Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koreje válčí propagandou. Útočí tlampači i falešnými vesnicemi

  10:53aktualizováno  10:53
Jižní Korea v reakci na potopení válečné lodi Čchonan torpédem KLDR oznámila, že obnoví propagandistické operace. Na sever už vysílá rádio a na hranicích jsou opět tlampače. KLDR zase dává na odiv falešnou vesnici. Válka o mozky lidí je v plném proudu.

Obraz "Vůdče, jste blízko frontové linie" na výstavě severokorejské propagandy ve Vídni | foto: AP

Křehký klid zbraní trvá na Korejském poloostrově už přes půl století, propaganda ale oficiálně utichla až v roce 2004. Teď se záludný souboj o myšlení lidí na obou stranách demilitarizované zóny opět rozhořel. A jaké zbraně v něm chřestí?

Rádiové vysílání

První reakcí Soulu na výsledky vyšetřování incidentu, při kterém na konci března zemřelo 46 jihokorejských námořníků, bylo znovuzavedení propagandistického rádiového vysílání do KLDR.

HROZÍ KOREJSKÉMU POLOOSTROVU VÁLKA?

Otázky a odpovědi ke krizi mezi Korejemi

Čtyřhodinový program Hlas svobody se v éteru ozývá třikrát denně. V prvním vysílání podle BBC zazněl projev jihokorejského prezidenta I Mjong-baka a další poselství o svobodě a demokracii.

Po rádiových vlnách se nesla i glosa, že na jihu je daleko větším problémem obezita než hladomor jako v KLDR. Komentáře byly protkané písněmi dívčí popové kapely. Beaty doprovázel tklivý text o svobodě projevu.

Obří tlampače

Tlampače jsou nasměrovány směrem do Severní Koreje.

Tlampače jsou nasměrovány směrem do Severní Koreje.

V další fázi plánuje Jižní Korea znovu rozeznít obří tlampače, které mají do KLDR hlásat pravdu o dění za zdmi říše Kim Čong-ila. Ampliony stály na čtrnácti pozicích u demilitarizované zóny naposledy v roce 2004.

Mezi Korejemi se tehdy oteplovalo a tání smetlo i tuto formu propagandy. Obří tlampače už jsou zpět na svých místech, ale rozhodnutí o vysílání ještě nepadlo. KLDR už pohrozila, že ampliony, které budou lidi vyzývat k útěku z KLDR, sestřelí.

Propagandistické vesnice

Severokorejské město Kijongdong leží v demilitarizované zóně.

Severokorejské město Kijongdong leží v demilitarizované zóně.

Důležitý prvek soupeření o duše lidí zůstává stále na svém místě - propagandistické vesnice. V demilitarizované zóně hrdě stojí hned dvě, severokorejský Kijongdong a jihokorejský Taesungdong. Obě slouží jako výkladní skříně svých režimů.

Vlajková bitva

- věž v severokorejském Kijongdongu je se svojí výškou 160 metrů nejvyšším vlajkovým stožárem na světě a vlaje na ní vlajka, která váží 270 kilogramů.
- Vlajka v jihokorejském Taesungdongu se třepotá jen 100 metrů nad zemí a váží pouhých 130 kilogramů.

S budováním Kijongdongu začala Severní Korea už v padesátých letech. Moderní domy s elektřinou měly všem zvědavcům, kteří do demilitarizované zóny nahlížejí dalekohledy, ukázat výhody kolektivního hospodaření.

Severokorejci tvrdí, že ve vesnici, kam nesmí vstoupit cizinci, žije 200 rodin farmářů a místní obyvatelé mají k dispozici školy, školky nebo nemocnice. Domy jsou orientovány tak, aby z jihu byly vidět sněhobílé fasády a modré střechy.

Celé představení má jeden háček - v domech zřejmě nikdo nebydlí a jsou to jen skořápky, kde se občas rozsvítí jen proto, aby to budilo dojem života. Jedinými obyvateli tady zřejmě byli dělníci, kteří v příhraničí kdysi stavěli opevnění.

Jihokorejská vesnice Daeseong-dong (v překladu Mírová vesnice) se nachází v demilitarizované zóně u hranice se Severní Koreou.

Jihokorejská vesnice Taesungdong (v překladu Mírová vesnice) se nachází v demilitarizované zóně u hranice se Severní Koreou.

Lepšími dalekohledy je dnes možné zahlédnout, že v domech nejsou okna a uvnitř některých chybí i místnosti. Až do roku 2004 byly stavby především podstavci pro ampliony, ze kterých zněly oslavné ódy na život v KLDR a patriotické písně.

To ve dva kilometry vzdáleném jihokorejském Taesungdongu lidé žijí a chrání je stovky vojáků. Obě města ale mají jedno společné - vlají nad nimi obří vlajky na vysokých stožárech. Místa spolu svádějí takzvanou vlajkovou bitvu. (viz box)

Světelné tabule

Světelné nápisy na jihokorejské straně hranice.

Světelný nápis na severokorejské straně hranice.

Kromě útočení na ušní boltce hodlá Soul v obnovené válce propagand omámit i zrak Severokorejců. Na jedenácti místech umístí elektronické panely, které budou na sever svítit stručné vzkazy.

Podobnou techniku podle BBC dříve používal i Pchjongjang. Jeden takový nápis v roce 2003 hlásal: "Sláva slunci 21. století, generálovi Kim Čong-ilovi." (na snímku)

Propagandistické letáky

Jihokorejští aktivisté vypouštějí balóny s hesly proti severokorejskému režimu.

Jihokorejští aktivisté vypouštějí balóny s hesly proti severokorejskému režimu.

Tisknutí letáků má v Jižní Koreji svojí tradici. Už za Korejské války poslal Soul na sever přes dvě miliardy letáků, které by rozložené vedle sebe dokázaly pokrýt dvacet Korejských poloostrovů. Za studené války letáky slibovaly uprchlíkům bohatství.

A letáková propaganda se zvažuje i v současné zjitřené situaci. Cestu letáků, které by Severokorejcům podrobně vysvětlily výsledky vyšetřování potopené lodi, nejdříve pozdrželo počasí a teď jihokorejská vláda otálí z politických důvodů.

Iniciativu mezitím převzali různí aktivisté a letáky posílají na sever na vlastní náklady prostřednictvím balonů nafouknutých heliem. Balony dokáží donést citlivý materiál až do vzdáleného Pchjongjangu - samého srdce stalinistické říše.

Aktivisté, většinou uprchlíci z KLDR, posílají spolu s letáky (jeden balon jich unese i 150 tisíc) také dolarové bankovky, rádiové přijímače nebo DVD. Často je na nich jednoduché sdělení: Kim Čong-il vám lže.

Severokorejská média

Oslavy prvního jaderného testu KLDR v roce 2006 v Pchjongjangu

Oslavy prvního jaderného testu KLDR v roce 2006 v Pchjongjangu

Severokorejská média jsou v podstatě jednou velkou propagandou. Režim obratně dávkuje lidem informace, cenzuruje události a zkresluje dění podle svých představ. Dostat se k pravdivým informacím je velmi těžké, všechna média jsou v rukou státu.

Potopení lodi Čchonan například místní zpravodajské kanály přisoudily zkorumpovaným přisluhovačům prezidenta I Mjong-baka. Režim pak na náměstí Kim Ir-sena v Pchjongjangu svolal tisíce lidí, kteří skandovali hesla proti Jižní Koreji. Podobně se oslavovaly i jaderné pokusy nebo test rakety dlouhého doletu, byť byl zpackaný.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V Luhansku proběhl převrat, vůdce separatistů odjel do Ruska

Neoznačení ozbrojenci v ulicích Luhansku (21. listopadu 2017)

V Luhanské lidové republice se po dvou dnech završil mocenský převrat. Naznačují to informace ruských médií, podle...

Vychrtlý Bosňák byl symbolem genocidy, v Haagu přihlížel odsouzení Mladiče

Přeživší ze srbského koncentračního tábora Fikret Alič drží kopii titulní...

Bosňák Fikret Alič se stal před 25 lety symbolem krutostí války v bývalé Jugoslávii. Fotka vychrtlého muže uvězněného v...

V ruských městech žijí miliony bezdomovců, přesná čísla ale nikdo nezná

V Moskvě žije podle odhadů asi 100 000 bezdomovců. Ilustrační foto

Tvrdou ruskou zimu každý rok nepřežijí stovky bezdomovců. Kolik jich přesně v největší zemi světa je, nikdo netuší....Najdete na iDNES.cz