Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koštunica se stal prezidentem Jugoslávie

  21:33aktualizováno  21:33
Vůdce opozice Vojislav Koštunica se stal novým prezidentem Jugoslávie. V Bělehradě před jugoslávským parlamentem složil přísahu a po třinácti letech tak vystřídal Slobodana Miloševiče.
"Přísahám, že budu ctít a plnit ústavu Jugoslávské svazové republiky a federální zákony, chránit celistvost, svrchovanost a nezávislost země, přispívat k prosazování lidských a občanských práv a svobod a plnit svědomitě a odpovědně prezidentské povinnosti," řekl nový prezident.

Kdo je Vojislav Koštunica - čtěte ZDE.

Revoluční události jsme sledovali minutu po minutě v on-line reportáži.

Výtah nejdůležitějších událostí z průběhu revoluce najdete ZDE

Jugoslávie má nového prezidenta
Slavnostní ceremonii ve sjezdovém centru Sava byli přítomni četní diplomaté, srbský ortodoxní patriarcha Pavle a také víc než 400 novinářů.

V krátkém proslovu po přísaze Koštunica označil nynější
chvíli za historickou. "Žili jsme v systému bez demokracie. Teď ji máme," prohlásil. Připomněl, že změna se uskutečnila mírovou cestou, a vyslovil přesvědčení, že Jugoslávci budou navzdory
rozdílům mít především na paměti blaho své země.

Společnému zasedání parlamentu předcházely separátní ustavující schůze obou jeho komor po zářijových parlamentních volbách. Společné zasedání a tedy i přísaha byly proti původnímu plánu o několik hodin zpožděny kvůli sporu mezi poslanci Koštunicovy Demokratické opozice Srbska a socialisty ohledně výsledků parlamentních voleb v Kosovu.

Koštunica zvítězil v prezidentských volbách 24. září. Po dvoutýdenním kličkování a po čtvrteční revoltě opozice uznal nakonec v pátek večer jeho vítězství i Miloševič.

Zasedání parlamentu se zúčastnili i poslanci za Socialistickou stranu Srbska vedenou dosavadním prezidentem Slobodanem Miloševičem a za Jugoslávskou levici, v jejímž čele je Miloševičova manželka Mira Markovičová. Ani Miloševič ani jeho žena však nejsou přítomni. Na zasedání jsou i poslanci za Černou Horu.

Situace v Černé Hoře
Jan Bumba, zpravodaj ČRo1-Radiožurnálu:
"Atmosféra v Černé Hoře není a nebyla tak vzrušená, jako v Srbsku. Život v Podgorici a dalších městech plyne poklidně. Stav by se dal popsat jako očekávání toho, co přijde s Vojislavem Koštunicou. Nekonají se žádné domonstrace na jeho podporu, ani proti němu. Tento fakt ukazuje, že se Černá Hora vzdálila Srbsku a vnímá ho spíše jako souseda než jako část vlastní země. Černohorci nad vítězstvím Koštunici nijak neváhají, shodují se v tom, že je sice lepší než Miloševič, avšak obávají se, že s ním se rozplývají sny o samostatnosti."

Miloševičův syn odletěl s rodinou do Moskvy
Marko Miloševič, nenáviděný syn dosavadního jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, v sobotu ráno spolu se svou manželkou a dítětem nastoupil do letadla směřujícího do Moskvy. Agentuře Reuters to prozradil pilot společnosti Avio Genex Milenko Nikitič.

"Dnes ráno v 8.40 hodin Marko Miloševič a jeho manželka a dítě opustili Jugoslávii. Odletěl do Moskvy," prohlásil Nikolič.

Marko prý vlastní rozsáhlé obchodní impérium, jež zahrnuje zábavní komplex v otcově rodném městě Požarevaci, který mu již vynesl velké bohatství. Jeho obchodní aktivity byly údajně spojeny s řadou postav podsvětí. U řadových Srbů budilo odpor jak jeho arogantní vystupování, tak pochybné obchodní aktivity.

O tom, co Miloševič jr. dělal, když jeho otec přiznával svou porážku čtěte ZDE.

Miloševič uznal svou prohru

Jugoslávský prezident Slobodan Miloševič v pátečním projevu snímaném v přímém přenosu televizí YU Info přiznal svou porážku ve volbách. Zároveň poblahopřál svému politickému sokovi Vojislavu Koštunicovi k vítězství.

V projevu k národu snímaném v přímém přenosu Miloševič poznamenal, že srbští socialisté budou silnou opozicí.

O sobě prohlásil, že se nyní na nějaký čas bude oddávat odpočinku v kruhu své rodiny. Dodal ale, že se z politického života nestahuje a že nadále povede Socialistickou stranu Srbska (SPS), kterou míní posilovat, aby přispěl k rozvoji země.

"Právě jsem dostal oficiální informaci, že Vojislav Koštunica vyhrál volby. Toto rozhodnutí přijal orgán, který byl k tomu pověřen na základě ústavy a já se domnívám, že to musí být respektováno," sdělil Miloševič.

Bývalý dlouholetý konformní komunista, posléze socialista a vyhraněný nacionalista snící o Velkém Srbsku stál téměř deset let v čele Srbska a nyní byl přes tři roky hlavou Jugoslávské svazové republiky.

Podle agentur Koštunicovi již blahopřáli k vítězství také vysocí vojenští představitelé včetně náčelníka generálního štábu jugoslávské armády Nebojšy Pavkoviče, který patří mezi nejvýznamnější Miloševičovy stoupence.

Jugoslávská armáda bude, stejně jako to dělala i předtím, plnit ústavou zadané úkoly profesionálně a poctivě," prohlásil Pavkovič na adresu Koštunici.

Koštunica: S Miloševičem jsem hovořil o předání moci
Vítěz prezidentských voleb Vojislav Koštunica v Bělehradě podle agentury AP prohlásil, že při setkání se Slobodanem Miloševičem hovořil o předání moci. Po rozhovoru Koštunica v srbské televizi řekl, že "je jasné, že jsou záruky, že předání moci proběhne tentokrát hladce".

Šlo o první schůzku Miloševiče s Koštunicou od čtvrteční masové demonstrace v Bělehradě. Oba muži si potřásli rukou. "Můžete být úplně v klidu. Vedl jsem tyto rozhovory a stále je vedu," odpovídal také Koštunica na dotaz zvídavého diváka televizní debaty. "Jugoslávská armáda je skutečně naši armádou," dodal.

Odpůrci Miloševiče mají strach o státní poklad
Odpůrci jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče varovali, že Miloševič chce dostat státní zlatý poklad do Číny. Přední srbský ekonom Mladjan Dinkič podle agentury Reuters prohlásil, že na bělehradském letišti je letadlo typu DC10, které má odletět do Pekingu. Neví se, zda a jaké množství zlata může být na palubě.

"DC10, které má letět do Pekingu, s plánovanou dobou startu ve třiadvacet hodin je stále ještě na letišti. Brzy odletí. Dnes v noci máme obavy, že přijde pokus dostat zlato pryč," řekl Dinkič zpravodaji agentury Reuters po telefonu.

Jak bude podle opozice vypadat parlament
(vychází z výsledků voleb z 24. září)

Opozice získala 55 křesel ze 138 v dolní komoře a 10 křesel ze 40 v horní komoře jugoslávského federálního parlamentu. Miloševičovi socialisté získali 46 křesel v dolní komoře a 7 křesel v horní komoře. Černohorci, které Koštunica pozval k zasedání a kteří obsadili 2 křesla v dolní a 1 v horní komoře.

Stoupenec vítěze prezidentských voleb Vojislava Koštunici, řekl, že příslušníci opozice zablokovali budovu centrální banky, ale nebyli schopni se dostat do trezorů, kde je zlatý poklad v odhadované hodnotě 150 milionů dolarů.

Agentura AFP dodala, že jde o letadlo letící na pravidelné lince Bělehrad-Peking a že jeho odlet byl odložen na 00.15 hodin. Podle agentury AP se snaží stoupenci opozice zabránit letounu v odletu.

Zatím se ani neví, zda strojem nehodlá odletět případně někdo z blízkého okolí či rodiny Miloševiče nebo dokonce Miloševič sám.

V ulicích Bělehradu se slavilo
Desítky tisíc jásajících lidí se v noci vyrojily v ulicích jugoslávské metropole Bělehradu poté, co prezident Slobodan Miloševič uznal v přímém televizním přenosu volební porážku.

"Je to báječné, nemohu ještě uvěřit tomu, že to opravdu skončilo. Budu pít celou noc," sdělil agentuře AFP jeden z nadšenců.

"Bělehrad prožije památnou noc," vykřikl další stoupenec demokratické opozice v pískotu stovek píšťalek. Mezi davy projížděly desítky troubících aut. Z některých z nich lidé zuřivě mávali vlajkami.

Více než 30 tisíc lidí slavilo Miloševičovu prohru také v jeho rodném městě v Pozarevaci, které bylo považováno za pevnou baštu nyní už hroutícího se režimu a za "zakázané město" pro prodemokratickou opozici.

Většina restaurací a kaváren zůstala pro široký zájem otevřena dlouho do noci. Podle AFP se v Bělehradě až teprve po čtvrté hodině ranní začali lidé pomalu rozcházet.

Slobodan Miloševič uznal v přímém přenosu televize YU Info svou prohru v prezidentských volbách. (7. října 2000)

Vůdce opozice Vojislav Koštunica se stal novým prezidentem Jugoslávie. V Bělehradě před jugoslávským parlamentem složil přísahu a po třinácti letech tak vystřídal Slobodana Miloševiče. (7. srpna 2000)

Vůdce opozice Vojislav Koštunica se stal novým prezidentem Jugoslávie. V Bělehradě před jugoslávským parlamentem složil přísahu a po třinácti letech tak vystřídal Slobodana Miloševiče. (7. srpna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...

Zeman na Urale chválil Zetor, pak dostal doktorát a uctil legionáře

Prezident ČR Miloš Zeman a gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kuvašev na...

Miloš Zeman v poslední den své návštěvy Ruska zavítal do Jekaterinburgu. Zúčastnil se semináře o spolupráci českých...

Dvě dekády ve 30 sekundách. Časosběrné video NASA ukazuje, jak Země "dýchá"

Střídání ročních dob NASA

Ve svém unikátním časosběrném videu zachytila NASA dvacet let proměn ročních období na Zemi. Animace nasbíraných dat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz