Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kosmonauty ve vesmíru nahradí brzy roboti

  12:06aktualizováno  12:06
Týmu vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo vyvinout robota, který má něco, co ještě žádný z jeho předchůdců neměl - ruce. Místo dřívějších úchopných tyčí disponuje nový robot čtyřmi pohyblivými prsty a palcem.
Konečným cílem projektu je konstrukce robota i s očima, který bude schopen nahradit kosmonauty ve vesmíru při mnoha činnostech.

Inženýr Chris Lovchik z NASA, původním povoláním hodinář a nyní tvůrce robonautových rukou, vysvětlil, že laboratoř pro robotiku si chtěla nejprve pouze ověřit, zda je možné zkonstruovat robota, který by mohl pracovat ve vesmíru stejně obratně jako člověk.  

Lovchik provedl pitvu mnoha lidských rukou, aby přesně zjistil, jak funguje pohybový mechanismus, a ten pak přenesl do konstrukce robota. Mechanika ruky robota je nyní v podstatě identická s lidskou. "Konstruktérům zbývá vyřešit už jen drobnosti  než bude robot schopen uchopit pinzetou kousíček kovu," sdělil vedoucí projektu Robert Ambrose.

Výzkum trvá již tři roky a stál NASA zhruba tři miliony dolarů.

Možnosti použití nového robota jsou prakticky neomezené
Dálkově řízený robonaut bude moci vykonávat za astronauty na mezinárodní vesmírné stanici ISS různé nebezpečné práce, například ve volném kosmu. Vedle prací na vnějším plášti kosmické stanice budou moci robonauti montovat speciální terénní vozidla či zkoumat cizí planety.

Na zemi můžou být využiti například v radioaktivní zóně jaderných zařízení. O techniku konstrukce ruky projevili zájem i výrobci ručních protéz.

Robot bude mít i oči
Prototyp, na kterém NASA nyní intenzivně pracuje a který má být dokončen před koncem roku, bude mít nejen dvě ruce, ale i trup, jednu nohu a dokonce hlavu s očima, za nimiž se skrývá stereokamera.

Astronaut, který bude navádět robota například na složitou opravu, bude mít brýle, v nichž se mu bude před očima odvíjet obraz snímaný robonautovou kamerou. Senzory v rukavicích zaregistrují i nejmenší pohyb lidské ruky a přenesou ho na robota. Když astronaut pohne rukou, učiní totéž i robot.

Roboti budou pracovat ve vesmíru za pět let
Podle prognóz vědců bude robot nasazen do vesmíru zhruba za pět let. Jediné, čeho robot nebude za pět let schopen, je myšlení, a proto ho budou muset na dálku řídit lidé.

Ambrose zatím nestanoví žádné specifické cíle a přesná data. Přeje si, aby robot spolehlivě plnil lidské úkoly. "Pokud robonaut nebude sloužit jen jako robot, ale stane se jakýmsi prodloužením člověka, pak můžeme říci, že jsme byli úspěšní," zdůraznil vědec.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz