Korejci se usmiřují, jednání nekončí

  • 36
Korejští představitelé se shodli na mírovém řešení mezinárodní krize týkající se severokorejského jaderného programu. Informuje o tom společné prohlášení vydané po skončení mezikorejských rozhovorů na vládní úrovni. Dalším výsledkem je dohoda o pokračování jednání.

"Jižní a Severní Korea si vyměnily názory na jadernou otázku a shodly se, že budou aktivně spolupracovat na jejím vyřešení mírovou cestou," uvádí se v prohlášení.

Strany se zároveň dohodly na pokračování vzájemných rozhovorů. Další kolo jednání na úrovni ministrů se uskuteční v dubnu v Pchjongjangu. Hospodářské rozhovory budou pokračovat už v únoru v Soulu.

Jihokorejci připouštějí, že pokrok byl dosažen v oblasti bezpečnosti a spolupráce obou zemí, ale problémem bylo trvání Soulu na společném prohlášení o severokorejském jaderném programu. Jižní Korea by chtěla spolupracovat na řešení jaderné krize s USA a Japonskem, Severní Korea chce jednat pouze s USA.

Hlavními body jednání byly společné ekonomické projekty včetně železničního a silničního spojení mezi oběma zeměmi a výstavba průmyslového parku v KLDR pro jihokorejské podniky.

Konkrétní jednání začala už ve středu. "Pracujme společně, abychom se už brzy dostali na vrchol kopce znovusjednocení," řekl tehdy při příletu do Soulu šéf severokorejské delegace Kim Rjong-song.

Problém byl s jaderným programem
KLDR odmítala s jihokorejskými partnery diskutovat o krizi kolem svého obnoveného jaderného programu, který vyvoval roztržku s USA. Je to jen naše věc, tvrdili od začátku Severokorejci.

"Ať je vnější tlak jakkoli silný a ať je vnější situace jakkoli vážná, měli bychom se všichni spojit a sjednotit se, prodchnuti vroucím pocitem národní úcty, a překonávat těžkosti, která na nás čekají," podotkl Kim.

Napjaté vztahy mezi USA a KLDR se pokoušel urovnat ruský emisar Alexandr Losjukov, který se v Pchjongjangu setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. "Bylo to velmi užitečné a poměrně konstruktivní," komentoval šestihodinový rozhovor Losjukov.

Krize propukla v říjnu 2002, kdy se KLDR podle Washingtonu přiznala k tajnému jadernému programu. Pchjongjang poté vyhostil jaderné inspektory OSN, začal obnovovat provoz v uzavřeném reaktoru a odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Ministr zahraničí USA Colin Powell vyzval vyhnané experty z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), aby se kvůli porušování smlouvy obrátili na Radu bezpečnosti OSN. Pokud MAAE vyslyší Powellovu pobídku, otevřou se dveře k zavedení sankcí vůči Severní Koreji.

Americký návrh hnát krizi před RB OSN odmítl jeden z jejich stálých členů - Čína. "Nejlepší cestou k řešení by byly americko-severokorejské rozhovory," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čang Čchi-jüe.

Šéfové delegací Korejské republiky a KLDR Čong Se-hjon (vlevo) a Kim Rjong-song odcházejí z jednací místnosti v jednom z hotelů jihokorejské metropole Soulu, kde se shodli na mírovém řešení


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video