Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Korupci přiznává každý sedmý Čech. Uplácíme lékaře a úřady, policii ne

  • 62
Patnáct lidí ze sta se v minulém roce setkalo s korupcí. Vyplývá to z průzkumu nevládní organizace Transparency International. Nejvíce lidé podpláceli zdravotníky následované úřady pro registrace a nejrůznější povolení. Překvapivě dobře vyšla z průzkumu policie, které nabídla úplatek jen čtyři procenta respondentů.

Za nejzkorumpovanější považují respondenti politické strany. Lidé přestali věřit vládám svých zemí a jejich nedůvěra vzrostla z 50 procent v roce 2008 na letošních 73 procent. Na školní stupnici by politici odešli s horší čtyřkou. V žebříčku je následují úředníci státní správy a parlament. 

Pokud jde o aktivní korupci ze strany občanů, podpláceli v minulém roce lidé především ve zdravotnictví. "Na obranu českých pacientů lze říct, že celá polovina z nich definovala svůj úplatek jako dárek nebo poděkování za službu," vysvětlil ředitel programové sekce Transparency International (TI) Radim Bureš.

Tím se lišíme od zemí třetího světa, kde většina lidí musí zaplatit předem, aby se mu zdravotní péče vůbec dostalo. Z hlediska trestního zákona se to však neliší. "Jestli poskytnete úplatek před poskytnutím služby či po něm, pořád dáváte lékaři neoprávněnou výhodu za službu, která je už hrazená ze zdravotního pojištění," objasnil člen právního výboru TI Petr Leyer, co už lze považovat za úplatek. 

Oproti zkorumpovanému zdravotnictví vyzdvihuje výzkum překvapivě policii. "Myslím si, že policie vyšla z průzkumu jako vítěz," pochválil strážce zákona Bureš. Ačkoliv na stupnici zkorumpovaných úřadů atakuje pomyslnou bronzovou medaili, jen čtyři procenta lidí policistům úplatek skutečně poskytla.

Korupci si necháváme pro sebe, zjistil průzkum

Důležitou součástí průzkumu byla i sekce zaměřená na protikorupční opatření. I když více než polovina dotazovaných bere vládní protikorupční aktivity jako neúčinné, sami se na odhalení korupce podílet nechtějí. "V České republice ochota začíná a končí s podepsáním petice," informoval Leyer.

Jen polovina lidí by úplatek nahlásila, což je alarmující především ve srovnání se sousedním Německem, kde by korupci oznámil skoro každý. "Lidé to nenahlašují proto, že jsou přesvědčeni, že by se nahlášením nic nezměnilo a také se obávají případné odplaty nebo následků, které by jim to přineslo," dodal Leyer.

Docent Buriánek z Univerzity Karlovy však umírňuje emoce spojené s vysokými čísly, která průzkum vykazuje v západní Evropě. "Západní země vykazují větší míru zkušenosti s korupcí prostě proto, že jsou lidé otevřenější úplatek přiznat." 

Průzkum "Globální barometr korupce 2013" proběhl již poosmé a zúčastnilo se ho 114 200 respondentů ze 107 zemí světa. TI shromažďovala data od loňského září do března letošního roku. Současná korupční aféra v České politice (více čtěte zde) tak není v průzkumu zaznamenaná, takže data nejsou zcela aktuální. Lidé odpovídali na otázky ohledně vnímání korupce v zemi, ale i osobních zkušeností s korupcí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video