Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 31. května 2020 Kamila

Onemocnění COVID-19

1212
pomoc@idnes.cz

Koronavirus online

10:14
Evropa

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rusku překročil hranici 400 000. V sobotu se denní přírůstek mírně zvýšil, zato klesl počet úmrtí.

09:30
Česko

Za sobotu přibylo v Česku 34 případů koronaviru, nejmíň za devět dnů. Druhý den po sobě nikdo nezemřel, bylo ovšem jen 2 796 testů na covid-19, nejmíň od 23. března.
Podíl pozitivních případů na počtu testů vzrostl na 1,22 procenta. V nemocnicích je 123 lidí. Za čtvrt roku se nakazilo 9 233 lidí.

Zobrazit více

Zpravodajství

Trenér Bergama prodělal v březnu covid-19, zjistil to až teď

Bergamský kouč Gian Piero Gasperini a záložník Mario Pašalič se radují z výhry...
31. května 2020

Trenér fotbalistů Atalanty Bergamo Gian Piero Gasperini prodělal hned na začátku března v době...

Herečka Holcová o své roli v Ordinaci: Kamarádky bychom být nemohly

Herečka Jana Holcová
31. května 2020

Premium Pětadvacet let hraje na scéně proslulého Dejvického divadla, ale kouzlo popularity objevuje až...

Srdceryvné týdny bez croissantů. Tenistům se stýská po Roland Garros

Kristina Mladenovicová při forhendovím úderu během čtvrtfinále Roland Garros.
31. května 2020

V posledním květnovém týdnu Paříži zpravidla vládne oranžová barva. Francouzská metropole se po...

V Brazílii za den přibylo přes 33 tisíc nových nakažených koronavirem

Graffiti zobrazující brazilského prezidenta Jaira Bolsonara s rouškou proti...
31. května 2020

Rekordních 33 274 případů nákazy koronavirem přibylo za posledních 24 hodin v Brazílii. Od začátku...

Dva pacienti na lůžku a mrtví vedle živých. Koronavirus v Indii neustává

Indický zdravotník odváží pozůstatky člověka, co zemřel na covid-19, do márnice...
30. května 2020

Indie se těžce potýká s epidemií koronaviru. Navzdory jedné z nejpřísnějších karantén na světě zde...

Zobrazit více

Rozhovory

Herečka Holcová o své roli v Ordinaci: Kamarádky bychom být nemohly

Herečka Jana Holcová
31. května 2020

Premium Pětadvacet let hraje na scéně proslulého Dejvického divadla, ale kouzlo popularity objevuje až...

Psycholožka: Obstáli jsme. U nás se šily roušky, jinde se kupovaly zbraně

Martina Klicperová z Psychologického ústavu AV ČR
31. května 2020

Roušky českou společnost vizuálně sjednotily, ale pod nimi zůstali Češi rozděleni. V rozhovoru po...

V karanténě pro mě bylo nejhorší vymyslet, co vařit, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská
30. května 2020

Milionům diváků zprostředkovávala informace a rady, jak se chovat v čase koronavirové pandemie....

Zobrazit více

COVID-19 POD LUPOU

COVID-19 je onemocnění způsobené virem označeným jako SARS-CoV-2 nebo 2019-nCoV, zjednodušeně „koronavirus“. Jde o virus ze skupiny koronavirů, které jsou charakteristické svým tvarem připomínajícím sluneční koronu. Virus napadá buňky hostitele a využívá je k množení a šíření, přičemž může způsobovat řadu zdravotních problémů, vedoucích ve vážných případech až ke smrti.

Inkubační doba je až 14 dní, přičemž člověk je nejvíce nakažlivý v prvních fázích onemocnění

PŘÍZNAKY NEMOCI

 • Horečka
  nad 37,5° C
 • Suchý
  kašel
 • Dušnost

Nejčastějšími počátečními příznaky jsou horečka, bolest svalů a hlavy, únava, dušnost a kašel. Naopak se neobjevuje rýma a bolest v krku. Nemoc se může rozvinout ve virový zápal plic, selhání ledvin a smrt, ale může také proběhnout bez příznaků.

Co mám dělat, když…

Pokud pociťujete příznaky, neopouštějte domov a telefonicky se informujte u svého praktického lékaře, na krajské hygienické stanici nebo na lince Státního zdravotního ústavu. Informujte je, zda jste byl/a s někým nakaženým v kontaktu.

Pravděpodobnost, že se jedná o infekci covid-19, je mnohonásobně vyšší, jestliže jste byl/a v kontaktu s nakaženým.

Pokud musíte opustit domov a jít na místa, kde se pohybují jiné osoby, noste roušku a kýchejte či kašlejte správným, ohleduplným způsobem.

Jestliže víte, že jste byl/a v kontaktu s někým, u koho se potvrdila nákaza, neopouštějte svůj domov a kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře či krajskou hygienickou stanici, kde vás informují o následujícím postupu.

Důležité kontakty

V případě zdravotních obtíží zvolejte informační linku 1212 nebo svého praktického lékaře.

Nonstop linka
Státní zdravotní ústav

725 191 370
724 810 106
726 191 367

Oficiální informace
www.szu.cz
www.mzcr.cz

Otázky a odpovědi

 • Jaký je rozdíl mezi lehkými a těžkými příznaky nemoci?

  Při lehčích příznacích se může člověk léčit doma s pomocí běžně dostupných léků na zmírnění teploty a bolesti, které s sebou onemocnění přináší. Těžší příznaky už vyžadují lékařskou pomoc. Vážné až kritické stavy pak i podporu přístrojů. Lidé nakažení novým typem koronaviru mají nejčastěji problémy s dýcháním. Těžké případy tak jsou na jednotkách intenzivní péče, kde jsou pacienti napojení na přístroje v podobě plicního ventilátoru či formě mimotělního oběhu.

 • Co je chytrá karanténa?

  Systém chytré či inteligentní karantény má u každého nakaženého vytvořit stopu, kde se pohyboval posledních pět dní a kdy se případně potkal s někým na delší dobu než 15 minut. Pokud bude nakažený souhlasit, mobilní operátor sdělí hygienické stanici potřebná data o pohybu, uvolněna budou i data o platbě kartou. Chytrou karanténu Česko spustilo 1. května.

 • Otevírání hranic

  Od středy 27. května budou moci Češi na dva dny jet bez omezení na Slovensko. Od úterý 26. května se otevírají všechny hraniční přechody s Německem a Rakouskem. Na hranicích budou už jen namátkové kontroly. Vláda rovněž rozhodla, že pro lety v Schengenu se mohou od 26. května využívat i další letiště v ČR v Brně, Ostravě, Karlových Varech, Pardubicích a Praze-Kbelích. K dalšímu uvolnění hraničního režimu by mělo dojít 8. června, kdy by Česko mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, které nebudou z epidemiologického hlediska vńímány jako rizikové.

 • Návrat dětí do škol

  V pondělí 11. května otevřely dveře střední školy, konzervatoře a vyšší odborné školy, ale pouze pro žáky závěrečných ročníků. Ve stejný den se mohli do lavic vrátit i žáci 9. tříd. Od 25. května mohou do základních škol docházet i žáci prvního stupně. Platí však omezení na 15 osob ve třídě či skupině, udržování rozestupů, přísných hygienických opatření. Družiny fungovat nebudou. Základní školy musí zajistit, aby se žáci neshlukovali na jednom místě. Roušky budou povinné jen ve společných prostorách a při bližším kontaktu, v lavicích, když budou žáci sami, si je mohou sundat. Roušky nemusí nosit děti ve školkách.

 • Jak probíhá testování?

  Zpravidla jde o stěr ze sliznic z nosu nebo úst. Virus se přenáší kapénkami a v nich je také infekce nejvíc. Otestovat se ale dají také vzorky krve.

 • Obchody při nouzovém stavu

  V pondělí 25. května přišla další velká vlna uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Otevřely se další provozovny včetně vnitřních prostor. To platí i pro restaurace, hotely, bufety, kavárny, vinotéky a pivotéky. Otevřeno ale budou moci mít jen od šesté ráno do jedenácté večer. Konec omezení se vztahuje také na provoz stravovacích zařízení v nákupních centrech nad pět tisíc metrů čtverečních. Otevřít mohou také kempy a další ubytovací zařízení. Vyhrazená prodejní doba pro seniory zůstává.

 • Mohu sportovat?

  Od 25. května může sportovat až 300 lidí současně, při splnění požadovaných hygienických podmínek mohou také používat šatny a sprchy.

Nabídky pomoci

26. 5.
Celá Česká republika

Na Tiché lince - online tlumočnici do kapsy, kterou využívají neslyšící ke spojení se slyšícím světem, narostla během pandemie koronaviru přímá práce tlumočnic až o 100%. Tichou linku využívá 260 institucí v Česku a toto číslo stále roste. Kdokoliv, jehož zákazníkem či klientem by mohli být neslyšící, si může Tichou linku zdarma zaregistrovat, a fungovat tak bez bariér.  

25. 5.
Celá Česká republika

Studentská agentura PR Gang, která spolupracuje s vysokými školami na začleňování studentů komunikačních oborů do reálných projektů, zařazuje do svých aktivit nový e-learningový program. Pravidelně během každého semestru tak budou studenti i jejich vyučující moci nově využívat streamovaných přednášek, webinářů či sérií edukativních videí. 

21. 5.
Celá Česká republika

Po znovuotevření restaurací 25. 5. 2020 chce Sodexo Benefity podpořit restaurace. Držitelům elektronických stravenek Gastro Pass Card, kteří od 25. května do 7. června zajdou do restaurace na oběd a zaplatí stravenkovou kartou více než 80 Kč vrátí po skončení akce 10 Kč za každý den, kdy jedli v restauraci. 

19. 5.
Jihomoravský kraj

Sestřičky z FN Brno dostaly prostřednictvím nadace VITA NOVA od brněnské společnosti waterdrop® celkem 229 lahví na pití  jako poděkování za náročnou práci, a zároveň jako malý dárek k Mezinárodnímu dni sester.

Zobrazit další nabídky

Najdete na iDNES.cz