Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kosované hromadně prchají do EU, Maďaři jim chtějí zavřít dveře

  20:28aktualizováno  20:28
Maďarsko by mělo uzavřít hranice ekonomickým migrantům, řekl předseda parlamentní frakce nejsilnější strany Fidesz a spojenec premiéra Orbána. Reagoval tím na rostoucí počet kosovských Albánců, kteří v Evropské unii hledají útočiště a lepší živobytí. Jen od září jich maďarská pohraniční stráž zadržela 30 tisíc.

Kosovští Albánci nelegálně překračují srbsko-maďarské hranice (6. února 2015). | foto: Reuters

„Myslíme si, že je to velmi vážné. Poslanecký klub Fidesz-KDNP se proto rozhodl velmi dát vládě zcela jasně najevo, že brány Maďarska se musí uzavřít ekonomickým migrantům,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu Antal Rogan.

Počet Kosovanů, kteří překročili Maďarské hranice, prudce vzrostl. Jen od září jich sem přišlo už třicet tisíc, zatímco za celý rok 2013 jich bylo pouze šest tisíc. Počet migrantů začal prudce stoupat po červnových volbách v Kosovu a následných nepokojích. 

Fotogalerie

Srbsko mezitím také začalo uznávat doklady vydávané v Kosovu, jehož nezávislost přitom Bělehrad neuznává. Pro Kosovany je tak nyní mnohem jednodušší dostat se do Srbska.

Podle reportérů agentury Reuters je na srbsko-maďarské hranici možné pozorovat desítky mužů, žen i dětí, kteří na cestě do EU zdolávají vodní příkop a pokračují desetikilometrovým pochodem do nejbližší vesnice Ásotthalom. 

Srbské úřady podle ministra vnitra Nebojši Stefanoviče za poslední dva dny zadržely na hranicích 290 lidí, kteří se pokoušeli o jejich nelegální přechod.

„Všichni ti lidé přicházejí z Kosova, protože je velmi chudé,“ řekl Reuters jeden z uprchlíků Malsor Sadiku. „Není práce, nejsou peníze, a tak jsme se rozhodli odejít z Kosova a hledat práci i lepší život.“

Útěk není řešení, apeluje prezidentka

Velká část Kosovanů ovšem Maďarsko využívá pouze jako výchozí bod dále na Západ. Řada jich pokračuje i přes Českou republiku. Kosovští Albánci na Západ cestují legálně přes Srbsko, které nezávislost Kosova neuznává a nadále jej považuje za svou součást. 

Kosovská prezidentka Atifete Jahjaga své krajany vyzvala, aby zemi neopouštěli. „Řešením není utéct,“ uvedla prezidentka. „Lidé jsou zklamaní, mají obavy, o tom není pochyb. Naše minulost byla velmi obtížná, naši budoucnost ale můžeme vybudovat jedině společně,“ dodala. 

Důvodem masového útěku Albánců, kteří tvoří kolem 90 procent kosovské populace, je jednoznačně chudoba. Podle prištinského deníku Koha Ditore nemá 70 procent mladých Kosovanů práci a na 500 tisíc lidí musí denně vyžít s méně než padesáti korunami.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Najdete na iDNES.cz