Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kott: Ze sněmovny neodejdu

  14:55aktualizováno  14:55
Poslanec Petr Kott (ODS), který se opil ve sněmovně, skládat mandát nechce. "Nejsem svatý, ale nemám žádný důvod odcházet," řekl MF DNES. ODS ho přitom k odchodu vyzvala. Občanští demokraté se teď bojí, že bude ve sněmovně hlasovat proti nim.

Když Kott poslanecký mandát sám nesloží, vyloučí ho ODS z klubu.  

Jen jsem nechtěl hlasovat, tvrdí poslanec
Zatímco všichni Kottovi kolegové tvrdí, že nehlasoval, protože byl opilý, Kott to vidí jinak.

"Jenom jsem nechtěl celou reformu shodit. Je to balíček dvanácti zákonů a padesát až šedesát procent z toho je dobrých a pravicových. Raději než hlasovat proti, jsem nechtěl hlasovat vůbec," řekl Kott, který se sám ráno ozval MF DNES.

"A takhle by se měl zachovat každý seriózní poslanec," dodal.

Tlustý: Zvednu ruku pro Kottův odchod
O osudu Petra Kotta bude v úterý od 11 hodin jednat poslanecký klub ODS. Na jednání by měl podle šéfa poslanců Vlastimila Tlustého dorazit i nemocný Kott.

"Buďto se pan Kott rozhodne a odejde sám, nebo budeme hlasovat o jeho vyloučení z klubu," řekl iDNES .

Kottovo ujištění pro MF DNES, že ze sněmovny odejít nehodlá, Tlustý odmítl komentovat. "Řekl mi, že to zváží. Myslím si, že jeho dobrovolný odchod by byl nejlepším řešením."

Pokud ovšem poslanec Kott bude trvat na svém, je Tlustý připraven hlasovat pro jeho vyškrtnutí z klubu. "Zvednu ruku pro to, aby odešel, to platí," dodal šéf poslanců ODS.

Zákonodárci, kteří ukončili
svůj mandát předčasně

Předčasně přišel o poslanecký mandát někdejší místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda ODA Jan Kalvoda. Kvůli aféře s neoprávněným užíváním titulu doktora práv v prosinci 1996 sám rezignoval na všechny funkce.
Ze stejných důvodů krátce nato opustila sněmovnu místopředsedkyně petičního výboru Pavla Jurková (KDU-ČSL).
Třetím členem sněmovny, který se v průběhu necelého měsíce vzdal mandátu kvůli neoprávněnému používání akademických titulů, byl poslanec ODS Ondřej Zemina. Mandátu se vzdal notářským zápisem v lednu 1997. Podle jeho slov ho k tomuto rozhodnutí vedla obava, že by svou práci nemohl za této situace vykonávat svobodně.
V prosince 1997 se kvůli aféře s financování ODS dobrovolně vzdal mandátu zákonodárce ODS Libor Novák. Bývalý výkonný místopředseda ODS, který byl v roce 1995 odpovědný za hospodaření strany, se veřejně přihlásil k odpovědnosti za skandál se sponzorem, který věnoval ODS 7,5 milionu korun a skrýval se za jmény dvou cizinců.
Výzvy k odchodu ze sněmovny slyšela od kolegů z vládní koalice, byť neoficiálně, loni na podzim tehdejší unionistická poslankyně Hana Marvanová. Jako jediná  zástupkyně vládních stran nepodpořila při hlasování vládní návrh daňových změn, který tak neuspěl. Mandátu se vzdala 22. září, důvodem ale bylo narození třetího syna.

čtk

ODS v kraji je zděšena
Kottovo prohlášení už vyvolalo zděšení mezi členy okresního a krajského vedení ODS na Českolipsku a v Libereckém kraji, odkud poslanec pochází.

"Ta situace je hrozná a podle toho, co řekl pan Kott, bude ještě horší. Vypadá to totiž jako náznak toho, že by v budoucnu odmítal hlasovat společně s ODS," řekl Petr Skokan, starosta České Lípy a člen krajského vedení občanských demokratů v Libereckém kraji.

"Pořád doufám, že pan poslanec vezme v úvahu to, k čemu jsme ho vyzvali a začne řešit svůj osobní problém."

Podle stanov ODS může Kotta ze strany vyloučit jedině sněm místní organizace.

"Jenže ten svoláme asi až na příští týden. V úterý se sejde pouze rada naší místní organizace," poznamenal Zdeněk Krenický, starosta Doks a předseda místní organizace ODS, odkud byl Kott zvolen.

Jsem nemocný, tvrdí Kott
V Doksech se teď o ničem jiném, než o Petru Kottovi nemluví. V malém městě u Máchova jezera má poslanec ordinaci se zaměřením na krční, ušní a nosní medicínu. Teď tu ale neordinuje.

"Jsem nemocný, ležím doma," vysvětlil Kott. O tom, jak se ze dne na den nelichotivě proslavil, se bavit nechce.

Poslanec Kott se opil, možná přijde o mandát

Opilci ve sněmovně
(názor)

Sám naznačil, že medializaci svého problému těžko snáší. "Vadí mi, když do toho tahají mojí rodinu. Ve zprávach například chtěli ukázat mého otce, ale ten koho natočili, byl můj tchán," řekl poslanec.

Do Poslanecké sněmovny se dostal v loňských volbách. Předtím byl čtyři roky zastupitelem za ODS v Doksech.

"On je hodně vzdělaný, takže pro naší stranu měla jeho účast v zastupitelstvu velký význam. Když se stal poslancem, tak ale naše vztahy ochladly," uvedl Zdeněk Krenický, starosta Doks a šéf dokské ODS.

"Problém, který pan Kott má, je dlouhodobý a já jsem mu doporučil, aby některé své kroky zvážil. Možná proto jsme už tolik nespolupracovali," dodal starosta.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz