Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Posílí po pandemii mobilní Velký bratr? Katar a Čína jsou varovné příklady

  20:00
Po vypuknutí pandemie koronaviru mnoho států zavedlo aplikace pro trasování možných nakažených či kontrolu lidí v karanténě. Aplikace však mohou mít na svědomí také únik osobních dat či zvětšující se kontrolu nad občany. Takovým příkladem je Katar, kde bez nainstalované aplikace nesmí lidé ven, přičemž donedávna nebyla správně zabezpečená.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Katar minulý týden vyhlásil, že každý, kdo opustí svůj domov, musí mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Ehteraz. Bez ní může dostat pokutu až 200 tisíc rialů (přes milion tři sta tisíc korun) nebo čelit až třem letům vězení.

Aplikace vzbudila vlnu obav, protože má přístup takřka do všech nastavení v telefonu a vyžaduje také permanentní přístup k GPS a Bluetooth. Organizace Amnesty International upozornila na problémy s možným únikem osobních dat.

Problém vláda již vyřešila, předtím by se však hackeři mohli dostat k citlivým osobním údajům, jako je například celé jméno, číslo občanského průkazu, zdravotní stav či lokace více než milionu uživatelů.

Koronavirus ve světě

Zahrádky restaurací v Madridu jsou znovu otevřené. (25. května 2020)
Děti s rouškami ve škole v africkém Pobřeží slonoviny. (25. května 2020)
Kuchaři v Nairobi připravují občerstvení v improvizovaném stánku u silnice....

Mluvčí katarské vlády ujistil server televize Al-Džazíra, že sesbíraná data budou po dvou měsících smazána a nikdo nepovolaný k nim nemá přístup. Světová zdravotnická organizace (WHO) i další odborníci přitom zdůrazňují, že aplikace nejsou kvůli nepřesnosti technologií tak účinné, jak se předpokládalo. 

Tate Ryan-Mosleyová, tvůrkyně databáze, která sdružuje vládou vyvinuté aplikace ke sledování nakažených, podotkla, že existuje výzkum, jenž poukazuje na to, že aplikacím, jejichž používání je nařízené vládou, mají lidé tendenci méně věřit.  

„Nyní jsme svědky toho, že technologie vypadají jako všelék,“ prohlásila, „když jim ale lidé nevěří, je větší pravděpodobnost, že se budou snažit jejich používání obejít.“

Katarská aplikace Ehteraz:

Chang-čou chce aplikace používat i po pandemii

Vláda desetimilionového čínského města Chang-čou podle serveru The Guardian prohlásila, že i po skončení pandemie koronaviru by mohlo pokračovat používání modifikované mobilní aplikace ke sledování zdraví občanů.

Aplikace se nyní používá napříč Čínou a zobrazuje QR kód s virovým statutem jedince. Šéf zdravotnické komise města Sun Jung-žung v pátek uvedl, že vývojáři provedli několikerá zlepšení a aplikace může být dále používaná ke sběru většího množství zdravotnických dat. 

Osobní status v aplikaci bude mít barevný kód a skóre od nuly do sta. A to podle zdravotnických záznamů, testů fyzické kondice, úrovně aktivity nebo životního stylu daného jedince.

Celkové skóre tak o 1,5 bodu může snížit například sklenička vína, zatímco kvalitní sedmihodinový spánek jej může zase o bod vylepšit. Dalšími faktory ovlivňujícími celkové zdraví pak je množství cigaret vykouřených za den či počet ušlých kroků.

Spuštění aplikace vyvolalo mezi Číňany živou diskuzi. Někteří upozorňují na to, že pandemie setřela hranice mezi veřejným zdravím a zdravím jedince. „Nikdo nemá právo vědět, jaký je váš zdravotní stav,“ píše jedna z komentujících na oblíbené komunikační platformě Weibo. 

Další mají obavy, že by data z aplikace mohly zneužít pojišťovací společnosti či zaměstnavatelé pro prověření uchazečů. „V případě dat pro sledování nemocných koronavirem lidé dobrovolně spolupracovali, ale tato aplikace je něco úplně jiného, pokud chce vláda ze sledování občanů udělat nový standard,“ uzavírá lidskoprávní advokát Lawrence Li.

Aplikace jsou dvojsečná zbraň

Aplikaci na sledování potenciálních nakažených nasadil jako jeden z prvních koncem března Izrael. Nakažené vysleduje digitální technologie, kterou tajná služba Šin Bet dosud nasazovala na teroristy. Jen první den na 400 lidí obdrželo SMS, že se dostali do blízkosti nakaženého. Země však brzy musela trasování nakažených zrušit kvůli porušování soukromí. Nyní je sledování možné pouze ve „speciálních případech“, kdy selžou ostatní metody, a v případě prudkého nárůstu počtu nemocných.

Podobnou aplikaci využívá i Tchaj-wan. Pomocí mobilního signálu monitoruje lidi, kteří mají být v izolaci. Pokud daný člověk opustí domov nebo telefon vypne, upozorní aplikace místní úřady. Ty porušovatele do 15 minut kontaktují nebo pošlou na jeho adresu kontrolu. 

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

V Hongkongu zase monitorují pohyb lidí v karanténě speciální náramky. V Singapuru se pak izolovaným lidem rozesílají zprávy s odkazem, na který musí příjemce kliknout. Podle IP adresy se ověří, zda je doma. 

Aplikaci spustilo i Švýcarsko, kde si telefony, jejichž majitelé si ji nainstalují, při blízkém kontaktu (méně než dva metry) vymění pomocí rozhraní Bluetooth základní identifikační informace. Lidé pak v případě kontaktu s nakaženým dostanou upozornění. Parlament se však následně postavil proti jejímu spuštění, dokud nebude její používání ošetřeno zákonem.

Na konci března se s osmi velkými telekomunikačními společnostmi dohodla také Evropská komise. Operátoři přitom nepotřebují souhlas – umožňuje to doložka Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Podle evropského inspektora ochrany údajů Wojciecha Wiewiorowského tato strategie neporušuje evropské právní předpisy o ochraně soukromí. Vyjádřil nicméně obavy, aby úřady v trasování nepokračovaly i poté, tedy aby opatření nemělo trvalý charakter, ačkoli hrozba pomine. 

Chytrou či inteligentní karanténu spustil 1. května stát také v Česku. Pomocí mobilů a platebních karet je možné zmapovat pohyb nemocného. Zapotřebí je však jeho souhlas.

Chytrá mobilní aplikace vám ukáže trasu i nebezpečí nákazy:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...