Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté žádné potíže nemají, panika je zbytečná, hlásí reportér z Korfu

  17:22aktualizováno  17:22
Korfu (Od zpravodaje Rádia Impuls) - Zatímco Řecko vyjednává o své možné záchraně před bankrotem, obyvatelé ostrova Korfu jsou klidní. Nedá se tu sice platit kartou, bankomaty však fungují a turisté nemají žádné potíže, říká reportér Rádia Impuls Aleš Růžička. Panika je podle něj i řady místních zbytečná.

Obyvatelé Korfu zajímá, co si o situaci v Řecku myslí lidé ve zbytku Evropy, sami však panice nepropadají. „Hodně se o tom baví, ale na druhou stranu vás ujišťují, že se pro ně vlastně nic neděje, že to nechápou, a že oni jsou na tom ostrově soběstační a vystačí si,“ popsal Růžička iDNES.cz úterní nálady na ostrově.

Asi nejvíc je nervozita vidět na benzinových pumpách, kde je plno. „Když jsem se ptal čerpadlářky, jestli je to v ten den a čas normální, řekla mi, že lidé jen panikaří, protože se moc dívají na zprávy,“ vypráví Růžička. „Je to zbytečná panika, protože alespoň tady na Korfu mají benzínu dost a není nedostatek, nemusejí tady řešit nějaké limity,“ popsal reportér Rádia Impuls.

Fotogalerie

Řekové měli v pondělí problémy s výběrem hotovosti z bankomatů, podle reportéra MF DNES se v Aténách prakticky nedal sehnat žádný funkční (více zde). S výběrem peněz navíc měli problém i cizinci, ač jejich karty podle vlády měly fungovat bez omezení. Růžička však na Korfu potíže neznamenal.

„Tady na Korfu to není problém. Včera mi říkal Nikos, takový sympatický chlápek, co mě vezl z letiště, že mají limit šedesát eur na den, a že to tak mají i turisté. Tak jsem to dneska zkoušel a vybral jsem si normálně stovku z automatu. Dneska mi to potvrdil i chlapík v půjčovně motorek, že když budu chtít tisícovku, můžu si ji klidně vybrat. Turisté nemají žádný problém,“ shrnuje.

Kartou se platit nedá

Horší je to však s platbami kartou. „Jen v jedné restauraci mi vzali kreditní kartu, jinak vlastně vůbec nikde. Na benzínkách mají napsáno: We don’t accept credit cards. Cash only (Nepřijímáme kreditní karty. Pouze hotovost, pozn. red.).“ Někteří obyvatelé ostrova nevidí důvod, proč dávat peníze bance, říká Růžička. Všechny obchody tak raději uskutečňují v hotovosti, aby se vyhnuli poplatkům.

Turistů se současná situace nijak výrazně nedotkla, jen u sebe musí mít hotovost. Na dovolenou sem však přijelo výrazně méně lidí než v předchozích letech. „Korfu je takový ostrov pro klidnější dovolenou, není tu taková turistická mela jako někde třeba na Makarské nebo někde jinde,“ říká Růžička. „Celkově tady ale říkají, že tu není moc lidí, že je tu tak padesát procent, než tu bývalo v minulých letech.“

Ti, kdo navzdory řecké krizi do Řecka přijeli, jsou alespoň zdánlivě spokojení „Žádnou nervozitu mezi lidmi nevidím. Usmívají se, jsou v pohodě, nic neřeší. Vzali s sebou hotové peníze a tady jim nic nehrozí. Všechno funguje, ale musíte na to mít peníze. Spoléhat se na kartu, jak to spousta lidí v zahraničí dělá, tu prostě nejde, to je jediné,“ uzavírá Růžička.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz