Nejznámější Korsičan si konečně získává respekt i na rodném ostrově. Ilustrační foto

Nejznámější Korsičan si konečně získává respekt i na rodném ostrově. Ilustrační foto | foto: commons.wikimedia.org

Korsika odpouští odrodilému Napoleonovi, našla v něm turistický potenciál

  • 32
I přes bezpočet vítězství, které Napoleon za svůj život zažil, jedno z největších na něj nejspíš čeká až nyní. Sto devadesát jedna let po své smrti se zřejmě konečně dočká "rehabilitace" na své rodné Korsice, která mu dosud nemohla přijít na jméno.

Napoleonova domovina, ostrovní Korsika, se konečně začíná hlásit ke svému nejslavnějšímu rodákovi, který tu byl dosud v nemilosti. Více než dvě stě let poté, co rodný ostrov opustil, aby dobyl téměř celou Evropu, je na něm opět vítán. Korsika o Napoleonovi konečně začíná mluvit jako o svém "zázračném dítěti".

Místním představitelům totiž došlo, že s Napoleonovou legendou mnohem lépe operují jiná místa, než jeho rodiště. Například malý ostrov Elba, kde byl slavný vojevůdce v exilu, toho o jeho životě nabízí víc než celá Korsika.

Na velkém středozemním ostrově totiž zatím najde zájemce o historii pouze Napoleonovo muzeum v rodném Ajacciu a pak jednu nevyužívanou silnici, která se jeho jménem pyšní, upozorňuje web britských The Times.

Dlouholetou a hluboce zakořeněnou antipatii místních vůči slavnému císaři má nyní přehlušit týden výstav, konferencí a koncertů. Představitelé Korsiky plánují vytvořit i speciální Napoleonovu trasu Ajacciem, kde se zájemci projdou po místech Napoleonova dětství a dospívání.

Podle starosty Ajaccia Simona Renucciho, je pro všechny obyvatele města doslova svatou povinností zachovat povědomí o zdejších Napoleonových kořenech. Takový výrok jen ilustruje historický přelom, vzhledem k dosavadnímu doslova ambivalentnímu vztahu Korsičanů ke svému rodákovi.

Francouzský patriot

Napoleon se na Korsice narodil v roce 1769. Ostrov opustil v devíti letech, kdy byl poslán studovat na pevninu. Znovu se na Korsiku vrátil až jako dvaadvacetiletý vojenský důstojník. Po dvou letech však ostrov musel opět opustit. V době, kdy se Korsika ve svém boji o samostatnost stala krátkodobě nezávislá na Francii a přičlenila se k Anglii, se jako stoupenec francouzské armády bál o svůj život.

Od té doby byl Napoleon ostrovany vnímán jako zrádce. A názoru Korsičanů rozhodně nepřilepšilo ani to, kdy už jako císař opět upevňoval na ostrově francouzskou nadvládu. Místním tehdy bylo nejen zakázáno mluvit korsičtinou; každý, kdo projevil nějakou sympatii s hnutím za nezávislost, byl pro výstrahu popraven. Říkalo se, že za jeho vlády se ostrov měl hůř než za vlády kteréhokoli francouzského panovníka.

V rámci příslibu přílivu turistiky a finančních potřeb ale nyní nastal čas Napoleonovi odpustit. Chápe to i secesionistická korsická strana Corsica Libera. "Vidím v něm obrovský potenciál pro naši ekonomiku, který jsme dosud nevyužili," řekl Jean-Guy Talamoni, lídr strany.

Právě Corsica Libera volá po vytvoření zábavního parku, který by naplno využil Napoleonovo jméno. Podobný nápad plánují realizovat i jižně od Paříže, v dějišti slavné bitvy u Montereau (více zde).

Pohled na Napoleona se tak v místě jeho rodiště mění. "Zatím nemohu říci, že by si Napoleon získal místo v našich srdcích. Ale je na dobré cestě," uzavírá jeden z Korsičanů.

Hlavním městem Korsiky je Ajaccio, město, kde se narodil Napoleon.

Hlavním městem Korsiky je Ajaccio, město, kde se narodil Napoleon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue