Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Korupci by měl řešit speciální soud, agent provokatér dozná změn

  18:06aktualizováno  18:06
Vyjednavači TOP 09, ODS a VV se shodli na zřízení protikorupčních státních zastupitelství a zvláštních soudů nebo soudních senátů, které by úplatkářství trestaly. Věci veřejné musely zčásti ustoupit z původního plánu provokovat korupci. Příští týden toto téma doladí expertní tým.

Radek John a David Vodrážka po trojkoaličním jednání ODS, TOP 09 a VV v Poslanecké sněmovně v Praze (2. června 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle Johna by strany chtěly zřídit speciální protikorupční soudy. Pokud by nebyly dostatečně vytíženy, stačilo by zavést protikorupční senáty u stávajících soudů. Vše podle něj ale záleží na dalších analýzách.

V otázkách justice a protikorupčních opatření podle poslance ODS Marka Bendy zatím nejsou žádné nepřekonatelné rozpory. Vyjednavači se podle něj již shodli i na tom, jak se vypořádat s požadavky VV na zavedení protikorupčních testů. Přesnou úpravu ale zatím Benda zveřejnit nechtěl s tím, že teprve příští týden bude expertní tým dávat dohromady konkrétní formulace.

Platí to, že VV budou respektovat princip, podle nějž stát nesmí sám provokovat trestnou činnost. ODS a TOP 09 jsou prý zase připraveny protikorupční testy v limitech povolených ústavou zavést.

Elektronické hlasy do Senátu a přímá volba prezidenta

Vyjednavači se také shodli na zvýšení počtu soudních úředníků a asistentů. Na jejich nedostatek si již delší dobu mnozí soudci stěžují.

Benda zároveň zdůraznil, že nelze počítat s navýšením státních výdajů na soudnictví. Cílem je podle něj spíše přelít peníze ušetřené po odchodu soudců na platy soudních úředníků, nikoliv na nové soudce.

Strany se zároveň shodly na zavedení elektronických voleb. Po internetu by občané mohli vybírat své zástupce poprvé v senátních volbách v roce 2012. Po tomto "testu" by se mohla volba po internetu zavést i ve volbách do Sněmovny.

Už ráno se zástupci tří středopravých stran dohodli na tom, že začnou pracovat na legislativním návrhu na přímou volbu prezidenta. "Na jednáních jsme dnes zaznamenali samé shody. Ale je to dané také tím, že témata, na nichž není konsenzus, zatím odsouváme na později," řekl John - čtěte Plán rodící se vlády: přímo volený prezident, klouzavý mandát poslanců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz