Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Korupce v Česku klesla, v EU ale dál pokulháváme

  12:24aktualizováno  12:52
Vnímání korupce v České republice se od loňska mírně zlepšilo. V žebříčku hodnocení, které provádí nevládní organizace Transparency International, poskočila naše země o jedno místo na 46. příčku. V rámci Evropské unie je ale stále považována za jednu z nejhorších.
Korupce v Česku je vnímána stále stejně špatně. Ilustrační foto

Korupce v Česku je vnímána stále stejně špatně. Ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

Transparency International zveřejnila Index vnímání korupce CPI 2006. Na žebříčku, který letos zahrnuje 163 zemí, se Česká republika dělí o 46. příčku s Litvou a Kuvajtem.

Všechny tři země dosáhly indexu 4,8 na stupnici 10 až 0. Desítka znamená, že hodnotitelé označují zemi za téměř bez korupce, nula naopak stát s vysokou mírou korupce. Ačkoli se Česko v letošním roce posunulo o 0,5 bodu, stále patří mezi země evropské pětadvacítky s nejhorším hodnocením.

"Špatný výsledek, jehož Česká republika každoročně v indexu dosahuje, je výsledkem dlouhodobého ignorování problému korupce a všech jejích projevů takřka ve všech oblastech společnosti, sport nevyjímaje," říká ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová.

"V obzvlášť ohrožených oblastech, jimiž jsou nakládání s veřejnými zdroji, s majetkem státu a obcí, a prorůstání organizovaného zločinu do státní správy nebyla v důsledku nezájmu vládnoucích elit dosud zavedena žádná účinná systémová opatření, která by snížila míru korupčních možností a zprůhlednila postupy v oblasti správy věci veřejných," dodala.

Korupce zasahuje do mnoha oblastí
Česká pobočka organizace Transparency International upozorňuje na nebezpečí, které z ignorování korupce plyne, dlouhodobě. Poukazuje zejména na nekvalitní instituce, na vysokou míru regulace a také na nedostatečnou vymahatelnost ve smluvních vztazích.

Podle jejích zástupců špatně fungují také justice a policie při vyšetřování závažných trestných činů. Problematická je i neprůhlednost a nezákonnost rozhodování na všech úrovních veřejné správy a netransparentní spravování veřejných financí.

Právě z těchto důvodů nemůže být podle nich Česká republika vnímána jako rozvinutá demokratická země s moderní veřejnou správou, která je odolná vůči korupčním příležitostem. S povděkem proto kvitují nedávno přijatý přísnější zákon o střetu zájmů stejně jako nově přijatou vládní strategii boje proti korupci. Prý ale jen čas ukáže jejich účinnost.

"Na jedné straně by bylo liché považovat Českou republiku obecně za špatnou zemi, na druhé straně je nebezpečné devalvovat nebezpečí korupce na kavalírský přestupek. Některé postupy veřejné správy, soudů a státních zastupitelstev ale svědčí o tom, že si ani odborná veřejnost dostatečně neuvědomuje nebezpečí tohoto zlehčování," připomenula Krnáčová.

Index vnímání korupce vydává organizace Transparency International každoročně. Vyjadřuje jím míru korupce, jaká podle názoru představitelů podnikatelské sféry a analytiků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli v příslušné zemi. Pro zahrnutí země do žebříčku je nezbytné, aby ji hodnotily alespoň 3 nezávislé zdroje.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....Najdete na iDNES.cz