Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi po pěti letech uvidí korunovační klenoty, sedmero zámků se otevřelo

  13:57aktualizováno  18:24
Prezident Miloš Zeman dal po svém nástupu do úřadu občanům dárek: jedině hlava státu může rozhodnout o vystavení českých korunovačních klenotů. Výstava koruny, žezla, jablka i dalších cenností začne v pátek a potrvá do 19. května. Počítejte však s frontami, vzkazuje zájemcům Hrad.

Vladislavský sál během čtvrtečního večera - a následujících deset dní spolu s návštěvníky - uvidí nejvýznamnější národní poklad české historie. Z pancéřové skříně zpoza masivních, na pohádkových sedm zámků zavřených dveří Korunní komory svatovítské katedrály vynesli pracovníci Pražského hradu české korunovační klenoty.

Korunovační klenoty obrazem

Prezident a dalších šest zástupců státu, církve a Prahy odemklo komoru s korunovačními klenoty ve čtvrtek ve čtvrt na sedm večer. Schránka s klenoty potom opustila svatovítskou katedrálu o další čtvrt hodiny později, kdy ji příslušníci hradní stráže přenesli do Vladislavského sálu.

Zatímco odemykání komory a vyzdvižení klenotů mohli být přítomni novináři, do Vladislavského sálu putovaly vzácné historické předměty přes třetí hradní nádvoří jen s ochrankou. Zástupci médií šli na místo výstavy jinou cestou, kde mohli přihlížet instalaci klenotů do speciální vitríny zhotovené podle návrhu architekta Josefa Gočára v roce 1929. Před minulou výstavou klenotů byla repasována a vybavena bezpečnostní fólií i lepším osvětlením.

Vidět na vlastní oči 96 drahokamy posázenou svatováclavskou korunu, žezlo a jablko je vzácnost, i když naposledy byly vystaveny docela nedávno - před pěti lety.

GRAFIKA

Kliknutím zobrazíte grafiku (formát PDF).

Autorem grafiky je Správa Pražského hradu. Podrobnosti o exponátech najdete zde.

"Letos se tak děje při příležitosti zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky," vysvětluje web Pražského hradu. Právě prezident jako jediný může o vystavení rozhodnout.

Kromě trojice zmíněných klenotů návštěvníci uvidí také obřadní korunovační meč a zlatý relikviářový kříž, jinak trvale vystavené v expozici svatovítského pokladu na II. nádvoří. A také korunovační roucho pocházející zřejmě z poloviny 17. století, které je "nejmladším" vystavovaným exponátem.

Na co při cestě na výstavu nezapomenout

  • Výstava trvá od 10. do 19. května denně od 9 do 18 hodin. Kvůli frontám je vhodné dorazit už ráno, po poledni vás do Hradu nepustí.
  • Před vstupem do Vladislavského sálu je třeba odložit PET lahve, větší zavazadla či deštníky nechat v šatně a projít bezpečnostním rámem.
  • Trasa prohlídky je jednosměrná, po jejím projití si lze vyzvednout zavazadla. Na konci trasy je obchod s upomínkovými předměty a knihami.
  • Mobilní telefony musejí být na výstavě vypnuté. Platí také zákaz fotografování, kouření a konzumace potravin či nápojů.
  • Vozíčkáři se na výstavu dostanou, do sálu ale nelze vstupovat s kočárky a se zvířaty.

Podle tradice lze dveře a trezor otevřít, jen když se sejde sedm držitelů klíčů. Těmi nyní jsou prezident Miloš Zeman, premiér Petr Nečas, pražský arcibiskup Dominik Duka, šéfové Sněmovny a Senátu Miroslava Němcová a Milan Štěch, pražský primátor Bohuslav Svoboda a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta Václav Malý.

Tradice pochází z konce 18. století. V roce 1791 král Leopold II. vyhověl žádostem českých stavů o vrácení klenotů z Vídně do Prahy, klenoty byly uloženy v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí. Pět zámků bylo na dveřích, další dva na zvláštní skříni.

V minulosti výstavu klenotů hostila různá místa Pražského hradu, nejčastěji gotické podlaží Starého královského paláce, v jehož románském sklepení byly kvůli nebezpečí náletu klenoty zazděné během druhé světové války. Vladislavský sál nyní zažije reprízu výstavy z roku 2008.

Přijďte včas, nejlépe hned ráno. Kolem poledne zavřou bránu

Výstava je zdarma, a proto nebudou ani žádné časové vstupenky nebo lístky na pořadí. Po zkušenostech z minulých let Hrad varuje, že je dobré se obrnit trpělivostí: "Lze odhadnout, že doba čekání bude asi čtyři až pět hodin." K dispozici budou toalety či občerstvení.

Denní kapacitu výstavy pořadatelé odhadují zhruba na pět tisíc návštěvníků. Přístupová cesta povede po Starých zámeckých schodech (od stanice metra Malostranská) přes Jižní zahrady, odtud po Býčím schodišti na III. nádvoří a vchodem do Starého královského paláce. Kolem poledne pracovníci Hradu uzavřou bránu do Jižních zahrad.

Kdo zůstane venku, na toho se už daný den nedostane, byť přijel zdaleka. Pro návštěvníky ze vzdálenějších míst republiky tak může být vhodnější přijet do Prahy už večer a na výstavu vyrazit brzy ráno.

Repliku koruny - pro ty, kteří s návštěvou Hradu neuspějí - bude možné zhlédnout v prodejní galerii Pražské mincovny v Obecním domě. Věrná napodobenina bude vystavena čtrnáct dní, počínaje pátkem 10. května.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz