Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Křesťané v Egyptě mají nového patriarchu, vybralo ho dítě

  12:19aktualizováno  13:31
Novým patriarchou koptské ortodoxní církve se stal biskup Tavadros. Hlavu významné křesťanské menšiny v Egyptě vybralo dítě se zavázanýma očima vylosováním jednoho ze tří lístků se jmény kandidátů. Koptové věří, že k nim takto promlouvá Bůh. Ceremoniál proběhl v neděli v káhirské katedrále Svatého Marka.

Patriarcha Tavadros nastupuje v nejisté politické době, kdy první volby od Mubarakova pádu ovládli z větší části islamisté. Nový nejvyšší představitel církve tak bude mít za úkol mimo náboženského vedení koptů i hledání postoje k sílícím islamistům, představovaným letos zvoleným prezidentem Muhammadem Mursím.

Koptští křesťané

Rozšíření koptské pravoslavné církve v Egyptě je spojováno s misijní činností svatého Marka, který byl prvním biskupem v Egyptské Alexandrii. Velké ztráty tato církev utrpěla již v 2. století n. l., kdy nastalo velké pronásledování egyptských křesťanů a následně násilná arabizace. V 7. století začalo koptské křesťanství opět vzkvétat díky zakládání mnoha církevních škol pro chlapce i děvčata. Koptové tvoří v současnosti asi deset procent z 83 milionů obyvatel Egypta a kvůli stálému útisku křesťanů v muslimském světě zažívají i dnes těžké časy.

Zdroj: Wikipedie

Patriarchovi Tavadrosovi je 60 let a byl poradcem minulého patriarchy Šenudy III., který zemřel po čtyřicetiletém úřadování v březnu ve věku téměř 90 let.

Ceremoniál volby se odehrál v přeplněné katedrále, která ztichla, když malý chlapec podle obyčeje kodifikovaného v roce 1957 vytáhl lístek s Tavadrosovým jménem. Patriarcha bude slavnostně inaugurován 18. listopadu jako Tavadros II., už 118. hlava koptské ortodoxní křesťanské církve.

Volbě předcházel několikaměsíční pečlivý výběr kandidátů. Přijímáni byli pouze ti, kteří se v minulosti nezapojili do církevních nebo mezietnických sporů, včetně střetů s islamisty. Podmínkou také bylo, aby nový muž v čele koptů pocházel z Egypta, žil v celibátu a žil přinejmenším 15 let v klášteře. Minimální věk pro hlavu koptské církve je 40 let. 

Proti šaríe

Bývalý patriarcha Šenuda III. byl mezi křesťany oblíbený a mnozí koptští věřící viděli v zesnulém patriarchovi strážce své komunity. Snažil se o zmírnění občasného sektářského násilí v zemi.

Na egyptské politické scéně se koptská ortodoxní církev přidává k liberálům a sekulárním stranám a společně brojí proti prosakování islámského práva šaría do připravované ústavy. Islamizaci Egypta vnímají koptové jako hrozbu (více čtěte zde).

Fotogalerie

Egyptští koptové jsou největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě a tvoří asi deset procent z 83 milionů obyvatel Egypta. Často si stěžují na systematickou diskriminaci. Slabá politická reprezentace egyptských koptů přispěla k tomu, že se posílila role patriarchy jako čelné postavy celého společenství i na politické scéně.

Koptové jsou potomci původních obyvatel Egypta, kteří v Egyptě žili ještě před příchodem Arabů a tím i islámu v 7. století.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz