Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kosovští Albánci zahájili jednání o své budoucnosti

  12:22aktualizováno  12:22
Rakouská metropole Vídeň se v pondělí stala dějištěm jednání o budoucnosti srbské provincie Kosovo. Zástupci obou stran - Srbů a kosovských Albánců - si prý ani nepodali ruce. Jejich tváře zůstaly kamenné i před fotografy, kteří je přiměli ke společnému snímku.

Srbští vyjednavači před začátkem vídeňské schůzky - Srbští vyjednavači Slobodan Samardžič (vlevo) a Leon Kojen spolu hovoří ve Vídni. | foto: Herwig PrammerReuters

"Jde to opravdu dobře: stále jsou v jedné místnosti a na podlaze není krev," konstatoval nejmenovaný diplomat, který se vídeňských jednání zúčastnil.

Kromě zahraničních prostředníků se dostavili i vyjednavači obou znesvářených stran – tedy Srbů a kosovských Albánců. Málokdo však v pondělí očekával výrazný posun v jednání.

Nakonec do Vídně k počáteční dvoudenní schůzce nepřijeli političtí vůdci, ale jen jejich poradci a vyslanci. Stanoviska obou stran lze ovšem zhruba popsat již teď. Oč tedy jde ve sporu, který koncem minulého tisíciletí (roku 1999) vyvrcholil bombardováním srbského území silami NATO?

Albánci: Chceme nezávislost
Pozice kosovských Albánců je zřetelná: chtějí nezávislost na Srbsku. Respektive na státu s názvem Srbsko a Černá Hora.

Albánci nyní ve dvoumilionovém Kosovu tvoří devadesát procent obyvatelstva. V celé řadě oblastí mu vládnou již nyní, a to přesto, že provincie patří formálně k Srbsku a řídí ji Spojené národy.

Pravda je, že mocenská situace v chudém Kosovu je značně spletitá. Kosovo je dosud částí státu Srbsko a Černá Hora, ale jeho představitelé nemají na život v oblasti žádný reálný vliv.

Rozhodující pravomoci v provincii má nyní zástupce OSN, tedy šéf mezinárodní mise UNMIK. Světová organizace tu ustavila svou vládu poté, co v roce 1999 NATO vojensky zabránilo vyhánění Albánců z Kosova.

Mise UNMIK však na Balkáně nehodlá zůstat navěky navzdory tomu, že hlavně srbští nacionalisté jsou přesvědčeni o opaku. Zástupci OSN proto spolupracují s místní vládou, kterou prakticky tvoří jen etničtí Albánci.

Srbové: Je to náš Jeruzalém
V Kosovu nyní žije podle různých odhadů 100 až 150 tisíc Srbů a Makedonců. Představují pět až osm procent celkové populace.

Žijí v uzavřených enklávách, kde je před zlobou Albánců chrání zahraniční vojáci, mimo jiné i čeští. Srbové přesto trvají na tom, aby Kosovo zůstalo s jejich státem svázáno, byť by podle jejich představ mohlo mít rozsáhlou autonomii.

Bělehrad se nemůže této provincie vzdát nejméně ze dvou důvodů. První je historický. "Říká se, že Kosovo je srbský Jeruzalém, že je kolébkou naší kultury a civilizace," uvedl pro stanici BBC srbský historik Predrag Markovič. "Zdá se nám, že se ztrátou Kosova by zmizela část naší historie," dodává.

Druhý je mocenský. Fakt, že by se Bělehrad vzdal oblasti, o jejíž důležitosti pro národní dějiny jsou Srbové přesvědčováni již od předškolních let, by uškodil jejich pověsti v regionu. Významně by též zkomplikoval situaci nyní vládnoucí srbské garnituře, stále atakované ultranacionalistickými kruhy.

Slabost Bělehradu by též utvrdila lídry Černé Hory v přesvědčení, že Srbsko již k ničemu nepotřebují. Mnozí analytici soudí, že tento dojem mají černohorští předáci již dlouho, a to nezávisle na osudu Kosova.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

V senátních volbách zvítězil demokrat Jones, porazil Trumpova favorita

Demokratický kandidát na senátora Doug Jones (12. prosince 2017)

V ostře sledovaných doplňovacích volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones. Porazil tak...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...Najdete na iDNES.cz