Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Korte čelí výzvě k rezignaci kvůli nepravdivému obvinění Babiše

  9:29aktualizováno  14:40
Poslanec TOP 09 Daniel Korte přiznal omyl. Tvrdil, že ministr Andrej Babiš neposlal do Sněmovny ani jednou zprávu o použití odposlechů. Několik zpráv ve Sněmovně přitom je. Babiš jeho počínání označil za šikanu, opozičního zákonodárce poslal na protialkoholní léčení. Lidovec Ivan Gabal vyzval Korteho k rezignaci z čela komise pro kontrolu odposlechů.

Poslanec TOP 09 Daniel Korte | foto: Poslanecká sněmovna

„Neumím si to vysvětlit, ale protože jsme o nich nevěděli, tak jsme je ani nemohli projednávat,“ řekl Právu Korte. „Své povinnosti si plníme,“ reagoval na čtvrteční tiskové konferenci Babiš.

Postup poslance Korteho označil za skandální. „Bylo by dobře, kdyby nepokračoval v té kampani. Nenecháme se šikanovat,“ řekl ministr financí.

Poslanec Ivan Gabal z KDU-ČSL pak Korteho při čtvrtečním jednání sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů vyzval, aby ze své funkce rezignoval. Korte to potvrdil s tím, že o výzvě k rezignaci přemýšlel. Zároveň řekl, že nevidí takové fatální pochybení, aby k tomu byl důvod. Trvá také na tom, že některé zprávy chybí a komise kvůli tomu přijala usnesení, že konstatuje porušení zákona o Celní správě ČR ze strany ministra financí.

Babiš mu poslal ostrý dopis. „Vaše veřejná vystoupení, podpořená předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, při kterých jste opakovaně prezentoval zjevné nepravdy o údajném neposkytování zpráv o použití operativně pátracích prostředků Celní správou ČR, považuji za hrubé zneužití tohoto významného kontrolního orgánu Poslanecké sněmovny k předvolebnímu politickému boji,“ napsal také Babiš v otevřeném dopise Kortemu.

Babiš doporučil poslanci za TOP 09 protialkoholní léčení

„Poté, co tato závažná podezření vysvětlíte, Vás zároveň žádám o veřejnou omluvu stejného důrazu, jakého dosáhlo křivé obvinění mé osoby od Vás i pana předsedy Kalouska. Jsou-li tyto závažné manipulace, ať už motivované politickým bojem, či špatným fungováním Vaší komise, jediným prostředkem, jakým chcete hájit tradice, prosazovat odpovědnost a dosáhnout prosperity v naší zemi, je mi to velice líto,“ napsal.

Na tiskové konferenci ale Babiš řekl, že o omluvu od Korteho nestojí. Podle něj by měl poslanec za TOP 09 jít na protialkoholní léčení. Babiš už v úterý Korteho a Kalouskovo tvrzení označil za lež. A ANO rozeslalo novinářům kopii doručenky jedné ze zpráv o odposleších, která byla poslána do Sněmovny.

Doručenka ke zprávě o odposleších do Poslanecké sněmovny, kterou zveřejnilo...

Doručenka ke zprávě o odposleších do Poslanecké sněmovny, kterou zveřejnilo hnutí ANO.

S dvoudenním zpožděním teď poslanec TOP 09 přiznává, že to tak skutečně je. Spor poslanců kvůli zasílání či nezasílání zpráv o nasazení odposlechů celní správou za éry ministra Babiše podle Práva dosáhl „ostudných rozměrů“. Poslanci, kteří měli zprávy kontrolovat, totiž neznali zákon, takže se po těchto informacích od celníků, které dostávali, ani nepídili.

TOP 09: Babiš porušuje zákon, nedává poslancům zprávu o odposleších

Korte listu přiznal, že ve sněmovním trezoru pro utajované dokumenty jsou dvě zprávy od celníků podepsané Babišem, a další ještě z dob, kdy byl ministrem Kalousek. Problém je v tom, že dokumenty celní správy převzaté bezpečnostním ředitelem dolní komory zůstaly v trezoru a na stůl komise se nikdy nedostaly.

„Já nejsem od toho, abych něco hledal v útrobách Poslanecké sněmovny,“ řekl Korte s tím, že příslušný pracovník, který už ve Sněmovně kvůli odchodu do důchodu nepracuje, mu měl materiál předat, což neučinil. Korte také připustil, že členové komise nevěděli o paragrafu celního zákona, který výslovně stanoví povinnost celní správě zasílat pravidelně její zprávy o nasazení operativní techniky sněmovní komisi.

„Trvám na tom, že ministr financí porušil zákon,“ prohlásil. Zákon ukládá povinnost předkládat zprávy o použití odposlechů dvakrát ročně, za Babiše podle něj přišly vždy za celý předchozí rok. A to za roky 2013 a 2014. Za loňský podle Korteho nic nedorazilo. Na čtvrtek svolal jednání komise, kde by se měli členové do zaslaných zpráv od celníků začíst.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedla, že zpráva byla tak jako v minulosti posílána jednou, ale se dvěma přílohami. „Zpráva za rok 2016 bude do Sněmovny předána příští týden, celní správa ji v těchto dnech dopracovává,“ uvedla už v úterý mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Babiš ve čtvrtek řekl, že to udělá ještě tento týden.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz