienstbiere, prosím, držte hubu!"

Kouchner se odvolal na autoritu Havla
Bernard Kouchner se při své kritice Dienstbiera opřel o autoritu českého prezidenta Václava Havla. Jako mylná se tedy  ukázala první informace zahraničního zdroje, podle které prý Kouchner svůj hněv z Dienstbiera rozšířil také na Havla.

Podle doslovné citace Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, se Kouchner naopak odvolával na Havla, když tvrdě odmítl Dienstbierovy kritické pohledy na situaci v Kosovu."Pan Dienstbier se nachází zcela mimo mé zorné pole a mimo mé
uvažování. Tuto osobu jsem neuznával. Ale nyní ji nehodlám uznávat nejen já, ale ani Václav Havel. Václav Havel, prezident. Četli jste Havlovo prohlášení o panu Dienstbierovi, že je nezpůsobilý hovořit o lidských právech? S tím souhlasím. To není partner pro diskusi. Pane Dienstbiere, držte laskavě hubu,"prohlásil anglicky v pondělí Francouz Kouchner v bezprecedentní reakci na Dienstbiera.

V úvodní informaci o Kouchnerově tiskové konferenci se však objevila chybná interpretace, podle které prý šéf UNMIK řekl: "Nejenže nepřijmu tuto osobu (Dienstbiera), ale ani Václava Havla."

Na tuto mylnou zprávu reagoval hned v pondělí mluvčí českého prezidenta Ladislav Špaček údivem: "Nerozumím tomu, proč do tohoto okruhu zahrnul i prezidenta Havla. Chápu, že Dienstbier svými vyhraněnými stanovisky může vzbuzovat takové reakce, a pan prezident už to také veřejně zmínil, ale začlenit ho do toho je naprosto nepřípadné." Špaček zároveň řekl, že český prezident napomáhá obnovení civilního života v Kosovu všemi možnými silami, což je v souladu se Kouchnerovými zájmy.

Kouchner zaslal Havlovi osobní dopis
"Jakož obránce lidských práv, za něž bojuji už třicet let, musím obdivovat Vaši osobnost a Vaše počínání. Nikdy by mi nemohla přijít na mysl ani nejmenší kritika vůči Vám na poli lidských práv, pro něž jste tolik udělal a tolik se obětoval. Považoval jsem za důležité odstranit jakoukoli nejasnost. Využívám příležitosti, abych Vám oznámil, že bych se s Vámi velmi rád setkal při návštěvě Prahy, během níž bych Vám mohl vysvětlit povahu mise OSN v Kosovu," píše Kouchner.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz