Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček tvrdí, že by kraje přijetím sankce přiznaly, že chyby byly jen na jejich straně.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček tvrdí, že by kraje přijetím sankce přiznaly, že chyby byly jen na jejich straně. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ústecký kraj odmítl platit miliardovou pokutu za eurodotace

  • 53
Ústecký kraj odmítl platit takzvanou korekci za chyby v dotačním programu Severozápad. Rozhodly o tom hlasy 42 z 51 přítomných zastupitelů. To může tvrdě dopadnout na všechny, kdo dotace nedostali proplacené. O tom, jestli se připojí k placení penále ve výši 2,6 miliardy, odpoledne rozhodne i Karlovarský kraj.

"Pokud bychom hlasovali pro, přiznali bychom, že chyby byly jen na straně krajů," avizoval hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) už předem, že bude proti.

Podobné názory v Ústeckém kraji sdílejí i další politici. "Kraj dotační program nezřídil. Svým hlasováním 'pro' bychom se mohli vystavit tomu, že na nás někdo podá trestní oznámení za porušení povinnosti při správě majetku," uvedl radní Martin Klika z koaliční ČSSD.

Jasně pak uhrazení korekce odmítl Vladislav Raška z ODS a Alena Dernerová z hnutí Severočeši.cz.

Kdo nese největší odpovědnost

Odpovědnost za mizerné a kriminální čerpání dotací na severozápadě Čech nesou tři dnes už bývalí ředitelé dotačního úřadu Per Vráblík, Petr Kušnierz a Pavel Markvart.

Všechny vyšetřuje policie a Kušnierz už byl za rozkrádání dotací a podvody při jejich přidělování pravomocně potrestán pěti lety vězení (o rozsudku zde).

Největší politickou odpovědnost nese první předseda výboru Regionální rady Jiří Šulc, exhejtman a dnes poslanec ODS. Byl u výběru ředitelů a domlouval i vznik nefungujícího systému dotací.

Ministr financí Miroslav Kalousek sice regionům na uhrazení penále nabídl půjčku, ale vedení obou krajů žádají, aby stát zaplatil část nařízené korekce. Svůj postoj opírají o to, že program zřídila a mechanismy čerpání evropských dotací nastavila ministerstva financí a pro místní rozvoj.

Kalousek přispět odmítá

Kalousek variantu přímé účasti státu odmítá. Poukázal na to, že řídícím orgánem dotačního programu je výbor složený za zastupitelů obou krajů, a ty tedy nesou plnou odpovědnost (Kalouskova reakce zde).

"Není únosné, aby daňoví poplatníci z ostatních krajů dopláceli na chyby, nedostatky a manipulace s evropskými penězi v Ústeckém a Karlovarském kraji," uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Brusel ovšem při stanovení sankce neurčil, zda ji má zaplatit vláda, či kraje. "Evropská komise požaduje peníze po členském státu, a kdo je uhradí, se má podle ní vyřešit na národní úrovni," uvedl předseda řídícího výboru Petr Navrátil.

Poté, co zastupitelstvo Ústeckého kraje penále nepřijalo, zůstane i nadále zastavené proplácení již schválených dotací. Žadatelé nyní čekají na zhruba 2,6 miliardy korun na hotové projekty. Kraje tak budou muset s vládou urychleně hledat řešení.

"K dalším jednáním by mělo dojít po Velikonocích na úrovni premiéra, ministerstev a Asociace krajů," uvedl hejtman Bubeníček.

Ohrožené jsou dotace celkem za sedm miliard

Nezbývá přitom mnoho času, Evropská komise bude chtít slyšet konečné stanovisko k sankci ještě v první půli tohoto roku.

Pokud by se kraje s vládou nedohodly a nezaplatily by včas, Ústecký a Karlovarský kraj by přišly i o dalších 4,5 miliardy korun dotací.

"Mohlo by dojít k uzavření tohoto programu," uvedla Katrin Nguyenová z ministerstva pro místní rozvoj.

Také nynější čekatelé na platby za schválených 2,6 miliardy, což jsou firmy, města i samotné kraje, by už slíbené peníze nikdy neviděli a řada z nich by čelila existenčním potížím.


Video