Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jen přišli do praxe, už potkali smrt. Nespíme, část chce skončit, líčí medici

Ani nedostudovali a už pomáhají bojovat s pandemií. Studenti lékařských fakult se hned po začátku zdravotnické krize vydali pomáhat do nemocnic a řada z nich tam s výjimkou několika letních měsíců pomáhá doteď. I na ně ale začíná dopadat vyhoření. V noci nemůžu spát, doléhá na mě velká zodpovědnost, popisují.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Studentka posledního ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kateřina Koudelková pomáhá už od jara. Tehdy začala koordinovat dobrovolníky ze své školy a sama nastoupila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Se smrtí jsem se setkala už předtím, takže to pro mě nebylo tak intenzivní jako pro některé. Ale stejně to na člověka hrozně dopadne,“ popisuje.

V době nouzového stavu mají hejtmani možnost uložit medikům pracovní povinnost. Někde tedy do práce musí, jinde, třeba v Praze, to však primátor neudělal. I tam ovšem studenti pomáhají - dobrovolně. S krátkou letní pauzou mnohdy už rok. I oni už čelí vyčerpání. Na rozdíl od ostřílených zdravotníků pro ně navíc mnohdy šlo o první setkání se smrtí, které je teď mnohem více než normálně.

„Často se v noci probudím s tím, že co když jsem zapomněl někomu dát jeho medikaci. Jsem unavenější, nemám tolik času na přítelkyni a kamarády. Doléhá na mě zodpovědnost, kterou mám. Závisí na mě život pacientů, když se o někoho starám dvanáct hodin, podávám mu silné léky... Navíc nemám moc zkušeností, takže z toho mám strach,“ popsal třeba student Fakulty zdravotnických studií Univerzity Palackého v Olomouci Ondřej Dobiáš.

Umírá mnohem víc lidí. Na to se nedá zvyknout, říká vrchní sestra z ARO

Není jediný. Medici zmiňují vyčerpání, úzkostné stavy i pocit bezmoci. „Třeba se mi stalo, že nám zemřelo více pacientů během směny... Vůbec to, že je člověk vidí umírat a kolem spousta lidí ve vážném stavu a vy v podstatě víte, že pro ně není žádná léčba, co by je mohla zachránit,“ popsala Koudelková. Veškerá medikace je totiž jen podpůrná, efektivně jim pomoci nelze. „Ten člověk vám odchází před očima a není tam nic, co by s tím šlo udělat. To je hrozně těžké,“ dodala.

„Za školou“ kvůli službě v nemocnici

Bezmoc zmiňují i další medici. „Ve škole nás učí, že lidem budeme pomáhat. Nikdo nás nenaučil, že nebudeme schopni pomoct,“ říká studentka Tereza Janoušková.

Pro mediky navíc nejsou služby v nemocnici jedinou povinností. Škola je sice omezená, část praktické výuky ovšem stále probíhá, k tomu mají i online hodiny. Jak říkají sami studenti, fakulty se jim snaží vyjít vstříc. V nemocnicích pomáhají především studenti posledních ročníků, a ty čekají státnice.

„Abychom byli nemocnici vůbec nějak platní, je třeba si vzít alespoň dvě nebo ideálně i víc služeb za týden. V těch dnech se člověk učit nemůže nebo dokonce výuku zamešká,“ dodala Koudelková.

Covid nás neopustí ani doma, jsme psychicky vyčerpaní, říká primářka

Ačkoliv se studenti shodují, že jde pro ně o cennou zkušenost, zároveň se kvůli pandemii nepodívají na tolik pracovišť jako při běžných praxích. „Během studia máte možnost potkat širokou škálu lékařů a můžete je vidět při komunikaci s pacientem nebo s kolegy. Postupně si skládáte takovou mozaiku - jak bych chtěl jako lékař vystupovat, čeho se chci vyvarovat, na čem potřebuju zapracovat, co jsou moje kvality... Je to věc, která se dá těžko naučit a vychází právě z těch tisíců různých drobných setkání, která teď nejsou možná,“ myslí si Martin Mílek, medik, který pomáhá ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Dodává, že to podle něj může mít vliv i na kvalitu absolventů.

Medikům se proto nevyhne ani pocit vyhoření či myšlenky o změně oboru. „Já osobně to za sebe nevidím tak špatně, pořád mě to baví a vidím v tom smysl. Ale u řady spolužáků se s tím setkávám, že už teď jedou na rezervy a nevím, jak dlouho to ještě vydrží a co bude potom,“ připustila Koudelková.

V covidáriu motolské nemocnice: 

31. března 2021

Pomoct se snaží fakulty i nemocnice

Fakulty, nemocnice, ale i neziskové organizace se proto snaží pomáhat a zatížené psychice ulevovat. Nově třeba zmíněná 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy uzavřela smlouvy s psychology a psychoterapeuty, kteří jsou pro mediky k dispozici. „Potom je tady iniciativa Karlovy univerzity, která zaktivovala psychoterapeuty, co se zabývají krizovou intervencí. K dispozici pro studenty je tým, který pomáhal zdravotníkům třeba po střeleckém útoku v Ostravě,“ popsala Koudelková.

Podat pomocnou ruku se snaží i další. Třeba nezisková organizace Nevypusť duši jedná se středními zdravotnickými školami, jejichž studenti a studentky také vyrazili na pomoc, o možnosti pomoci.

Pandemie přinesla či posunula i další programy. Jedním z nich je třeba iniciativa #delamcomuzu, která nabízí pracovníkům v první linii zdarma online psychoterapie. Vyčerpání se totiž netýká jen mediků, ale především již dostudovaných zdravotníků. „Daleko častěji se teď v terapiích objevuje téma smrti, s tím jsme se v podzimní vlně tolik nesetkávali. Zároveň je o psychoterapeutické konzultace v posledních týdnech od zdravotníků zvýšený zájem,“ popsal zakladatel projektu a psychoterapeut Pavel Pařízek.

Až bude po covidu, vrátím se do Keni, plánuje zdravotní sestra z Pardubic

Věc se přitom může podle odborníků ještě zhoršit, až epidemie skončí. „Největší nápor očekáváme až v době, kdy se situace ve zdravotnictví zklidní a na zdravotníky vše teprve se zpožděním psychicky dolehne v plné síle,“ uvedl Pařízek.

S tím souhlasí i Kateřina Rusinová, přednostka Kliniky paliativní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity. Ta totiž zdravotníkům také pomáhá se přese všechno přenést. „Nejde jet dlouhodobě nadoraz. Hezké přirovnání měla naše jedna naše psycholožka: je to stejné, jako když zacházíme s baterií v mobilu. Když máme padesát procent a více, využíváme všechny funkce bez omezení, pod dvacet procent už začne svítit ukazatel baterie červeně a my si rozmyslíme, zda budeme prohlížet videa nebo zda budeme daty šetřit. Když jsme na pěti procentech, necháme telefon už jen na opravdu nejnutnější hovory. Podobně bychom měli zacházet s naší energií. A nezapomínat na nabíječku..,“ uvedla.

„Frustrace se po tak dlouhé době enormního psychického a fyzického zatížení zdravotníků a nasazení, může projevovat a projevuje. Psychické potíže zdravotníků se mohou projevit i po delší době, a proto je žádoucí nabízet psychologickou pomoc a intervenci průběžně a v dlouhodobém horizontu,“ říká také Pavel Harsa, klinický psycholog z Psychiatrické kliniky stejné nemocnice.

Vědomé si toho je i ministerstvo zdravotnictví. To spustilo kampaň Opatruj se, která cílí i právě na zdravotníky, a zapojilo se do průzkumu o tom, jakým tlakům lékaři i pomocný personál čelí. „Cílem je vytvoření podpůrných strategií a programů, od ryze praktických po možnosti vzdálené podpory či nabídky využitelné pro zaměstnance ve zdravotnictví a v sociálních službách,“ uvedla mluvčí resortu Barbara Peterová.

Co zdravotníky trápí

Iniciativa #delamcomuzu v březnu analyzovala svá data o tom, s čím se na ně zdravotníci nejčastěji obracejí. Z těch vyplynula jako nejzávažnější následující témata:

  • Stres, přetíženost a vyčerpání - situace už trvá moc dlouho, zdravotníci nejsou na takovou zátěž zvyklí, je jich málo, navíc pracují pod obrovským tlakem, a není moc jasné, kdy by to celé mohlo skončit. Pracují do padnutí a dochází síly. Nemají navíc žádný „ventil” - dříve šli po směně ven s přáteli, za zábavou, sportem a podobně, to teď nejde.
  • Frustrace a bezmoc - to souvisí s několika věcmi: velkému procentu lidí nejde pomoci, což je něco, na co nejsou zdravotníci v této intenzitě zvyklí. Na JIPu většina pacientů umírá. U mnoha pacientů dochází k rychlým změnám - jeden den to vypadá, že se zlepšují, druhý den zemřou. Dalším zdrojem frustrace je polarizace společnosti, bezohlednost lidí, „popírači”, systém jako takový, politici.
  • Smrt a jak se s ní vyrovnat - nikdy neviděli tolik lidí umírat. I několikrát denně musí blízkým oznamovat, že jim někdo zemřel, navíc často o samotě, bez možnosti rozloučení. Nová je pro ně i smrt udušením. 
  • Pocit odpovědnosti - sami jsou vyčerpaní, ale nemohou zkrátka odejít a nechat v tom ostatní, kteří jsou taky vyčerpaní. Jsou učení tomu, že musí léčit, pomáhat, stavět potřeby pacientů před svoje vlastní. Neumí často chránit a pečovat sami o sebe a nemají na to teď ani prostor. 
  • Možné selhání - opět souvisí s různými věcmi: neumí si sami říct o pomoc, je to bráno jako slabost, prohra. A také se objevují pochybnosti o sobě samých - tím, že hodně lidem neumí pomoci, protože na příklad jejich běžná kvalifikace na to nedostačuje. 
  • Problémy v osobním životě - ztráta blízkých, komplikující se vztahy kvůli názorovým rozporům ohledně covidu, skloubení práce, povinností doma, u některých i studijních povinností, negativní emoce k vládě, konspirační teorie a tak dále.

Zdroj#delamcomuzu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...