Úřad v obležení. Lidé kvůli kotlíkovým dotacím stáli frontu i dvě noci

  22:46aktualizováno  20. dubna 15:18
Stovky lidí čekaly v Praze před úřadem Středočeského kraje. Ve čtvrtek ráno se totiž na zdejší podatelně začaly přijímat žádosti o kotlíkové dotace. Někteří zájemci mrzli před budovou na Praze 5 už od úterý. Šanci získat i více než sto tisíc korun na nový kotel mělo jen zhruba 400 zájemců, úředníci podle mluvčího krajského úřadu přijali dvojnásobek žádostí.

Před úřadem Středočeského kraje to už ve středu pozdě večer vypadalo jako na nějaké demonstraci. U vchodu byly stany, tlačenice, lidé popíjeli čaj z termosek a živě diskutovali. Jedna dvojice před vchodem na improvizovaném stolku dokonce hrála šachy.

Peníze kraj získal od ministerstva životního prostředí, ve druhém kole se má rozdělovat 51 milionů korun. Žádosti o dotace, ve kterých může žadatel dostat až 127 tisíc korun na nový kotel, měla začít podatelna přijímat ve čtvrtek v osm hodin ráno. Vzhledem k rozdělované částce si lze snadno spočítat, že k penězům v maximální výši se může dostat jen zhruba 400 žadatelů.

Fotogalerie


Úřad otevřel chvíli po osmé. Fronta ale mizela velmi pomalu, úředníci lidi vpouštěli dovnitř postupně. Do půl jedenácté přijali úředníci zhruba 800 žádostí, řekl mluvčí krajského úřadu Pavel Lochař. Před polednem se už větší fronta před úřadem netvořila.

Pro přebírání dokumentů kraj vyčlenil čtyři úředníky, hejtmanství má posílenou ostrahu budovy, dovnitř byli žadatelé vpouštěni po skupinkách pěti až deseti lidí, dodal Lochař. Žádné konflikty podle něj nevznikly, na bezpečnost dohlížela i městská policie, v noci kolem krajského úřadu procházely tříčlenné hlídky strážníků.

Někteří lidé před úřadem tábořili už od úterý. „Čekání jsem už vzdal, protože ta fronta se zbortila. Funguje v ní neoficiální systém pořadových čísel, nikdo ale není schopen říci, jestli vám číslo něco zaručí a navíc už údajně stejně čísla došla,“ řekl ve středu večer MF DNES jeden z žadatelů Jan Jüptner z Velimi na Kolínsku.

Když se redaktor vydával za žadatele a ptal se na konec fronty, žadatelé ho posílali za mužem v červené bundě s brýlemi, který byl nejblíž dveřím úřadu, že ten vydává čísla. „Vydávání čísel už skončilo, už neuspějete,“ odmítl ho ale muž, který zjevně dirigoval celý zástup. Jüptner uvedl, že slyšel, že někteří lidé za pořadové číslo dokonce platili.

Jermanová kritizuje vlastní úředníky

„My se snažíme vyjít těm lidem vstříc, dáváme jim tam už dva dny čaj a kávu, dali jsme jim tam stany, aby byli aspoň trošku v závětří. Včera byl úřad otevřený do 22:00, aby se mohli ohřát a zajít si na záchod,“ řekl ve středu mluvčí hejtmanství Lochař.

Fronty na kotlíkové dotace zmizí, kraj přijme žádosti elektronicky

Kraj se podle něj pokoušel systém podávání přihlášek změnit, aby lidé nemuseli na úřad osobně, ale ministerstvo životního prostředí (MŽP) to údajně v této výzvě neumožnilo.

Ministerstvo to však ve čtvrtečním prohlášení jednoznačně odmítlo. „Způsob podání žádostí je plně v režii každého kraje, MŽP do něj nijak nezasahuje. Naopak, MŽP je ten, kdo prosazuje elektronický příjem žádostí pro jeho uživatelskou výhodu, tedy kvůli eliminaci front před krajskými úřady,“ uvedl resort.

„Se všemi kraji budeme ještě jednat o využití možnosti podávat žádosti elektronicky,“ řekl ministr Richard Brabec v půli března při spuštění 2. vlny kotlíkových dotací pro kraje. Elektronický příjem podle ministerstva avizují téměř všechny kraje.

Také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že zodpovědný odbor krajského úřadu měl dost času na to, aby změnil nebo upravil možnosti přijímání dotací. „Nedopátrali jsme se toho, že by úřad někdy oficiálně požádal o změnu podmínek registrací žádostí,“ uvedla hejtmanka.

Krajští úředníci měli podle ní jednat jinak a více komunikovat s ministerstvem životního prostředí. Jermanová chce, aby se příště o dotace na kotle žádalo elektronicky.

V prvním kole dotací na nové kotle hejtmanství rozdělovalo zhruba půl miliardy korun mezi víc než 4 000 žadatelů. Podle pevně stanovených pravidel dotační výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3 460 kotlů.

Lidé čekali před úřadem už od večera:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Policistu přistihli s úplatkem. Byl odsouzen, přesto nakonec trestu unikl

Miliony prý získal vysoký policista v loterii a z dědictví. Ilustrační snímek

Když byl v říjnu 2006 policista z hospodářské kriminálky v Teplicích Petr Spálenka přímo ve své kanceláři přistižen s...

ANO ochránilo Ťoka před grilováním za D1. Pohrdání občany, míní opozice

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Hnutí ANO se rozhodlo, že ochrání svého ministra dopravy Dana Ťoka před „grilováním“ poslanců kvůli kolabující dálnici...

Proč mají mít obědy zdarma i vaše děti? ptal se Farský při boji o rozpočet

Jan Farský ve volebním štábu STAN v Praze. (21. října 2017)

Zákon roku, státní rozpočet na rok 2019 s plánovaným schodkem 40 miliard korun, schvalují ve středu poslanci. Počítá s...

Najdete na iDNES.cz