Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Imunolog: Lidi s protilátkami neočkovat. S dobrovolným promořením neuspěl

Řízené promořování bylo ve hře už od začátku pandemie. Imunolog Jiří Šinkora tvrdí, že jej podporovali i klíčoví epidemiologové, ale na vládě neuspěli. Jak Šinkora prozradil v Rozstřelu, navrhoval, aby byli dobrovolníci izolováni v prázdných hotelech, kde by se promořili a po uzdravení propustili.

V předchozích dnech a týdnech imunolog Jiří Šinkora zaujal veřejnost svými statusy na Facebooku, ve kterých otevřeně hovořil o očkování, imunitě i řízeném promořování.

V jednom ze svých veřejných prohlášení uvedl, že už v minulosti lidstvo čelilo čtyřem podobným koronavirům, jako je ten současný. A ten současný je tak drtivý proto, že máme přestárlou populaci, tedy že se lidé dožívají vyššího věku než dříve a jsou k onemocnění náchylnější.

Drtivý dopad pandemie na seniory

„Dříve, když se s námi předchozí koronavirové kmeny sžívaly, tak byly projevy v populaci méně drastické proto, že senzitivní populace, která má imunitu nastavenou jinak než novorozenci a malé děti, byla daleko méně zastoupena, protože průměrný věk je dnes daleko vyšší,” říká imunolog.

„Když se organismus narodí, tak je připraven setkat se prakticky se vším a se vším bojovat,” pokračuje Šinkora. „A nemá moc nástrojů. Nemá imunitní paměť. Má jen protilátky od maminky. A jeho imunitní systém se musí vše naučit. U starých lidí je to tak, že se brání proti tomu, co už v životě potkali. Dítě vydává energii na tvoření imunity, starší lidé na jiné aktivity. V časném mládí je proto imunita velice pružná a energeticky náročná, v pozdějším věku etablovaná a velice mohutně vybudovaná proti tomu, v čem žijete.“

Proto podle něj malé děti koronavirus téměř vůbec nepocítí. „Sžijí se s ním, vybudují si proti němu imunitu. A pokud s námi tento koronavirus zůstane, a to si nemyslím jen já, protože nepředpokládám, že vnitrotělní vpíchnutá vakcína vybuduje slizniční imunitu, tak děti budou opakovaně infikované a zvyknou si na tuto infekci. U starších lidí je smůla v tom, že jejich imunitní systém už není nastavený na nové věci, a proto u nich vyvolává těžší průběh.“

Podle Jiřího Šinkory je klíčovým orgánem pro fungování imunitního systému brzlík. „Ten je velký u novorozenců a během prvních měsíců a let se ještě zvětšuje. Tam vzniká armáda, z níž je většina obětována, protože se nebude hodit.”

„Dříve nám říkali, že je brzlík funkční do období puberty, což se neukázalo jako pravdivé,” vysvětluje imunolog. „Funguje ještě delší dobu. Ale pravdou je, že postupně zaniká.” Proto má podle něj covid-19 u starších lidí závažnější průběh než u dětí.

Jsem pozitivní, budu sám sobě studijním materiálem

Jiří Šinkora v rozhovoru potvrdil, že má za sebou pozitivní PCR testy. Domnívá se, že čelí opakované infekci. „Byl jsem kvůli cestě do Maďarska na PCR testech. Samozřejmě všechno kolem průběhu nemoci mě zajímá a neexistuje pro mě lepší studijní materiál, než jsem já sám.“

Podle imunologa je zřejmě možná opakovaná nákaza koronavirem. Podobné případy zaznamenal i on. „I firmy, které vyvíjely vakcíny, se vyjádřily, že to nemohou vyloučit.” A to podle Šinkory může platit i o lidech, kteří se nechají očkovat.

„Systémová, tedy vnitrotělní vakcinace podle studií nevytváří slizniční imunitu,” upozorňuje Šinkora. „To znamená, že nevytvoří speciální typ protilátek, který vám kryje povrchy. Tomu se říká imunoglobulin typu A. Nevytváří tak buněčnou imunitu, která chrání vrstvu těsně pod povrchem, pod sliznicí.”

I očkovaný člověk může nakazit druhé

„Takže řekl bych to takto,” pokračuje imunolog. „Vakcíny, které jsou cílené na tvorbu protilátek, což jsou tyto nové vakcíny mRNA, ochrání s vysokou pravděpodobností a bezpečně jejich uživatele před proniknutím viru do těla a způsobením orgánových poškození. Ale nechrání povrchy. Takže i vakcinovaný člověk může infikovat. Virus v jeho sliznici může po nějakou dobu žít a může nakazit své okolí.“

Prvními příjemci vakcíny by tedy podle Šinkory měli být ti nejohroženější, tedy starší lidé. „Ale je důležité ochránit i zdravotníky, kteří s covidovými pacienty pracují. A to jsem ve svých předchozích tvrzeních v minulosti nezohlednil. Protože důležitý není počet lůžek v nemocnicích, ale množství zdravotnického personálu.” Takže podle Šinkory i očkování zdravotníků má smysl.

Jiří Šinkora proto jednoznačně souhlasí s tím, aby se nechali očkovat senioři a klíčoví zdravotní pracovníci. Očkovat děti a mladé lidi do 20 let je ale podle něj zbytečné. Očkování lidí mezi dvaceti lety a seniorním věkem by mělo být na zvážení každého jednotlivce.

„Ale rozhodně bych neočkoval lidi, kteří mají protilátky,” míní imunolog. „To se dá snadno zjistit rychlotestem. Dávat jim vakcínu, to považuji za plýtvání. Další věc: jestli lidi prošli covidem, měli příznaky a nemají protilátky, tak i u nich bych s očkováním váhal, protože tito lidé jsou pravděpodobně imunní, pravděpodobně na úrovni buněčné imunity. A i tady je to pravděpodobně plýtvání materiálem.“

Jiří Šinkora v Rozstřelu promluvil i o tom, proč se v názorech na pandemii koronaviru, na očkování i na přísnost opatření mezi sebou liší i samotní imunologové. On sám byl od začátku příznivcem radikálnějších řešení, včetně hromadného promoření.

Zavřít v hotelu a promořit

„A nebyl jsem v tom sám,” řekl v Rozstřelu. „Mám přímo od zdrojů, že promoření původně chtěli ve vládě prosadit i pánové Maďar nebo Prymula. Já jsem tehdy navrhoval promořit mladé dobrovolníky. Zavřít je v hotelech a propustit je, až nebudou infekční. Dokonce jsem tento návrh poslal i členům krizového štábu. Ale bylo to zavrhnuté kvůli tomu, že jde o příliš velké riziko.”

„Ale nakonec vidíte, že to dopadlo divokým promořováním. Můj návrh byl: sežeňte dobrovolníky, dejte jim nízkou dávku, izolujte je. A až budou zdraví, vypusťte je ven. Byly prázdné hotely, klidně tam mohla být promořovací centra. Vím, že to zní děsivě, ale když si vezmete, co se nakonec stalo, tak by to bylo mnohem řízenější než to, co máme teď. A jako první dobrovolník jsem se hlásil já. Ale to byla březnová hypotéza. Otázkou samozřejmě je, zda by to bylo účinné.”

Jiří Šinkora mluvil v Rozstřelu i o tom, zda podle něj někdy v budoucnu přijde další podobná pandemie, hovořil o britské mutaci koronaviru i o tom, zda se on sám osobně nechá očkovat.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...