Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Co kdybyste už tolik nenadávali na korupci „pánů nahoře“?

  14:00aktualizováno  14:00
Příznačnou historku slyšel jsem nedávno o jednom bývalém členu jistého policejního oddílu. Vypráví onen státní zaměstnanec u stolu ostatním: "V tom útvaru tehdy před lety pracovalo 49 lidí. Hádejte, kolik z nich nebylo zkorumpovaných?"
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Chceš říci, že zkorumpovaný tam nebyl jen jeden a že jsi to byl ty?" odpoví otázkou jeden z posluchačů v pyšném přesvědčení, jak dobře odhadl skutečnost.

"Kdepak. Pracoval tam opravdu jen jeden nezkorumpovaný člověk - ale rozhodně jsem to nebyl já," zazubí se bývalý člen policejního oddílu.

Kdo chce, může tento příběh prohlásit za kec. Ale upřímně, copak je někdo, kdo nezná ani jednu historku o malém "každodenním uplácení"? Kdo třeba neslyšel o odpuštění nějaké pokuty za "neoficiální dar"? A kdo neví o úřednících, kteří nápadně zarputile odmítají vydat nějaké rozhodnutí či potvrzení a přitom nenápadně pomrkávají? O fotbalových rozhodčích, kteří při zápasech žáků inkasují sud piva?

Úplně vidím, jak všichni ti lidé, kteří berou zmíněné drobné, se pak sejdou v hospodě a začnou nadávat na poměry. Jak ti nahoře kradou. Jak se zlí politici nechávají korumpovat. Jak je to v té naší zemi hrozné. A vůbec.

A pak si dají další sklenici...

Tento obraz je dobré si připomenout právě dnes, kdy zatčení Davida Ratha a žádost o vydání Vlasty Parkanové dodávají řečem o zlých pánech nahoře munici pro permanentní nadávání. Cožpak jiní lidé "dole" neuplácejí nebo úplatky neberou?

Aby bylo jasno, nezpochybňuji, že vysoká česká politika a státní správa vykazují v rozšířené míře prvky korupcí zavánějícího či přímo korupčního chování. Avšak tento neblahý stav se nezrodil z jakéhosi vzduchoprázdna. Možná česká společnost, a především hospodářství předvádějí o něco lepší výkony než česká politika a bylo by určitě zajímavé tento jev a jeho důvody studovat. Ale ať si myslíme o tuzemských politicích cokoli, nejsou to žádní z ciziny dosazení okupanti. Vyrostli z domácích poměrů a učili se základy chování od normálních lidí v okolí (i když mnozí v poslední letech žijí v jakémsi uzavřeném akváriu, což koneckonců mohlo jen negativní vlastnosti posílit, než že by dodalo zcela nové).

Je hezké, když dnes kapitáni českého průmyslu a nejbohatší Češi vystupují proti korupci. Příznačně argumentují tím, že už přesáhla veškeré meze; že už je jí zkrátka příliš a že to tak dál nejde. Skutečného pokroku lze však podle mého soudu dosáhnout jen tehdy, když začnou říkat, že uplácení je špatné v každém případě, ve velkém i malém. A že se stejný náhled stane pravidlem celé společnosti a že se na jeho porušování, byť v drobných, nebude pohlížet se shovívavostí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz