Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kostel svaté Kateřiny zůstane řádu

  9:20aktualizováno  9:20
Nové Město - Kostel svaté Kateřiny na Novém Městě má zvláštní osud. Před čtvrtstoletím se uvažovalo o přestavbě celého areálu na nahrávací studio, v 90. letech zde chtěli radní zbudovat zrcadlové divadlo, v poslední době tady studenti Karlovy univerzity slavili majáles. Přestože se na výzdobě chrámu podílelo mnoho významných umělců, dlouhá léta chátral a marně volal po záchraně.

O to paradoxněji působí zápas, který nyní o tuto barokní památku svádějí občanské sdružení Dvojka sobě a církevní řád bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě.

Občanská iniciativa počítá s obnovou kostela a jeho dalším využitím jako koncertním sálem. "Hlavní část dramaturgie by měla tvořit hudba evropských národů a muzikoterapie," tvrdí mluvčí Dvojky Ivo Slavík.

Jaký je charakter a historie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě?

- Rytířský řád, v jehož konstituci je pomoc nemocným a sociálně potřebným spravuje v Evropě 150 nemocnic, lázní a hospiců. 

- V období 1. republiky vyvíjel řád i na území Československé republiky rozsáhlou humanitární činnost, staral se o nemocnice, lázně, domovy důchodců či školy. Tehdejší velmistr byl poslancem parlamentu.

- Ve třicátých letech dokonce řád poskytl státu patnáctimilionovou půjčku, kterou nežádal vrátit. Později byl jeho majetek zkonfiskován nacistickým a posléze komunistickým režimem.

- V Praze v současné době řád nemá ve vlastnictví žádný církevní objekt.

Město, které je v současnosti vlastníkem objektu, se rozhodlo upřednostnit církevní využití kostela. Podle radního Igora Němce se poučili z "Disneylandu" v kostele svatého Michala poblíž Staroměstského náměstí. Soukromá firma v něm provozuje multimediální show, což je terčem kritiky historiků i církve.

Smlouvu o dvacetiletém zapůjčení bývalého kateřinského kláštera řádu předloží Němec do tří neděl radě ke schválení. Členové Dvojky s tím však nesouhlasí. Jsou přesvědčeni, že jejich záměry by byly  přínosnější. Požaduje, aby magistrát ještě jednou zvážil obě varianty a otevřel veřejnou diskusi odborníků i řadových občanů.

Podle Igora Němce může sdružení své plány realizovat jinde. "V Praze je řada kostelů, ve kterých se bez problémů konají jak liturgické obřady, tak kulturní a společenské akce," tvrdí.

Achillovou patou obou konceptů je nedostatek peněz. Občanská iniciativa, která navíc dosud není řádně registrována, nemá žádné prostředky zajištěny.

Také podpis smlouvy s rytířským řádem by vyžadoval nemalou finanční injekci od města. "Velkou část nákladů na záchranu památky by zřejmě neslo město," připustil již dříve Němec. To podle radního Miloše Máši letos na rekonstrukci vyčlenilo přes 13 milionů korun.  Tato částka je však spíše symbolická - rekonstrukce si podle odhadů vyžádá až sto milionů korun.

Německý řád přitom není prvním projevem zájmu církve o bývalý kateřinský klášter. V roce 1997 se jednalo o využití kostela pro potřeby řeckokatolické církve. Ani ta však neměla peníze. Dotaci jí nikdo neposkytl a tím to skončilo.

Kostel sv. Kateřiny
Stavba je připisována významným barokním stavitelům Karlu Ignáci Dienzenhoferovi a Františku Maxmilianovi Kaňkovi. Autorem nástropní freskové výzdoby je Václav Vavřinec Reiner a štukové výzdoby sochař František Weis. Od roku 1961 do roku 1995 objekt spravovalo Muzeum hlavního města Prahy a užívalo ho jako depozitář. V 70. a 80. letech 20. století byla opravena fasáda kostela a částečně i věž. V roce 1995 si kostel pronajala společnost Svatá Kateřina, která v něm chtěla na vlastní náklady vybudovat zrcadlové divadlo. Záměr společnosti narazil na nesouhlas Všeobecné fakultní nemocnice jako vlastníka pozemku, přes který je jediný možný vstup do objektu.

Prostory bývalého kostela svaté Kateřiny by se měly stát, podobně jako kostel sv. Šimona a Judy, koncertní síní. (16. srpna 2001)

Kostel svaté Kateřiny na Novém Městě má zvláštní osud. Před čtvrtstoletím se uvažovalo o přestavbě celého areálu na nahrávací studio, v 90. letech zde chtěli radní zbudovat zrcadlové divadlo, v poslední době tady studenti Karlovy univerzity slavili majáles.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz