Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Korupční kauzy v Praze hlídají webové stránky, problémy lze najít na mapě

  10:36aktualizováno  10:36
V Praze vznikly webové stránky, které bedlivě střeží kontroverzní tunel Blanka i Opencard. Praguewatch se rozjely před volbami a měly upozornit na kauzy, které otřásly Prahou, ale i nesrovnalosti v územním plánování a velké zakázky. Projekt se u lidí ujal, sami na web posílají informace. Hlídací stránky existují i jinde.

Zaměstnanci Metrostavu provádí exkurzi v tunelu Blanka. Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Webové stránky Praguewatch.cz vznikly před komunálními volbami v září. Měly voliče upozornit na důležité kauzy, předražené zakázky, nepravosti na radnicích. Stránky založili dobrovolníci, je mezi nimi urbanista, sociolog, dopravní odborníci či sociální geografka.

"Přemýšleli jsme s kamarádem o tom, jak bychom se jako Pražané mohli vyjádřit k některým negativním stránkám rozvoje a prosperity Prahy a ke zkorumpované radnici, která příliš nebere ohledy na názory obyvatel a prodává rychle bez velkého rozmyslu, co se prodat dá," popsal původní myšlenku jeden z autorů webovek Marek Čaněk s tím, že stránky jsou apolitické a žádné straně nenadržují. Svůj profil mají i na Facebooku.

"Původně jsme měli představu, že pouze sesbíráme existující popisy od pražských organizací, které se věnují oblasti dopravy, ochrany památek či životnímu prostředí. Web nakonec sleduje uzavřené pražské kauzy, ale také ty, do kterých je ještě možné zasáhnout," dodal Čaněk.

Po problémových místech se pořádají procházky

Dobrovolníci spolupracují s řadou pražských i místních organizací, nabírají podněty od lidí, kteří se jim sami ozývají, ve spolupráci s Ateliérem pro životní prostředí zveřejňují informace z úředních desek, které jsou jinak jen těžce dohledatelné. Po kontroverzních místech, kterým se stala například Letná, pořádají informativní procházky s odborníkem.

PROCHÁZKA NA LETNOU

Praguewatch pořádá třetí procházku po kauzách, tentokrát zájemce provede Letnou. Procházka se koná v neděli 14. listopadu. Sraz je u kolotoče před Národním technickým muzeem. "Půjde se po zásadních a trochu opomíjených stavbách - výdechu z Letenského tunelu či
tenisových kurtech, jakož i současných jako je tunel Blanka. Průvodce, architekt Marek Kopeć (AVU), také upozorní na aktuální plány, kterými jsou baldachýn, Slovanská epopej či národní fotbalový stadion,"
informuje jeden z autorů webovek Marek Čaněk.

"Je to způsob, jak lidi o problémech informovat a jak čelit jedné ze strategií politiků, kdy se oni snaží vyčkat, až určitý skandál po nějaké době vyčpí a média o něj ztratí zájem. Na naší alternativní mapě Prahy zůstane," míní Čaněk.

Aktivisty inspiroval program Ushahidi (ve svahilštině znamená svědectví - pozn. redakce), pomocí kterého mohou lidé pomocí sms, mailů, internetu nebo twitteru shromažďovat informace na mapu a který rozesílá upozornění, když se na mapě objeví novinka. Program odborníci původně vyvinuli na sledování krizových situací (využit byl například při katastrofě v Haiti - pozn. redakce), jako je zemětřesení nebo povodně, Čaněk s kolegy si jej upravili pro své potřeby.

"V červenci se nám podařilo získat finanční podporu od Nadace Open Society Fund Praha. V polovině září byl web spuštěn. Grant od nadace máme do dubna 2010, ale o webu přemýšlíme jako o dlouhodobém projektu, který rozhodně neskončí v dubnu příštího roku," uvedl Čaněk. Dodal, že stránky mají kolem 130 unikátních návštěvníků denně.

V zahraničí hlásí problémy na ulici

Praguewatch nejsou jediné webové stránky, které hlídají místní politiky a kroky radnice. Kauzy zpracovává i ekologické sdružení Arnika, které nabízí mapu s největšími projekty projednávanými v rámci územního plánu, které by mohly mít špatný dopad na životní prostředí v Praze.

Dopravy si na stránkách Auto-mat všímá stejnojmenné sdružení. Chybí však mapa a aktivní zapojení lidí.

Weby s mapkami, kam mohou lidé psát své podněty a apelovat přímo na radnice, už existují v jiných zemích. Ve Velké Británii mají stránky, kam lidé zadají název své ulice, vypíší problém a naznačí ho na mapě. Radnice řeší poškozené chodníky i lavičky, vraky na ulici, špatné osvětlení.

Webové stránky iniciativy PragueWatch.cz

"Za minulý týden přišlo 1 043 hlášení, za minulý měsíc bylo napraveno 1 834 případů," píše se na webovkách.

Stejnou cestou šli i na Slovensku, v Bratislavě si mohou lidé postěžovat na stránkách OdkazPreStarostu. Řeší se vraky, poškozený trávník ve dvoře, znečištěné ulice i vytékající olej z auta. Nejvíce podnětů zaznamenal magistrát a sídliště v Petržalce. Nejčastěji se řeší životní prostředí, cesty a dopravní značení či nepojízdná vozidla. problémy přes stejné stránky mohou lidé hlásit i v Banské Bystrici či v Želiezovcích.

"Podněty jsou prostřednictvím stránek zaslány příslušné městské samosprávě. Jejich řešení problému tak je pod drobnohledem stránek i člověka, který na problém upozornil," uvádí na stránkách nevládní organizace Slovak Governance Institute, jež stránky provozuje.

WEB POMOHL K ODVOLÁNÍ TAJEMNÍKA

Stránky upozorňující na kauzy a dění na radnici existují i pro České Budějovice. Web spravuje majitel tamní pizzerie Ladislav Vrabel. Funguje už rok a půl a Vrabel na něj denně přidává články a komentáře. "Řešil jsem problém naší pizzerie, když jsem se dostal do sporu s tajemníkem radnice, který nad námi bydlí a chtěl nám bezdůvodně vypovědět smlouvu a dostat nás z městských prostorů," uvedl Vrabel.
Kontaktoval politiky i novináře a začal s nimi jednat, postupně se dozvídal různé informace a o kauzách či dění na radnici informoval na webu. "Spolupracuji i s běžnými občany, kteří potřebují pomoci," dodal Vrabel. Jeho články už si rozkliklo přes 981 tisíc lidí. V jednu chvíli je na jeho stránkách průměrně 20 čtenářů, za den si přečtou kolem tisícovky článků.
Webové stránky, které monitorovaly konflikt pizzerie s tajemníkem, upozornily i na to, že tajemník údajně měl majiteli pizzerie jednou v noci v opilosti ulámat stěrače na autu. I na základě této kauzy byl tajemník budějovickým primátorem Thomou odvolán. (více o kauze čtěte zde)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz