Lékařka se stará o nakažené v nemocnici v italském městě Brescia. (13. března...

Lékařka se stará o nakažené v nemocnici v italském městě Brescia. (13. března 2020) | foto: Reuters

V Itálii a ve Španělsku virus „kosí“ zdravotníky. Tvoří desetinu nakažených

  • 299
Lékař, který na začátku března popsal, že italští zdravotníci musí kvůli nedostatku vybavení pečovat o pacienty s koronavirem bez rukavic a dalších ochranných pomůcek, nemoci COVID-19 sám podlehl. Téměř jeden z deseti infikovaných v Itálii je nyní zdravotník. Stejný poměr platí i ve Španělsku.

Sedmapadesátiletý lékař Marcello Natali z města Codogna v severoitalské Lombardii před svou smrtí opakovaně upozorňoval, že v zemi neustále roste počet lékařů a dalších zdravotníků nakažených koronavirem. 

V rozhovoru pro stanici Euronews popsal, že při péči o nemocné nemůže používat ochranné rukavice, protože už v zásobě žádné nejsou a nové jsou v nedohlednu.

„Určitě jsme nebyli připraveni čelit takové situaci. Zejména lékaři z mojí generace, která vyrostla v domnění, že proti každé nemoci stačí pilulka antibiotik,“ uvedl Natali.

„Na klinice k nikoho nepouštíme návštěvu, protože chceme zajistit co nejmenší přístup do oblasti, která je potenciálním místem kontaminace,“ popsal prostředí italských nemocnic, kde lidé umírají kvůli koronaviru opuštění.

Natali byl po pozitivním nálezu hospitalizován v nemocnici v Cremoně. Posléze ho kvůli dvojitému zápalu plic převezli do Milána, kde ve středu zemřel.

Situace se od konce února nezlepšila, říkají lékaři

Tajemnice Italské federace praktických lékařů Paola Pedriniová přirovnala  současnou situaci podobně jako mnoho dalších lékařů k válečné době. Jen v provincii Bergamo, která patří k nejhůře zasaženým místům, se podle ní koronavirem nakazilo 110 z celkem 600 lékařů.

Na zásobu zdravotnického materiálu provincie podle Pedriniové stále čeká. „Od konce února se situace nezlepšila. Dostali jsme nějaké ochranné roušky a rukavice, ale nic jiného. Rouška, kterou bychom měli nosit maximálně půl dne, nám musí vydržet týden v kuse,“ uvedla Pedriniová.

V italských nemocnicích přibývají mladší lidé. Případy jsou komplikovanější

Lékaři se podle ní snaží co nejvíce ordinovat po telefonu, aby se vyhnuli šíření viru a nedostali se do kontaktu s nakaženými lidmi bez příznaků. 

Podle stanice CNN se koronavirem v Itálii koronavirem nakazilo už 4 826 zdravotníků. Znamená to, že více než osm procent infikovaných na celostátní úrovni jsou právě oni. V zemi na koronavirus zemřelo už 5 476 lidí. Nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, je infikovaných 59 138 lidí.

Italská národní federace lékařů a zubařů zveřejnila seznam třiadvaceti lékařů, kteří od počátku epidemie onemocněli koronavirem a podlehli mu. Patnáct z nich pocházelo právě z nejvíce zasažené Lombardie. Není však jasné, jestli se všichni přímo strarali o infikované, nebo jestli se nakazili jinak.

Itálie zastavuje všechnu postradatelnou výrobu, oznámil premiér Conte

Také Španělsko má tisíce nemocných zdravotníků

Situace je vážná také ve Španělsku, kde se koronavirem nakazily už téměř  čtyři tisíce zdravotnických pracovníků, tedy více než jedna desetina všech infikovaných. Ve Španělsku zatím koronaviru polehlo 2 182 lidí, počet nakažených v pondělí vzrostl na 33 089.

Španělsko je nyní po Itálii nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Podobně jako v jiných zemích se ani španělským zdravotním sestrám, doktorům a dalším zaměstnancům ve zdravotnictví nedostává ochranných pomůcek. O jejich výrobu, nákup a distribuci se snaží jak španělské úřady, tak různé společnosti.

Španělsko v posledních dnech zintenzivnilo testování na nemoc COVID-19, tento týden bude do autonomních regionů distribuovat 640 tisíc rychlotestů, které zakoupila v Číně a Jižní Koreji.

Děsivé záběry z nemocnic Madridu. Nakažení koronavirem leží i na podlaze:

Na koronavirus zemřel první francouzský lékař

První oběť koronaviru mezi zdravotníky zaznamenala o víkendu také Francie. Stal se jí osmašedesátiletý lékař Jean-Jacques Razafindranazy, který se do práce vrátil z důchodu, aby pomohl svým kolegům. Razafindranazy pracoval na pohotovosti ve městě Compiègne v départementu Oise na severu země.

Italské nemocnice zachvátila panika. Ventilátor má cenu zlata

„Můj otec byl hrdina. Obětoval se pro dobro ostatních. Chtěl pomoci. Stále pracoval, protože tu práci miloval, byla jeho životem. Není to fér. Jsme velmi smutní,“ uvedla lékařova rodina. 

Nemoci COVID-19 podlehlo ve Francii už 674 lidí, počet infikovaných v neděli odpoledne stoupl na více než šestnáct tisíc.

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran uvedl, že lékařovy smrti hluboce lituje a je si vědom, že lékaři a zdravotníci musí zaplatit velmi vysokou cenu. „Chtěl bych zdůraznit mimořádnou odvahu všech lékařů, sester, všech zdravotníků. Každého člověka, který každý den zachraňuje životy,“ uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video