Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Korupce uvnitř televizní rady?

aktualizováno 
Dohady o korupci v řadách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se vůbec poprvé mohou opřít o reálné podklady. Z dokumentů, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že bývalý člen rady - Jiří Koubek - dostal před pěti lety krátce po svém odchodu z rady bezúročnou půjčku na byt ve výši 1,3 milionu korun. Listiny navíc dokládají, že půjčku dlouhodobě nesplácel a podle všeho dodnes nesplatil. Peníze Koubkovi poskytl jeho nový zaměstnavatel - televize Premiéra, nyní Prima.
Krátce předtím přitom Premiéra získala vysílací frekvence nutné pro vytvoření třetí celoplošné televizní sítě, a tedy konkurence České televizi a Nově. O udělení kmitočtů rozhodla právě rada, v níž seděl i Jiří Koubek.

Ten dnes existenci půjčky - na rozdíl od nového vedení Primy - popírá.
"To je nesmysl. Půjčka? Co to je? Ať mi někdo předloží papíry a pak se o tom můžeme bavit," uvedl. O něco později, po prostudování fotokopie dlužního úpisu, pod nímž je podepsán, a po dlouhé pomlce řekl: "Tenhle dokument vidím poprvé v životě." Podle dopisů, které Koubkovi adresovala sama televize, však zmíněný úpis skutečně existoval. Pět let stará kauza znovu otevírá otázku, do jaké míry je rozhodování orgánu, který dohlíží nad televizním a rozhlasovým trhem v zemi, nestranné a objektivní.

Zprávy o "nečistém" rozhodování rady se objevily už několikrát, nyní je anonymně potvrzují i někteří její členové.

Pochyby zesílily především v posledních měsících spolu s dramatickým vývojem okolo obou komerčních televizí: Novy a Primy.

Rada nebo minimálně někteří z jejích členů měli informace o hrozícím personálním a ekonomickém propojování obou stanic, přesto mu nedokázali zabránit. Umožnila nejasný převod licence Primy, kterou od IPB získala společnost GES Holding (v této kauze nyní rada vede správní řízení, které však v nejbližší době bude pravděpodobně bez výsledku uzavřeno).

Ve stejné době se změnily se svolením rady majetkové poměry i v druhé soukromé televizi - TV Nova. V obou firmách v současné době působí lidé, které spojuje nepřehledná síť osobních a obchodních vztahů.

"Zákon nám nedal možnost, abychom podobné situaci mohli čelit. Rada kontroluje držitele licence, informace o firmách okolo jí nikdo poskytovat nemusí," hájí radu místopředsedkyně Zdena Hůlová.

Její kolegové až dosud odpovídali podobně. Část členů rady však pod tlakem posledních událostí změnila názor: podle nich určitá část rady v některých kauzách rozhoduje pod silným vlivem mediálních podnikatelů a politiků. Odvažují se to však přiznat jen anonymně.

"Třeba kolega Petr Štěpánek. Neudělá snad nic bez konzultace s poslancem ODS Ivanem Langrem.

Někdy se stává, že tito lidé vědí o verdiktu rady dřív, než se objeví v zápisu," tvrdí jeden z radních. "Od koho pokřik, od toho smrad," reagoval Štěpánek. "Je pravda, že vztahy mezi radními jsou napjaté. Ale že má někdo potřebu takhle pomlouvat, to nechápu." A jeho vztahy s Ivanem Langrem? "Že s ním někdy hovořím, je pravda. Že ho častokrát zajímají mé názory, je také pravda. Ale že by mě vodil na šňůrkách, tak je to nesmysl," míní radní.

Další z nespokojených radních však upozorňuje, že vazby členů RRTV nesahají jen do politiky. "Například bývalý předseda Josef Josefík měl velmi blízko k šéfovi Novy Vladimíru Železnému. Jejich spolupráce byla v některých věcech dost těsná, třeba když rada připravovala stanovisko ke sporu o Novu, byli jedna ruka," uvedl tento člověk.

Josefík žádost o vyjádření odmítl. "Já v této chvíli nevidím důvod, proč bych měl cokoli říkat k Nově či Primě nebo ke svému bývalému působení v radě." Příklady, že se RRTV vyhýbá projednávání dokumentů, které upozorňují na pochybné jednání některých soukromých médií, nicméně existují. Jedním z nich je už dříve publikovaný dopis, který pochází z loňského dubna. Společnost Nomura International se v něm obrací na firmu ČNTS, jež se v té době starala o program Novy: "Na základě dohody mezi generálním ředitelem Vladimírem Železným a společností Nomura International ... zasíláme podklady k dnešní zpravodajské relaci ohledně valné hromady společnosti Pražské pivovary, a. s. (problém Bass)." Radní, přestože o dopise, který dokládá snahu o ovlivňování televizního zpravodajství, věděli, se jím nezabývali. "Nevím, odkud to máte, ale ano: tenhle dopis byl součástí dokumentů, které jsem chtěl předložit radě. I přesto, že jsem po telefonu vysvětlil, o co jde, mi nikdo neodpověděl," tvrdí bývalý reportér Novy Tomáš Smrček.

Většina členů a zaměstnanců rady však na podobné argumenty odpovídá stejně: zvěsti o korupci jsou pomluvy. "Ať mi to někdo řekne do očí. Jinak to musím absolutně odmítnout," říká vedoucí úřadu rady Helena Havlíková. Stejně to vidí i Petr Štěpánek: "Podobné dohady jsem zaregistroval. Nikdy to ale nikdo nedoložil důkazy." V případě bývalého člena rady Koubka takové doklady existují. Pod dlužním úpisem z 31. ledna 1995, který dokládá půjčku od společnosti Premedia (prodává reklamní čas Primy), je podepsán tehdejší šéf Premiéry Miloš Petana a jeho kolega Pavel Hadinec.

Z dalších dopisů vyplývá, že i když měla být částka vrácena do tří měsíců, ještě v dubnu 1997 se to nestalo. "S významným dlužníkem společnosti panem Jiřím Koubkem ... jsou představenstvem společnosti vedena jednání o mimosoudním způsobu vyrovnání dluhu a příslušného úroku," napsali šéfové Primy ve zprávě pro auditorskou firmu Pagina Folio.
O aktuálním stavu celé záležitosti nemají v Premedii přehled. "Vím, že se to tu před časem řešilo, ale nechci to nějak komentovat. Tady se teď vyměnilo dost lidí a já nevím, o co přesně jde," řekl ředitel společnosti David Bártík. Miloše Petanu se nepodařilo zastihnout, Pavel Hadinec je na dovolené.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz