Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Korejský poloostrov je na pokraji války, pohrozil Pchjongjang

  11:23aktualizováno  11:23
Severní Korea varovala, že vzhledem k horšícím se vztahům s Jižní Koreou se Korejský poloostrov ocitl na pokraji války. Pchjongjang před dvěma dny odstoupil od všech dohod uzavřených se svým bohatým kapitalistickým sousedem.

Největší vojenské přehlídky v dějinách KLDR se v září 2008 zúčastnily tisíce severokorejských vojáků. | foto: Reuters

Korejci stále ve válce

Obě země jsou teoreticky vzato stále ještě ve válce, protože jejich ozbrojený konflikt v letech 1950 až 1953 ukončilo příměří, nikoliv mírová dohoda,

"Politika konfrontace s KLDR prosazovaná Jižní Koreou je... očividnou příčinou možných vojenských konfliktů a války mezi Severem a Jihem," píše se podle oficiální severokorejské agentury KCNA v komentáři listu severokorejské komunistické strany. "V Koreji za stavu příměří znamená konfrontace zvýšení napětí, které by mohlo vyústit v nekontrolovatelný a nevyhnutelný vojenský konflikt a válku."

Severní a Jižní Korea mají v blízkosti společných hranic více než milion vojáků. Navíc v Jižní Koreji je připraveno tuto zemi hájit na 28 tisíc příslušníků americké armády.

Podle analytiků pracuje severokorejská byrokracie na vytyčení politiky pomalu a není vyloučeno, že se stále ještě snaží zformovat svůj postoj k týmu nového prezidenta USA Obamy. Pro Pchjongjang je tak snazší namířit svůj hněv proti spojencům Washingtonu, včetně Soulu. - čtěte KLDR zrušila smlouvy s jihem, zřejmě touží po pozornosti Obamy

Hrozivé potyčky

Obě Koreje se v letech 1999 až 2002 střetávaly v hrozivých potyčkách ve sporných vodách Žlutého moře u západního pobřeží Korejského poloostrova.

KLDR v uplynulých měsících opakovaně pohrozila zničením konzervativní vlády jihokorejského prezidenta I Mjong-baka, která po nástupu k moci před rokem přerušila volný tok dodávek pomoci Pchjongjangu. Soul většinou rétorické výpady Pchjongjangu ignoruje.

"Stupňující se severokorejské pohrůžky nutně neznamenají, že bezprostředně hrozí válka," prohlásil expert na korejské záležitosti z amerického mozkového trustu Heritage Foundation Bruce Klingner. "Mohly by však být předzvěstí dalšího kola taktických námořních konfrontací s Jižní Koreou ve Žlutém moři."

Loni v prosinci Severní Korea uzavřela hranici se svým jižním sousedem a odstoupila od dohod o spolupráci, uzavřených v několika uplynulých letech během období zmírnění napětí ve vzájemných vztazích, které nastalo ještě před nástupem I Mjong-baka k moci.

Kim Čong-ilKLDR nově pohrozila možným vypuknutím války krátce poté, co jistý americký bezpečnostní činitel prohlásil, že se tajnůstkářský severokorejský vůdce Kim Čong-il patrně zotavil z nedávných zdravotních problémů a opět přijímá závažná rozhodnutí. - čtěte Kim Čong-il přijal po dlouhé době návštěvu, čínského emisara

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz